Jest to swoisty debiut Akpilu w segmencie siewników mechanicznych, gdyż do tej pory oferowane były jedynie siewniki pneumatyczne.

Bogate wyposażenie standardowe

Siewnik Akpil Seed w standardzie wyposażony jest w redlice dwutalerzowe z kołami dociskowymi. Producent do wyboru oferuje dwa rodzaje talerzy: wypukłe o średnicy 330 mm oraz talerze proste o średnicy 350 mm.

Standardowo za redlicami wysiewającymi zamontowane są koła dociskowe. Wykonane są one z miękkiego materiału, dzięki czemu podczas siewu zminimalizowane jest ryzyko ich obklejania się. Za dopłatą istnieje możliwość zamontowania skrobaka.

Producent daje do wyboru dwie opcje zabezpieczenia redlic: zabezpieczenie gumowe lub zabezpieczenie na równoległoboku. To pierwsze dzięki dociskowi 70 kg na sekcję lepiej sprawdzi się przy współpracy z agregatem talerzowym oraz podczas siewu w mulcz.

Zabezpieczenie na równoległoboku zalecane jest w sytuacji agregowania siewnika bezpośrednio z ciągnikiem. Wówczas docisk na sekcję wynosi 35 kg.

Siewnik pozwoli na wysianie zarówno nasion drobnoziarnistych np. rzepaku, zbóż, czy nasion gruboziarnistych.

Sprawdzone rozwiązania

Za wysiew nasion odpowiada bezstopniowa przekładnia olejowa, a sam napęd przekładni realizowany jest z koła jezdnego.

Siewnik przy szerokości roboczej wynoszącej 3 m posiada 25 redlic wysiewających, dzięki czemu standardowo rozstaw między rzędami wynosi 12 cm. Producent daje jednak możliwość personalizacji rozstawu w zależności od potrzeb klienta.

Siewnik charakteryzuje się dużą skrzynią załadunkową, która pomieści 850 l pszenicy.
Sama maszyna w podstawowej kompletacji waży prawie 900 kg i aby obniżyć jej masę producent daje możliwość zastąpienia metalowej pokrywy skrzyni plandeką.

Siewnik Akpil Seed pojawi się w sprzedaży od maja, a cena maszyny w standardowym wyposażeniu będzie oscylowała w okolicach 25 tys. zł netto.

Dane techniczne:

Siewnik mechaniczny Akpil Seed
Szerokość robocza [m]                 3                 
Liczba redlic 25
Docisk redlic [kg] 35/70
Pojemność zbiornika [l] 850
Masa własna [kg] 890
Cena netto [zł] 25 tys.

Wśród wyposażenia dodatkowego klient będzie mógł zdecydować się na znaczniki oraz system umożliwiający zakładanie ścieżek technologicznych, które będą mogły być sterowane elektrycznie lub hydraulicznie. W opcji znajdziemy również prosty sterownik zliczający przejazdy, liczący obsianą powierzchnię oraz wskazujący niski stan nasion z skrzyni.