Kto powiedział, że balast na przedni TUZ ma pełnić funkcję wyłącznie dociążenia ciągnika? Podczas paryskich targów, polska firma Kaber udowodniła, że balast może być również użyteczny jako schowek na najbardziej niezbędne akcesoria.

Lina, szpadel, komplet lemieszy lub inne części zamienne lub narzędzia - te elementy można bez problemu przechować w pojemnych schowkach balastów, które dodatkowo mogą być zamykane na kłódkę.

- Zakładaliśmy, że będziemy produkowali 100 balastów rocznie. Okazało się, że popyt przerósł nasze oczekiwania i to wielokrotnie. W ciągu półtora roku wyprodukowaliśmy i sprzedaliśmy 1000 sztuk. Obciążniki ze skrzyniami na narzędzia to nasz najnowszy produkt. To odpowiedź na potrzeby klientów. Tego nie ma na rynku - mówi Marcin Marzec z firmy Kaber.

Oferta Kaber jest skierowana przede wszystkim do dalerów maszyn. Dodatkowo firma oferuje oznaczenie przodu obciążnika dowolnym logiem, wybranym przez zamawiającego. 

Firma pokazała również ciekawą propozycję obciążników na tylny TUZ, stosowanych do pracy z ładowaczem czołowym. Są one zaczepiane wyłącznie na dwóch, dolnych ramionach TUZ (bez łącznika centralnego). Niskie, szerokie balasty z odpowiednio wyprofilowanym czołem gwarantują możliwość bezproblemowego sprzężenia ciągnika z przyczepą na górny zaczep.