PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Obrotowe czwórki

Obrotowe czwórki

Autor:

Dodano:

Tagi:

Mimo wzrastającej popularności uprawy bezorkowej, pług to w większości gospodarstw nadal podstawowe narzędzie uprawowe. Przyglądamy się obracalnym narzędziom czteroskibowym.Pług wydaje się narzędziem bardzo prostym. Jednak ze względu choćby na liczbę opcji wyposażenia, wybór pomiędzy najnowszymi konstrukcjami może nastręczyć niemałych trudności. Podstawa wyboru to oczywiście liczba korpusów i wybór pomiędzy pługiem obracalnym a zagonowym. Kiedy mamy ten etap już za sobą, trzeba bardziej szczegółowo przyjrzeć się stosowanym przez producentów rozwiązaniom.

Rama

Podstawą każdego pługa, w decydującym stopniu determinującą jego trwałość, jest rama. Zwykle jest ona wykonana z grubościennej rury kwadratowej bądź prostokątnej.

W lekkich pługach Gregoire- -Besson GB Line pojedyncza rama ma wymiary 120 x 120 mm. Pługi przeznaczone na gleby średnie, producent wyposaża w ramę podwójną, zbudowaną z profili o takich samych wymiarach jak w przypadku pługów lekkich. Dopiero najcięższe modele mają podwójną ramę o zwiększonym profilu 150 x 150 mm.

Lemken w pługach Variopal i Europal także stosuje ramę pojedynczą, ale o przekroju 110 x 110 mm, wykonaną ze stali o grubości 8 mm. W przeznaczonych na cięższe gleby pługu Juwel zastosowano profil ramy 140 x 140 mm i grubość ścianki 10 mm. W Ibisach z Unii Group wykorzystany jest z kolei profil ramy 120 x 120 ze ścianką grubości 8 mm. W czteroskibowych pługach Vis i Vario krajowego producenta, profil ramy jest o 20 mm większy. Kverneland postawił na jeszcze potężniejsze elementy i w czterech spośród sześciu serii swoich pługów stosuje ramę o profilu 150 x 150 mm. W dwóch pozostałych można znaleźć ramę 100 x 200 mm, która występuje także w wersji heavy-duty z wymiarami 120 x 200 mm, przeznaczonej do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Kuhn oferuje sześć modeli pługów 4-skibowych, z tego w pięciu montuje ramę 120 x 120 mm, a tylko w jednym 100 x 100 mm.

Gdy dużo resztek po żniwnych

Ważnym parametrem pługa dotyczącym ramy jest jej wysokość. Wraz z rozstawem korpusów determinuje ona podatność na zapychanie się. Ma to szczególne znaczenie przy orce pól z dużą ilością resztek pożniwnych, na przykład po kukurydzy. Im większa wysokość ramy, tym lepszy prześwit i mniejsza podatność na zapychanie. Podobny skutek ma zwiększenie odległości między korpusami.

Trzeba jednak pamiętać, że zwiększa to też masę pługa. Większa odległość między korpusami oddala dodatkowo środek jego ciężkości od ciągnika, zwiększając zapotrzebowanie na udźwig podnośnika i przeciwwagę.

W Gregoire-Besson do wyboru są trzy wysokości ramy - 69, 74 i 79 cm. Wybór pośredniego prześwitu jest możliwy we wszystkich modelach tego producenta, natomiast 69 i 79 cm można zamówić w pługach z odpowiednim rodzajem zabezpieczenia przeciążeniowego, tj. śrubowego wzmocnionego, hydraulicznego bądź hydraulicznego wzmocnionego. W pługach Unii Group prześwit pod ramą wynosi od 72 cm (w przypadku Ibisów M i L o rozstawie korpusów co 90 cm) przez 75 i 80 cm (większość pozostałych pługów) do aż 85 cm (największe wersje przewidziane do orki po kukurydzy). Rozstaw korpusów jest równy 90 lub 100 cm i najczęściej jest powiązany z wysokością ramy.

W pługach Kvernelanda prześwit w zależności od modelu wynosi od 70 do 80 cm. Korpusy rozstawione są co 100 lub 85 cm i w przypadku większości modeli można wybrać jedną lub drugą opcję bez względu na pozostałe wartości.

U Kuhna wysokość pod ramą jest równa 70 lub 75 cm, a producent nie narzuca na ten wybór dodatkowych ograniczeń. W pługach Overum prześwit pod ramą w zależności od modelu ma wysokość 75 lub 80 cm, a korpusy rozstawione są co 90 lub 100 cm. Z kolei Akpil oferuje swoje pługi z rozstawem korpusów co 95 cm, a w wersji Vario - aż 105 cm. Prześwit pod ramą w większości modeli wynosi 82 cm, tylko model KM 80 ma go o 4 cm niższy.

