Często rozmawiając z rolnikami dochodzimy do wniosku, iż farmerzy użytkujący traktory z ładowaczami nie wyobrażają sobie powrotu do gospodarowania bez tego urządzenia. Co wziąć pod uwagę dokonując wyboru konkretnego ładowacza czołowego?

Oryginalny, czyli lepszy?

Oferta ładowaczy czołowych na rynku jest naprawdę szeroka. Zasadniczy dylemat przy jego zakupie powinien polegać na tym, czy wybrać oryginalne urządzenie stworzone przez producenta danego ciągnika, czy też postawić na ładowacz zewnętrznej firmy.

- Źle dobrana rama wsporcza może doprowadzić do uszkodzenia ciągnika, dlatego tak bardzo ważne jest uzyskanie fachowej pomocy podczas doboru odpowiedniego ładowacza – komentuje Emil Kaźmierczak, z firmy Claas Polska.

Jak możemy się dowiedzieć od eksperta, Claas już na etapie projektowania ciągnika uwzględnia ładowacz czołowy.

Oryginalny ładowacz do ciągnika – czy warto? fot. mat. prasowe
Oryginalny ładowacz do ciągnika – czy warto? fot. mat. prasowe

- Na tym etapie bierzemy nie tylko pod uwagę pozycje joysticka – tak aby był ergonomiczny i komfortowy w użyciu, lecz również przeprowadzamy analizę pod względem, wytrzymałości konstrukcji ciągnika do dedykowanego ładowacza – dodaje Kaźmierczak.

Zaplanowany od samego początku

Bardzo ważne jest to, aby wszystkie elementy odpowiednio do siebie pasowały, a sam ładowacz był dobrany dla danego modelu ciągnika. Podczas prac nad ciągnikami zespół projektantów i inżynierów danego producenta równocześnie projektuje konstrukcję wsporczą ładowacza czołowego.

Dzięki takiej kolejności prac ładowacz jest uwzględniany podczas testów wytrzymałościowych ciągnika. Dodatkowo sprawdzana jest także łatwość w obsłudze samej maszyny, ergonomia pracy operatora, czy nawet dostęp do filtrów. Po badaniach symulacyjnych następują badania wytrzymałościowe na modelach rzeczywistych. Badaniu podlega cały ciągnik z zainstalowanym ładowaczem, dzięki czemu wytrzymałość jest zapewniona zarówna dla ładowacza, jak i dla ciągnika.

Kompatybilność, ważna rzecz!

Po testach symulacyjnych oraz rzeczywistych dla odpowiednich modeli ciągnika tworzona jest tablica kompatybilności, gdzie określa się jakie ładowacze można założyć na jakie ciągniki.

Duża powierzchnia przeszklenia zdecydowanie poprawia widoczność na osprzęt ładowacza fot. mat. prasowe
Duża powierzchnia przeszklenia zdecydowanie poprawia widoczność na osprzęt ładowacza fot. mat. prasowe

- Na tym etapie uwzględniane są możliwe warianty ogumienia w ciągniku, wyposażenie w przedni TUZ, kompatybilność z odciągami do kosiarki czołowej – dodaje Kaźmierczak.

Powstała w ten sposób tabela kompatybilności zawiera bardzo dużo danych. W celu ułatwienia wyboru i nie dopuszczeniu do pomyłki podczas zamówienia, wszystkie niuanse połączeń ciągnika i jego wyposażenia do odpowiedniego ładowacza są zapisane w konfiguratorze maszyn Claas. Wszelkie powiązania są automatycznie sprawdzane a kupujący czy sprzedawca może wybrać tylko taki ładowacz, który pasuje w 100 proc. do danej konfiguracji ciągnika.

Jak więc widać warto wybierając ładowacz do ciągnika zwrócić uwagę na te, które są oryginalnego pochodzenia (takiego samego jak marka naszego ciągnika) lub są wprost rekomendowane dla posiadanej przez nas maszyny. Zapewni to nam komfort pracy oraz bezpieczeństwo użytkowania i brak późniejszych problemów.