Horsch Express KR to pneumatyczny siewnik zawieszany nabudowany na aktywnej bronie wirnikowej Kredo. Jak przekonuje producent, brona Horsch Kredo służy do intensywnego przygotowanie gleby pod siew, nawet w najtrudniejszych warunkach - w tym na polach silnie zakamienionych. Predysponuje go do tego m.in. Nowa metoda mocowania zębów pozwala na ich szybką wymianę - ze standardowych na agresywne.

Brona jest zbudowana z 10 wirników rozmieszczonych na szerokości 3 m. Głębokość robocza brony wirnikowej ustawiana jest bezstopniowo.

Express KR można łączyć z dwoma rodzajami wałów. Wał zębaty o dużej, 64-centymetrowej średnicy, jest polecany jako uniwersalny, do każdych warunków glebowych. Charakteryzuje się on wysoką nośnością - również na glebach lekkich, co ma pozytywny wpływ na pobór mocy i co za tym idzie - zużycie oleju napędowego.

Pierścieniowy wał trapezowy ma średnicę 50 cm i jest przeznaczony jest do pasowego zagęszczania gleby przed każdą redlicą siewną. Jak przekonuje producent, tworzy on doskonałą bruzdkę redliczną, nawet na bardzo ciężkich i zwięzłych glebach.

Redlice siewne Horsch Turbo Disc drugiej generacji, dzięki dużemu zakresowi kopiowania (do 15 cm), bardzo dobrze układają się na powierzchni gleby. Dzięki temu ziarno może być umieszczane dokładnie na zadanej głębokości. Do precyzyjnego ustawienia głębokości służą rolki dociskowe, umieszczone za redlicami.

Każda redlica siewna siewnika Horsch Exprexx KR pracuje na czterech gumowych amortyzatorach (brak konieczności smarowania), które zapewniają nacisk do 120 kilogramów na każdy z elementów. Mocny docisk ma zapewnić spokojną pracę redlicy nawet przy dużych prędkościach roboczych. Głębokość siewu ustawiana jest hydraulicznie.

Express KR zawieszony jest na ramie w taki sposób, że możliwa jest regulacja głębokości pracy brony wirnikowej bez wpływu na głębokość siewu. Poza tym można pracować samą broną wirnikową: przez hydrauliczne poniesienie redlic siewnych lub odpięcie szyny siewnej. Szyna siewna jest przymocowana jedynie w 4 punktach, dzięki czemu można ją bardzo szybko odłączyć. Po takim zabiegu w polu można pracować samą broną wirnikową Kredo.

Siewnik Horsch Express KR jest już dostępny w sprzedaży, natomiast oficjalną premierę maszyna będzie miała podczas targów SIMA w Paryżu, które odbędą się w już w dniach 20-26 lutego br.