Mechaniczny siewnik punktowy Serpens przeznaczony jest do wysiewu nasion kukurydzy, soi, sorgo, orzeszków ziemnych oraz fasoli mung. Wyposażono go w 4 sekcje z mechanicznym punktowym systemem wysiewu o szerokości roboczej 3 m. Maszyna sprawdzi się w gospodarstwach o małych i średnich areałach.

Precyzja i kontrola głębokości

Sekcja siewnika wyposażona jest w zbiornik nasienny o pojemności 25 dm3. Odpowiednio ukształtowane dno, według deklaracji producenta, zapewnia całkowite opróżnienie z materiału siewnego. Sekcja wysiewająca napędzana jest poprzez szerokie koło kopiujące oraz przekładnię łańcuchową. Ponadto zadaniem koła kopiującego jest utrzymanie i kontrola odpowiedniej głębokości siewu oraz zagęszczanie gleby nad wysianym ziarnem.

Wymienne tarcze wybierające nasiona mają umożliwić precyzyjny wysiew różnych wielkości ziaren na czterech głębokościach: 3, 6, 8 i 10 cm. Zastosowanie wymiennych par kół umożliwia uzyskanie aż ośmiu rozstawów wysiewu nasion w rzędzie: 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 i 19 cm. Natomiast modułowa budowa ramy i sekcji siewnika pozwala na uzyskanie szerokości międzyrzędzi uprawianych roślin w szerokim zakresie od 50 do 80 cm.

Wysiew nawozu

- Siewnik Serpens został stworzony z myślą o precyzyjnym, wysokiej jakości siewie oraz komfortowej obsłudze. Aby zwiększyć uniwersalność i poprawić ekonomiczność przejazdów roboczych, wyposażyliśmy go w aplikator nawozów – mówi Łukasz Sińczuk, wiceprezes firmy Bomet.

Zbiornik aplikatora nawozu o pojemności 70 dm3 połączony jest teleskopowymi przewodami z redlicą znacznika aplikatora. Odpowiednio ukształtowany znacznik pozwala dostarczyć na odpowiednią głębokości i w odpowiedniej odległości w bok od nasion dawkę startową nawozów.

- Taki sposób aplikacji ma za zadanie bezpiecznie i efektywnie stymulować rozwój młodych roślin - dodaje Łukasz Sińczuk.

Standardowym wyposażeniem siewnika są hydrauliczne znaczniki oraz koła podporowe. Waga maszyny wynosi: 630 kg (bez dozownika nawozu), 800 kg (z dozownikiem nawozu). Siewnik może być agregowany z ciągnikiem o mocy ok. 50 KM.