Widać wyraźnie, że część rozwiązań zastosowanych w nowej bronie jest zapożyczonych z większego modelu 12. Główną zmianą w stosunku do modelu Rubin 9 jest symetryczne ułożenie talerzy roboczych w pierwszym i drugim rzędzie, dzięki czemu zniwelowano problem ściągania maszyny w bok. Trzy środkowe talerze są ustawione w pod innym kątem niż reszta, aby powierzchnia gleby była jak najbardziej wyrównana.

Same talerze zostały wykonane w technologii DuraMax powodującej ich wolniejsze zużywanie, a ich średnica została zwiększona do 64,5 cm.

Za pierwszym rzędem talerzy producent umieścił sprawdzone zgrzebło palcowe, które ma za zadanie kruszyć glebę i oddzielić ją od resztek pożniwnych. Natomiast za drugim rzędem zostały umieszczone elementy niwelujące nierówności, przejęte wprost z większego modelu.

Nowy Rubin jest produkowany w szerokościach roboczych od 3 do 7 m. Przy czym największa wersja jest oferowana jako maszyna półzawieszana i jest seryjnie wyposażona w boczne koła podporowe, które są dostępne za dopłatą w mniejszych modelach. Modele przyczepiane o szerokości 4, 4,5 i 6 m można doposażyć w specjalny układ jezdny umożliwiający sprzęgnięcie z broną talerzową siewnika Solitar.

Maszyna została doceniona w konkursie Maszyna Roku 2019 (Machine of the Year 2019), gdzie zdobyła główną nagrodę w kategorii uprawa gleby.