Regulacja

Nowoczesne pługi posiadają duże możliwości regulacji. Praktycznie wszystkie posiadają możliwość zmiany szerokości pracy korpusów. W prostszych rozwiązaniach powyższa regulacja jest punktowa i polega na przełożeniu śrub mocujących korpus w odpowiednie otwory.

W bogatszych wersjach regulacja ta jest często połączona z regulacją szerokości pracy całego pługa i zwykle jest przeprowadzana za pomocą siłownika hydraulicznego.

Dzięki temu zmiana szerokości pracy może być dokonywana nawet w czasie orki. Przydaje się to np. podczas omijania słupów, gdy chcemy wyrównać linię bruzdy albo na klinach pola.

Dla prawidłowej pracy najważniejsze jest jednak ustawienie szerokości pracy pierwszej skiby i punktu ciągnięcia.

Zwykle jest to robione za pomocą śrub rzymskich.

Obracanie pługa realizowane jest przez element zwany obrotnicą. Niektóre pługi posiadają siłownik do prostowania pługa w czasie obrotu, co pozwala na zmniejszenie naprężeń podczas wykonywania tej czynności. Takie rozwiązanie można spotkać m.in. w pługach z Akpilu.

Odkładnice

Rodzaj odkładnic należy dobrać w zależność od posiadanych w gospodarstwie gleb. Odkładnica cylindryczna jest wycinkiem powierzchni cylindra, dobrze miesza i kruszy glebę, ale słabo ją odwraca.

Stosuje się ją na glebach lekkich.

Odkładnica cylindroidalna - ma dolną część podobną jak w cylindrycznej, ale górna jest śrubowato, lekko zagięta. Lepiej odwraca skibę niż cylindryczna i nadal dobrze kruszy glebę.

Przeznaczona jest na gleby lekkie i średnie.

Odkładnica półśrubowa - ma górną część wydłużoną i jeszcze bardziej skręconą niż cylindroidalna, dzięki czemu jeszcze lepiej od niej odwraca glebę, ale słabiej ją kruszy. Przeznaczona jest do roki na różnych rodzajach gleb, dobrze radzi sobie z przykrywaniem nawet dużych ilości resztek pożniwnych.

Odkładnica śrubowa - jest jeszcze bardziej skręcona i wydłużona. Pozwala to na bardzo dobre odwracanie gleby, ale powoduje słabe jej kruszenie.

Jej przeznaczeniem jest orka gleb ciężkich, a także łąk i ugorów.

Odkładnica ażurowa - składa się z kilku listew zastępujących tradycyjną odkładnicę litą. Nadaje się na gleby średnie i ciężkie. Dobrze odwraca i kruszy skibę. Dodatkowo, przy dobrze ustawionym pługu z takimi odkładnicami ciągnik może zużywać nawet do 10 proc. mniej paliwa. Dzieje się tak dzięki mniejszej powierzchni tarcia gleby o odkładnicę. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wymiany pojedynczych listew, zamiast całej odkładnicy, co obniża koszty eksploatacji.

Wiele opcji wyposażenia

Z reguły w wyposażeniu podstawowym pługi mają tylko to, co niezbędne.

Za dopłatą możemy jednak znacznie je rozbudować, dostosowując do konkretnych potrzeb.

Do najchętniej wybieranych opcji należą kroje i przedpłużki. Te pierwsze są szczególnie przydatne na glebach silnie poprzerastanych korzeniami roślin i na glebach zwięzłych. Krój ma za zadanie odciążyć krawędź tnącą piersi odkładnicy, odcinając skibę od ścianki bruzdy. Najpopularniejsze są kroje talerzowe, które w większości przypadków spisują się bardzo dobrze. Jedynie w przypadku pługów do orek bardzo głębokich stosowane są kroje nożowe ze względu na możliwość pracy na większej głębokości.

Przedpłużek to rodzaj małego korpusu płużnego, którego zadaniem jest odcięcie górnej warstwy gleby i zrzucenie jej na dno bruzdy. Głównym efektem jego stosowania jest lepsze przykrycie resztek pożniwnych. Przedpłużki warto stosować też podczas przyorywania obornika i nawozów zielonych. Nie zawsze są one jednak konieczne, na przykład gdy orzemy ściernisko po zbożu, gdzie została zebrana słoma.

Pogłębiacze są obecnie rzadko stosowane, ale dzięki nim można zrezygnować z głęboszowania. Ich zadaniem jest spulchnianie warstwy gleby poniżej działania korpusu płużnego, co przyczynia się do niszczenia podeszwy płużnej.

