Jak usprawnić handel słomą? W przypadku firmy Krone odpowiedź była prosta – należy zwiększyć zagęszczenie beli. Cały projekt nosił nazwę High Density Press (HDP) i prowadzony był przez ponad 10 lat. W zeszłym roku niemiecki producent zaprezentował owoc projektu - nową konstrukcję o nazwie Krone Big Pack HDP II. 

Ogromna wydajność

Podczas lipcowych pokazów maszyny na terenie jednego z wielkopolskich gospodarstw zaprezentowana została imponująca wydajność prasy. Agregat, w którego skład wchodził ciągnik rolniczy Case IH Magnum 370 CVX oraz prasa Krone Big Pack 1290 HDP II XC osiągał wydajność na poziomie od 2.2 do nawet 2.5 beli na minutę pracy. W praktyce oznacza to możliwość zbioru nawet ponad 1 tony słomy na minutę pracy.

Prędkość robocza agregatu przy pracy na dość pokaźnych pokosach miejscami przekraczała 20 km/h. Mieliśmy okazję przekonać się o tym osobiście podczas pokazu pracy zorganizowanym przez Agromix z Rojęcznyna (oficjalnego przedstawiciela marki Krone w Polsce) na pokosie słomy po pszenicy pozostawionym przez kombajn z 9-metrowym hederem.

Jakie elementy wpływają na ogromną wydajność pracy Krone Big Pack HDP II

Dwufazowy, płynny start

Jednym z głównych elementów konstrukcyjnych nowej prasy jest potężne koło zamachowe o masie 600 kg. W celu ułatwienia jego rozruchu prasę wyposażono w układ hydrauliczny, który za pomocą silnika przyśpiesza koło do prędkości obrotowej 300 obr./min., a następnie załączony zostaje napęd z wału odbioru mocy (WOM) ciągnika.

Samo przeniesienie napędu odbywa się przez nową pośrednią przekładnię dyszla, której zadaniem jest zwiększenie prędkości obrotowej do 1180 obr./min.

Załączanie napędu odbywa się dwuetapowo. Celem pierwszego etapu jest osiągnięcie optymalnej prędkości obrotowej koła zamachowego. Dopiero wówczas napęd przekazywany jest na podbieracz oraz rotor rozdrabniający. Odbywa się to za pomocą przekładni pasowej z hydraulicznie sterowanym napinaczem.

Rozwiązanie to zapewnia niższe zapotrzebowanie na moc startową prasy i dostępne jest w przypadku maszyn wyposażonych w system docinający (oznaczenie XC). W pozostałych maszynach wszystkie ruchome elementy podbieracza są napędzane bezpośrednio przez wał przekładni głównej.

Samo zastosowanie osobnego zasilania dla układu podbierającego pozwoliło również na opracowanie dodatkowego systemu zabezpieczającego prasę przed zapchaniem. W przypadku zgromadzenia dużej ilości materiału przed komorą prasowania oraz jej zbyt dużego obciążenia układ automatyki automatycznie odłącza napęd podbieracza. Zapobiega to dalszemu podawaniu masy oraz całkowitemu zapchaniu prasy. Oczywiście operator o całym zdarzeniu informowany jest za pomocą specjalnej kontrolki oraz sygnału dźwiękowego. Jego zadaniem jest wówczas ograniczenie prędkości pracy agregatu (w praktyce trwa to niespełna kilka sekund).

Aktywny podbieracz

Krone Big Pack 1290 HDP II XC - podobnie jak pozostałe prasy niemieckiego producenta - jest wyposażona w bezkrzywkowy podbieracz o nazwie EasyFlow. Jego zaletą jest przede wszystkim mniejsza liczba elementów ruchomych, a co za tym idzie wyższa żywotność całego podbieracza.

Element o szerokości roboczej 2,35 m jest wyposażony w pięć rzędów zębów o odległości 55 mm pomiędzy zębami. W przypadku maszyn Big Pack seryjnie jest zastosowany system ograniczenia wysokości podbieracza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pracy na wysokim ściernisku.

W standardowej konfiguracji maszyny znajduje się również docisk rolkowy, którego wysokość pracy jest regulowana za pomocą łańcucha. Docisk rolki jest sterowany za pomocą sprężyn naciągowych i systemu Pickup.

Nowością w maszynach Krone Big Pack HDP II jest natomiast zastosowanie dodatkowego, napędzanego wałka doprowadzającego, który wspomaga przepływ masy przed rotorem. Zamontowana aktywna rolka, współpracuje ze znanymi już bocznymi podajnikami ślimakowymi i ma szczególnie znaczenie w przypadku pracy z materiałem mającym tendencję do łamania i kruszenia.

System cięcia Krone X-Cut

Spore zmiany dotyczą także układu docinająco-rozdrabniającego. W nowej prasieKrone Big Pack HDP II zastosowano rotor o średnicy zwiększonej do 720 mm (w poprzednich maszynach było to 500 mm).

