Przystawki Olimac Drago GT występują w różnych wariantach szerokości od 4 do 24 rzędów. Mogą one pracować z kombajnami wszystkich marek dzięki regulowanemu przyłączu, które pozwala na optymalne ustawienie kąta pracy. 

Jeśli chodzi o rozwiązania techniczne, to przystawka Olimac Drago charakteryzuje się przede wszystkim podwójnym docinaczem. Rozwiązanie to Włosi wykorzystali po raz pierwszy. Jest ono tak skonstruowane, że łodyga kukurydzy jest atakowana nożami z dwóch stron na raz: od przodu i od tyłu, co pozwala uzyskać lepsze rozdrobnienie łodyg przy wyższych prędkościach.

– Jeśli chodzi o szkodniki, to stopień rozdrobnienia jest jednym z głównych parametrów o które się „walczy” podczas produkcji przystawek. Olimac wprowadził podwójny docinacz i to faktycznie przy wyższych prędkościach eksploatacyjnych robi dużą różnicę – tłumaczy specjalista ds. technicznych w Drago-Agrotech, Dariusz Smutyło.

Drugą charakterystyczną cechą maszyny są listwy, których szczelina ustawia się automatycznie niezależnie na każdym rzędzie.

– W najnowszej przystawce listwy mają dodatkową funkcję tzw. podatności pionowej; jeżeli kolba uderza szybko o krawędzie listew, to potrafią się one delikatnie ugiąć, co pomaga łagodnie zerwać kolbę. Kolba się nie rozkrusza i nie ma tzw. wstępnego młócenia na listwach – dodaje.

Konstrukcja przystawki jest bardzo masywna z tego względu, że przystawki występują w wariancie nawet do 24 rzędów; bez względu na szerokość urządzenia wykorzystano w nich m.in te same przekładnie napędowe. Ślimak transportowy ma prawie dwukrotnie większą średnicę w stosunku do poprzedniego modelu i dzięki mniejszej prędkości obrotowej może on delikatniej „traktować” kolby kukurydzy, zapewniając jednocześnie dużą przepustowość. W przystawkach firmy Olimac niezmiennie wykorzystywane są rozdzielacze metalowe.

 – Olimac hołduje koncepcji rozdzielaczy metalowych, ponieważ są one sztywniejsze i łatwiejsze w naprawie. W dużych gospodarstwach, gdzie maszyna ma pracować intensywnie każda awaria tego elementu unieruchamia maszynę. Dzięki temu, że elementy te łatwo wykręcić, pospawać i ewentualnie „wyklepać”, można skrócić czas napraw – tłumaczy specjalista.

Olimac to włoskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji przystawek do kombajnów. Poza przystawkami do kukurydzy produkuje ono m.in. przystawki do zbioru słonecznika. Dystrybucją produktów firmy Olimac w Polsce zajmuje się Przedsiębiorstwo Handlowe Drago-Agrotech z Prostyni.