- System jest dostępny w regularnej sprzedaży – mówi Karolina Kühn, kierownik marketingu Kuhn Maszyny Rolnicze Sp. z o.o. Układ seryjnie montowany we wszystkich zmiennokomorowych prasach i prasoowijarkach rolujących VB z rotorem wyposażonym w zespół tnący OptiCut oraz VB 2160 i VB 2190 z rotorem OptiFeed, a także stałokomorowych prasach rolujących FB 2135 OptiCut 23 i prasoowijarkach stałokomorowych FBP 2135 w wersji OptiCut 23

Jeżeli system podający zostanie zablokowany pod koniec cyklu formowania beli, rotor i zespół tnący mogą zostać wyłączone dzięki rozdzieleniu układów napędu podajnika i komory prasowania. Takie rozwiązanie umożliwia wykorzystanie całej mocy ciągnika na skończenie formowania beli i jej wiązanie. Po wyładowaniu beli, komora prasowania jest gotowa do dalszej pracy.

Dodatkowo, cała podłoga i zespół tnący mogą być opuszczone hydraulicznie w wygodny sposób z kabiny ciągnika. Najpierw zostaje opuszczona podłoga, a następnie noże. Po pozbyciu się blokady, operator może w ten sam sposób podnieść podłogę do pozycji roboczej.

Wszystkie modele ww. wymienionych pras wyposażono w podbieracz o szerokości 2,3 m z 5 rzędami palców zapewniających wydajne podawanie paszy ułożonej nawet w największych wałach. Podbieracz jest standardowo wyposażony w osłonę z rolką o średnicy 18 cm ułatwiającą podbieranie krótkiego materiału. Rozwiązanie to ułatwia przepływ paszy i zapewnia jej równomierne rozłożenie na całej szerokości podbieracza.

W skład systemu wchodzi również technologia Integral czyli dwa boczne ślimaki zagarniające oraz rotor z podwójnymi zębami (zamiast uprzednio stosowanych potrójnych) zapewniające wydajniejsze podawanie masy roślinnej oraz ograniczające ryzyko blokowania.

System czyszczenia podajnika z hydraulicznie sterowaną podłogą podbieracza jest nowym wyposażeniem montowanym w prasach KUHN. Podłoga pod rotorem jest opuszczana hydraulicznie (razem z nożami w wersji OptiCut), a cały proces jest monitorowany z kabiny ciągnika. Usunięcie blokującego materiału odbywa się szybko i maszyna od razu powraca do pracy.