W przeciwieństwie do rotora montowanego w prasach rolujących, nowy rotor jest wyposażony aż w 5 rzędów zębów przeciągających. Wszystkie te zmiany gwarantują przepływ większy aż o 30% w stosunku do poprzedniego modelu prasy Big Pack.

System docinający X-Cut zbudowany jest z dwóch kaset, w których umieszczonych jest odpowiednio po 13 noży tnących. Noże zapewniają teoretyczną długość cięcia na poziomie 44 mm. Załączanie noży odbywa się zdalnie, a same elementy mogą pracować w konfiguracji 0-13-13-26 (liczba załączonych noży). Dodatkowo jakość cięcia poprawiają specjalne szerokie nakładki na zęby, które wykonane są ze stali Hardox.

4-fazowy VFS

Pierwsze prace konstrukcyjne w kierunku zwiększenia gęstości beli w przypadku firmy Krone przeprowadzono już w 2006 roku. Zdecydowano się wówczas na wydłużenie kanału prasowania o około 80 cm. Osiągnięto przez to większy opór przesuwania beli, przez co jej zagęszczenie powiększyło się aż o 25%.

Krone Big Pack HDP II jest wyposażony w znany już z poprzednich modeli system VFS, który pozwala na 4 fazowe napełnienie kanału prasy. W skład systemu wchodzą trzy zgarniacze zgrzebłowe, jeden zgarniacz doprowadzający oraz docisk tylny. Zgrzebła są sterowane z wykorzystaniem mechanizmu krzywkowego.

Pierwsza z faz obejmuje gromadzenie i zagęszczenie materiału przed kanałem prasy. Dostęp do niego zablokowany jest wówczas przez docisk tylny. Po wypełnieniu kanału doprowadzającego docisk wychyla się automatycznie do tyłu zwalniając przy tym przejście do kanału. W tym momencie następuje również automatyczne załączenie sprzęgła. Powoduje ono wychylenie kompletnej bieżni krzywkowej zgarniacza doprowadzającego i przesunięcie materiału do komory.

Krone Big Pack 1290 HDP II może pracować z dwoma prędkościami skoku tłoka. Wynoszą one odpowiednio 45 oraz 36 skoków na minutę i osiągane są przy prędkościach obrotowych WOM wynoszących odpowiednio 1000 oraz 800 obr./min.

Utrzymanie prasowanego materiału w założonym położeniu w kanale prasy kontrolowane jest przez zupełnie nowy system wspierany sprężynami dociskowymi. W czasie rzeczywistym mierzona jest również faktyczna siła docisku tłoka. System elektroniczny porównuje jej wartość z wybraną siłą i automatycznie reguluje ciśnienie.

8 podwójnych aparatów wiążących

Wysoki stopień zgniotu prasy HDP II wymagał odpowiedniego przygotowania układu wiążącego. Opracowany system składa się aż z 8 podwójnych aparatów wiążących.

Dolny i górny sznurek powiązane są ze sobą węzłem startowym na początku beli. Następnie dolny sznurek prowadzony jest przez igłę oraz system napinający i otacza dolną ścianę beli. Drugi ze sznurków prowadzony jest nad belą przez system napinający. Oba sznurki wiązane są po raz kolejny węzłem końcowym.

Ze względu na przeznaczenie maszyny do ciągłej pracy, układ aparatów wiążących opcjonalnie może być doposażony w pneumatyczny system oczyszczający. Jego zadaniem jest utrzymanie najważniejszych elementów supłacza w odpowiedniej czystości, która zapewnia wysoką precyzję tworzenia węzłów.

Imponujące wrażenie robi także zasobnik na sznurek. W standardowej konfiguracji prasy pozwala on na transport aż 54 motków sznurka. W opcji możliwe jest wyposażenie prasy w dodatkowy zasobnik o pojemności 12 motków. W celu ułatwienia korzystania z zasobników możliwe jest ich opuszczanie oraz otwieranie za pomocą układu hydraulicznego.

Istotnym elementem w przypadku prasy Krone Big Pack HDP II jest zastosowanie odpowiedniego układu jezdnego, który ze względu na sporą masę własną prasy (nawet 15,8 tony) musi zapewnić maszynie możliwość poruszania się po podłożu odkształcalnym. W tym celu zdecydowano się na zastosowanie układu tandemowego z opcjonalnym ogumieniem o szerokości 710 mm oraz układem wymuszonego sterowania drugą z osi.

Komfort przez duże „K"

Krone Big Pack II HDP może współpracować z terminalami dedykowanymi do maszyn Krone o oznaczeniu Delta oraz CCI. Elektronika maszyny jest jednak kompatybilna z układem Isobus, możliwe jest zatem sterowanie maszyną z terminala zamontowanego w ciągniku. Sama obsługa prasy jest bardzo intuicyjna.

Firma Krone do swojego flagowego modelu prasy oferuje również bogatą listę wyposażenia opcjonalnego. Obejmuje ono m.in. oświetlenie LED, czujnik wilgotności w kanale słomy, wagę z dokładnością pomiaru masy beli na poziomie 2% oraz kamerę do podglądu tylnej części prasy.