Pogłębiacze mają postać gęsiostopki lub lemiesza i spulchniają glebę, nie wyciągając jej na wierzch. Takie rozwiązanie jest dostępne w pługach Lemken.

Wydźwig do narzędzi doprawiających pozwala na użycie w jednym przejeździe razem z pługiem także innych narzędzi, np. wału, który może być używany przede wszystkim do przygotowania pola pod siew.

Ścinacze stosowane są najczęściej jako wyposażenie standardowe. Pełnią podobną funkcję co przedpłużki. Zwykle przymocowane są do słupicy, dzięki czemu nie obciążają dodatkowo odkładnicy Wybór koła podporowego producenci często pozostawiają nabywcy. Zarówno boczne, jak i tylne koło kopiujące pozwala łatwiej utrzymać zadaną głębokość roboczą. Zaletą bocznego koła jest jego ukrycie w obrysie pługa, dzięki czemu można wykonać orkę także blisko granicy pola. Tylne koło pozwala z kolei na łatwiejszą orkę, gdy na polu występują przeszkody. Oprócz standardowego koła kopiującego, większość producentów posiada w ofercie koła transportowo-kopiujące, które odciążają podnośnik podczas transportu.

Zabezpieczenie przed przeciążeniem

Jest kilka sposobów zabezpieczenia korpusów przed uszkodzeniem. Najtańszym i jednocześnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest śruba ścinana. Jest ona stosowana w pługach przeznaczonych na gleby lekkie, mało zakamienione. Do zalet takiego rozwiązania należy niższa cena pługa, zredukowana masa i mała awaryjność.

Wszystkie te cechy związane są z prostotą takiego rozwiązania. Stosowane jest ono m.in. w pługach Ibis.

Śruba ścinana pod wpływem odpowiednio dużej siły działającej na korpus pęka i pozwala na jego odchylenie, przeciwdziałając uszkodzeniu. Należy przy tym pamiętać, aby zawsze stosować oryginalne śruby, ponieważ zastosowanie niewłaściwego, na przykład bardziej wytrzymałego bezpiecznika, może spowodować brak jego reakcji po natrafieniu na przeszkodę i uszkodzenie korpusu, a nawet ramy pługa. Z kolei zbyt słaba śruba może pękać nawet na błahych przeszkodach, przez co będzie obniżać wydajność i irytować pracującego koniecznością ciągłej wymiany na nową.

Kolejne mechanizmy należą do zabezpieczeń typu non stop, co oznacza, że pracują one bez przerwy. Po napotkaniu przeszkody korpus odchyla się do góry, po czym automatycznie powraca na swoje miejsce, gdy tylko ją minie.

Najprostszymi rozwiązaniami tego typu są zabezpieczenia resorowe i sprężynowe.

W obu przypadkach nie ma jednak możliwości regulacji siły uruchamiającej zabezpieczenie. Na taką regulację pozwala zabezpieczenie hydrauliczne.

W jego przypadku można ustawić siłę wyzwalającą zabezpieczenie, co pozwala dopasować jego działania do aktualnych warunków na polu.

Podsumowanie

Wybór pługa nie jest łatwy. Różne dodatkowe opcje mogą znacznie podnieść wyjściową cenę pługa, dlatego warto się zastanowić, czy wszystkie będą nam niezbędne. Decydując się na zakup, musimy kierować się przede wszystkim warunkami panującymi na naszych polach. Dobrze byłoby wiedzieć też, po jakich roślinach będzie wykonywana orka. Na lekkich glebach nie warto przesadzać z zakupem dużego i ciężkiego pługa, ponieważ nie będzie on właściwie wykorzystany, a podniesie znacząco koszty zakupu i późniejszej eksploatacji.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (31)

 • gospodarz 2013-03-12 18:32:51
  No jak nie wiesz wybór chyba oczywisty
 • damian 2013-03-11 08:30:13
  Kup vogle polecam
 • waldek 2013-03-10 15:14:23
  już nie wiem ktore najlepsze
 • stas 2013-03-09 11:12:42
  ja stare polskie pługi katuję bo chce je zajezdzić i zdać na złom bo ciągle sa sprawne no i nie potrafię je doprowadzic do stanu nieużywalności przy normalnej eksploatacji.Są chyba długowieczne i przetrzymają mnie
 • Weteran 2013-03-09 10:14:50
  Te stare płógi polskie 30 letnie są terz bardzo dobre i czesci so tanie i ogulnie dostepne.jo se je hwale
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.231.61
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.