Rama główna kultywatora wykonana jest z profilu kwadratowego 100 x 100 mm. W maszynach uzyskano 800 mm prześwitu pod ramą oraz 1000 mm rozstawu między rzędami zębów. Dzięki temu konstrukcja maszyny zapobiega zapychaniu się resztkami masy organicznej oraz pozwala na pracę z prędkością do ok. 14 km/h.

Kultywator może zostać wyposażony w dwa rodzaje zabezpieczeń przeciwprzeciążeniowych: na ścinane śruby lub zabezpieczenie sprężynowe typu non-stop z regulowaną siłą wyzwolenia. W drugim przypadku element roboczy po natrafieniu na przeszkodę wychyla się do tyłu i wraca do położenia pierwotnego po jej ominięciu. Jak zapewnia producent, elementy robocze zostały tak skonstruowane, aby zapewnić, maksymalne spulchnianie i mieszanie gleby z resztkami pożniwnymi przy minimalnym zapotrzebowaniu na siłę uciągu ciągnika.

 – Kultywator może pracować z maksymalną głębokością 25 cm, jednak jako maszyna ścierniskowa najlepsze efekty przynosi przy pracy na głębokości 15 cm i przy utrzymaniu prędkości jazdy na poziomie 10-12 km/h – tłumaczy specjalista ds. produktu Arkadiusz Cieślak.

 Talerze docinające maszyny mają zapewnić jak najlepsze wyrównywanie gleby bezpośrednio przed tylnym wałem ugniatającym. Mocowanie talerzy na sprężystych trzymakach umożliwia pracę w zróżnicowanych warunkach glebowych. Talerze montowane są na ramie kwadratowej, umożliwiającej łatwą regulację głębokości pracy elementów roboczych i wału tylnego. Rama z talerzami jest przesuwna; może być montowana bliżej wału tylnego lub elementów roboczych.

W wyposażeniu dodatkowym dostępne są dwa skrajne talerze docinające, które mogą być łatwo demontowane do transportu.

Kultywator podorywkowy New Holland ST może być wyposażony w pojedynczy wał rurowy lub podwójny wał typu tandem. Wały pojedyncze dostępne są w średnicach: 450, 550 ,630 mm, natomiast wał podwójny ma średnicę po 450 mm każdy. Kontrolę głębokości pracy elementów roboczych kultywatora oraz odpowiednie wyrównywanie powierzchni gleby uzyskuje się poprzez zmianę położenia sworzni. Mieszanie gleby z resztkami pożniwnymi zapobiega parowaniu gleby, powoduje szybsze wschody chwastów i samosiewów i przyśpiesza rozkład resztek organicznych w glebie.

Kultywator ścierniskowy ST 300T – podstawowe dane techniczne:

Rodzaj ramy: sztywna

Szerokość robocza: 3 m

Liczba zębów/tarcz: 7/6

Rzędy zębów: 2

Rozstaw zębów (cm): 100

Głębokość robocza (cm): maks. 25

System zabezpieczenia przed kamieniami: śruba ścinana/sprężyna

Szerokość transportowa (m): 3,0

Minimalne zapotrzebowanie na moc dla podstawowej wersji (kW/KM): 66/90

Masa: 990/1300 (w zależności od systemu zabezpieczenia przed kamieniami)