W tym roku konferencja pod hasłem "Rolnictwo precyzyjne w Polsce – dziś i jutro“ odbyła się w dniach 5-7 luty w opolskim Kamieniu Śląskim, w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego - Sanktuarium Św. Jacka.

– Była to już 15-sta edycja naszych spotkań – mówił Jerzy Koronczok, właściciel Agrocom Polska – Wszystko zaczęło się tu w Kamieniu Śląskim, w międzyczasie odbyło się kilka imprez objazdowych promujących rolnictwo precyzyjne, ale kilka lat temu wróciliśmy znowu do Kamienia – dodał.

Rolnictwo precyzyjne coraz śmielej wkracza pod strzechy. To już nie tylko dokładne prowadzenie maszyn rolniczych i mapowanie pól. Coraz więcej firm wkracza w to zagadnienie proponując coraz ciekawsze rozwiązania: urządzenia do monitorowania stanu upraw i produkcji mleka firmy Bosch, SCDI – obiektywny system do wspomagania szacowania szkód w uprawach roślin Agrocom Polska (pierwszy w historii medal targów Agritechnica w Hanowerze dla polskiej firmy) czy też 365Active – aplikacja do automatycznego zapisu czasu pracy maszyn na polu.

Bardzo istotną kwestią jaka przewijała się wśród gości pałacu w Kamieniu było zwiększające się z roku na rok zastosowanie i rola dronów w rolnictwie. Dronów, które do niedawna kojarzyły się z wojskiem czy też tylko z robieniem zdjęć i nagrywaniem filmów.

Tematy poruszane w Kamieniu Śląskim obejmowały jednak nie tylko stricte wspomniane rolnictwo precyzyjne, ale wiele zagadnień, które funkcjonują w rolnictwie i jego otoczeniu. Była mowa o tak ważkich dla rolnika tematach jak: sporządzanie cyfrowej dokumentacji w gospodarstwie, innowacyjnych rozwiązaniach w nawożeniu azotowym, mechanizmach działania giełdy towarowej, biologicznych metodach zwalczania omacnicy prosowianki, ministerialnych projektach rozpowszechniania ubezpieczeń upraw i zwierząt wśród rolników oraz wiele innych.

– Skoro już takie firmy jak Bosch zainteresowały się rolnictwem precyzyjnym to znaczy, że coś jest na rzeczy – zauważył jeden z uczestników konferencji. I niech ta trafna konkluzja posłuży za podsumowanie tegorocznej konferencji w Kamieniu Śląskim.

Konferencja zgromadziła gości z Polski, Niemiec, Holandii, Austrii, Słowacji a nawet z odległej dla nas Gruzji. Byli przedstawiciele firm: Agrocom Polska, Biocare GmbH, Claas Polska, GEA Polska, Horsch, Hipp, Köckerling, Microlabs (e-stado), O.M. Agro, Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń, Rendos, Robert Bosch, SatAgro, Saatbau Preisgut, Yara Polska, 365FarmNet, wykładowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Poznaniu, i Wrocławiu oraz SGGW w Warszawie, wynalazcy (Stowarzyszenie Robotyków SKALP, Nowelty RPAS), a także przedstawiciele mediów rolniczych.