Dane dla pracujących maszyn, zbierane formacie ISOBUS, są zbierane w odstępach 5-sekunndowych, a następnie przesyłane co 2-3 min. przez sieć GSM do systemu Claas-Telematics. Są one więc szybko dostępne na komputerze użytkownika.

Ciągnik i maszyna są tutaj traktowane jako jedna jednostka pracy, co daje nowe możliwości przetwarzania uzyskanych w ten sposób danych (na przykład zużycie paliwa na sprasowaną kostkę lub balot), do znacznie ułatwia kalkulację kosztów pracy. Za pomocą systemu Toni stale i w czasie rzeczywistym dokonywana jest dokumentacja wszystkich procesów pracy takich jak siew, nawożenie, ochrona roślin i zbiór, a także zbieranie danych wszystkich maszyn objętych systemem – także innych marek.

Protokołowanie i analiza danych pomaga w wykrywaniu rezerw wydajności, wzajemnym dopasowywaniu ustawień poszczególnych maszyn i optymalnym rozplanowaniu pracy operatorów i maszyn.

Firma CLAAS Agrosystems opracowała ten program we współpracy z firmami: Amazone, Horsch, Kamps de Wild BV, Lemken, SGT Schoenebeck i Zunhammer. Do tej grupy mają wkrótce dołączyć inni producenci maszyn.