Urządzenie zostało skonstruowane przez firmy Bioactiv i Akpil. W grudniu ub.r. zostało zgłoszone do urzędu patentowego, a jego dystrybutorem została firma Agro Smart Lab z Niegardowa w woj. małopolskim. Ponadto Bio Killer ma już na koncie nagrodę im. prof. Stefana Antoniego Pieniążka.

Bio Killer składa się z 2 do 8 modułów roboczych umieszczonych na wspólnej ramie. Każda z sekcji wyposażonych w koła kopiujące (zapobiegające uderzaniu urządzenia o ziemię) to tunel uzbrojony w wentylator z silnikiem hydraulicznym oraz układ połączeń tzw. system wentylacyjno-ssący.

Zwalczanie szkodników odbywa się poprzez najeżdżanie Bio Killerem na rząd roślin. Z obu stron przedniej, dolnej części każdego tunelu znajdują się wyloty kanałów powietrznych. Wydostające się z nich powietrze z wentylatora wydmuchuje znajdujące się na liściach i łodygach szkodniki, które są następnie zasysane przez otwór znajdujący się w górnej, centralnej części sekcji roboczej. Szkodniki giną przy uderzeniu o łopaty wirnika.

Dzięki grawitacyjnym przegrodom umieszczonym z przodu i z tyłu tunelu powietrze nie wydostaje się poza, a dwa specjalnie wyprofilowane pręty gwarantują, że do wspomnianego tunelu dostają się również liście leżące, wystające poza jego obręb.

Poszczególne elementy każdej sekcji Bio Killera w zależności od technologii produkcji, gatunku i fazy rozwojowej roślin można regulować. I tak, dzięki rozsuwanej budowie ścian i sufitu tunelu oraz regulacji położenia kółek podporowych, możliwa jest zmiana jego wysokości i szerokości.

Wentylator posiada regulację liczby obr./min, a dzięki układowi kierownic o regulowanym kącie natarcia strumień powietrza wydmuchiwanego może być kierowany w dolną lub w nieco wyższą część rośliny. Rzeczone kierownice powodują ponadto  powstanie tak zwanego noża powietrznego, który zapobiega zasysaniu przez dmuchawę ziemi spod roślin.

Urządzenie Bio Killer można stosować do zwalczanie mączlika, tantnisia, rolnicy, itp. w uprawach kalafiorów, brokułów oraz kapust. Główne korzyści z jego stosowania to wg dystrybutora ograniczenie kosztów związanych ze stosowaniem pestycydów, podniesienie bezpieczeństwa żywności (dzięki mniejszemu zużyciu środków ochrony roślin), lepsza jakość warzyw (brak pozostałości szkodników i grzybów sadzakowych) oraz zwiększenie dochodów gospodarstw – bardziej wyrównane, lepsze plony o stabilnej jakości.

Cena urządzenia to 6 950 zł netto za jeden moduł. W zależności od potrzeb sekcje można dokładać.

Pierwszy Bio Killer został zakupiony przez firmę Farma Świętokrzyska, która jest producentem warzyw i owoców ekologicznych. Jednocześnie wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie będziemy pracować nad dodaniem kilku funkcjonalności do urządzenia.        

Miroslaw Maziarka, prezes Agro Smart Lab sp. z o.o.