Warto zimą znaleźć trochę czasu, aby spokojnie usiąść i przeanalizować, co w minionym roku zostało zrobione dobrze, a co się nie udało. I co warto w przyszłości zmienić. Tego rodzaju pracę powinno dokonać się w każdym gospodarstwie rolnym, bez względu na kierunek produkcji – zarówno polowej, zwierzęcej czy mieszanej.

Czytaj więcej
Nawożenie pod kontrolą. Jak działa mapa aplikacyjna?Świadome zarządzanie wymaga konkretnych informacji. Ze względu na regulacje prawne, typowe gospodarstwa rolne nie są zobowiązane w Polsce do prowadzenia księgowości, chyba, że tylko ze względu na pozostawanie na zasadach ogólnych VAT. Niezależnie od posiadanych danych finansowych, ważne są też informacje o fizyczne zebranych płodach rolnych i potencjale plonowania.
Jak zaoszczędzić w gospodarstwie rolnym?
W zakresie produkcji polowej niezastąpionym narzędziem, które pozwoli gromadzić mnóstwo przydatnych informacji o produktywności pól w gospodarstwie, jest oprogramowanie 365FarmNet.
Specjaliści od programu do zarządzania gospodarstwem przekonują, że zima jest najlepszym momentem, aby rozpocząć pracę z 365FarmNet, chociażby ze względu na to, że wprowadzenie do programu podstawowych informacji o polach, maszynach czy środkach produkcji może wydawać się żmudne i czasochłonne. Zwłaszcza dla rolników, którzy wcześniej nie zarządzali gospodarstwem z poziomu biura i nieprzywykli do długiej pracy przy komputerze.
Cierpliwość, owszem, jest potrzebna, ale tylko na początku przy wprowadzeniu danych wyjściowych. Później na podstawie sporządzanych dokumentacji w 365FarmNet tworzone są automatycznie analizy, tj. np. kartoteki pól, które obejmują okres od siewu do zbioru.

Rozpoczęcie pracy z programem zimą lub na przednówku pozwoli na uzupełnienie informacji o siewach ozimin i zabiegach wykonanych jesienią. A kiedy znów przyjdzie wiosna, kartoteki będą gotowe do uzupełnienia o kolejną historię zdarzeń polowych.
Wtedy to zaewidencjonowanie dowolnej czynności z pomocą aplikacji mobilnej 365Crop będzie wymagać tylko kilku stuknięć w ekran smartfonu. Czas poświęcony zimą na pracę z programem zaprocentuje, bo wiosną nie będzie czasu na zakładanie kartotek pól od podstaw.
Zima to również czas, kiedy łatwiej umówić się z doradcą 365FarmNet, który podpowie, jak sprawnie korzystać z programu.

Oszczędności nawozów i paliwa
Użytkowanie programu przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim w jednym miejscu gromadzone są dane w zakresie ewidencji ochrony roślin. To praktyczne zabezpieczenie na wypadek kontroli – a te, z pewnością od wiosny 2023 przez kolejne lata będą dość częste, w związku z rozruchem nowej perspektywy budżetowej Wspólnej Polityki Rolnej UE.
Szczególnie pod lupą kontroli będzie nawożenie azotem i fosforem, jako związkami biogennymi. Przypomnijmy, że pomiędzy latami 2012–2014 a 2017–2019, całkowita ilość wnoszonego azotu w Polsce zwiększyła się o ok. 187 tys. t do 1 937 tys. t – Komisja Europejska nie zostawi tego bez kontroli.
Stosowanie 365FarmNet Crop View daje to też rzeczywiste oszczędności w zmniejszeniu zużycia środków produkcji. System pozwala na łatwy dostęp do zobrazowań satelitarnych odzwierciedlających zmiany w wegetacji na przekroju całego roku. Tworzone na ich podstawie mapy aplikacyjne do rozsiewaczy, opryskiwaczy czy siewników pozwalają m.in. na:
- oszczędności i zwiększone wykorzystanie nawozów azotowych dzięki dopasowaniu dawki do stanu wegetacji;
- zmniejszenie wysiewanego materiału siewnego poprzez dopasowanie obsady do potencjalnego plonowania poszczególnych fragmentów pól;
- efektywne użycie środków ochrony roślin, a w szczególności regulatorów wzrostu – stosuje się pełne dawki tylko tam, gdzie są potrzebne;
- pomoc w podejmowaniu decyzji, na których polach rozpocząć żniwa.
W programie 365FarmNet można zebrać informacje z różnych systemów telemetrycznych, a na sprzęcie bez nich zamontować oferowane urządzenia rejestrujące pozycję czy zużycie paliwa. Zebrane informacje, oprócz tworzenia automatycznych propozycji dokumentacyjnych, pozwalać będą na lepsze logistycznie zaplanowanie wykonywanych zabiegów, co przyniesie oszczędności w czasie pracy, zużyciu paliw i maszyn.

W programie dostępne do pobrania są też granice pól. Można tworzyć dla nich linie prowadzenia (A-B). Po przeniesieniu ich do terminali systemów automatycznego prowadzenia możliwa będzie jazda po polu po optymalnych trasach, co ograniczy nakładki i omijaki.
Na koniec zaznaczmy, że system 365FarmNet jest tym precyzyjniejszy, im dysponuje większą ilością danych i zobrazowań satelitarnych. Dlatego liczy się każdy rok i im wcześniej zostaną załadowane dane dotyczące gospodarstwa, tym szybsze i większe korzyści z wykorzystania programu.
Komentarze