Wysiew nasion roślin przeznaczonych na poplon rozsiewaczem nawozowym ma tę wadę, że trzeba go wykonywać jako oddzielny zabieg, a to kosztuje i wymaga czasu. Kolejną czynnością jest przykrycie nasion np. przez bronowanie. Aby to uprościć, można wykorzystać specjalne siewniki do poplonów. Montuje się je na narzędziach uprawowych, dzięki czemu robi się wszystko za jednym przejazdem.

APV
Najmniejszy siewnik w ofercie APV Polska to model KS 40. Przeznaczony jest dla niewielkich gospodarstw do obsiewania maksymalnie 15–20 haupraw. To lekkie urządzenie (tylko 12 kg!) o prostej budowie. W wyposażeniu znajduje się m.in. zestaw pozwalający na montaż na maszynie uprawowej lub na trzypunktowym układzie zawieszenia (TUZ) ciągnika. Zbiornik jest zakryty i ma pojemność 40 l. Główny element roboczy to tarcza wysiewająca zasilana silnikiem elektrycznym z 12-voltowej instalacji pojazdu. Tego rodzaju napęd i niewielkie wymiary KS 40 sprawiają, że siewnik bez problemu współpracuje np. z miniciągnikiem, quadem, a nawet samojezdną kosiarką. Taki zestaw może się przydać choćby zimą do posypania placów środkami rozmrażającymi. Szerokość rzutu ustawia się za pomocą obrotów tarczy w zakresie 1–7 m. Regulacja jest bezstopniowa. Może być wykonywana za pomocą modułu sterowniczego z kabiny operatora. Podobnie jak w pozostałych rozsiewaczach tarczowych ilość wysiewu ustawia się mechanicznie według tabeli przez odpowiednie otwarcie szczeliny wylotowej.
Bardziej wydajne i zaawansowane technicznie są rozsiewacze z serii Streuprofi, czyli Classic i Special. Zbiorniki obydwu modeli wykonano z tworzywa sztucznego, a mieszczą one 100 l nasion. Główna różnica między urządzeniami to moduł sterujący, który w wersji Special ma więcej funkcji. Oprócz ustawienia i kontroli obrotów tarczy wysiewającej jest m.in. licznik hektarów, roboczogodzin i automatycznie sterowana zasuwa, która sama zamyka się i otwiera na uwrociach. Siewniki, w zależności od obrotów tarczy, mogą rozsiewać nasiona na szerokości 2–24 m. Dodatkowo można je wyposażyć w płytę do precyzyjnego wysiewu. Umożliwia ona ustawienie kąta padania nasion na ziemię, dzięki czemu nie lecą za daleko do tyłu.

ZS 200 M2 to rozsiewacz dwutarczowy mogący pracować na szerokości 1–30 m. Charakterystycznym elementem jest duży zbiornik (200 l), co sprawia, że niektórzy rolnicy wybierają go również do siewu na poplon większych nasion, na przykład żyta. Ma, w odróżnieniu do rozsiewaczy jednotarczowych, m.in.: możliwość regulacji wysiewanego materiału w trakcie pracy, funkcję ustawienia różnych prędkości oddzielnie dla każdej z tarcz, którą stosuje się dla ograniczenia szerokości siewu po jednej stronie, na przykład przy skraju pola.
Siewniki pneumatyczne PS 150 M1 (150 l) i PS 250 M2 (250 l) w porównaniu do tarczowych są urządzeniami znacznie bardziej precyzyjnymi. Zamontowano w nich napędzane elektrycznie wymienne wałki wysiewające (dla nasion różnych gatunków), które kierują nasiona do kanału powietrznego. Stamtąd, pod ciśnieniem wytwarzanym przez dmuchawę, przechodzą przez przewody do płyt odbojowych nad ziemią. Standardowo dmuchawa jest napędzana elektrycznie, ale dla większych nasion można zastosować napęd hydrauliczny lub od WOM. Wysiew można regulować w szerokim zakresie 1,5–300 kg/ha. Na duże powierzchnie dostępna jest także wersja ze zbiornikiem o pojemności 600 l. Zarówno pneumatyczne, jak i mechaniczne siewniki APV mogą być używane również do rozsiewania nawozów, podsiewu trawy i zwalczania ślimaków.

LEHNER SUPER VARIO
Lehner Super Vario to siewnik oferowany przez firmę Berutex z Siechnic koło Wrocławia. To niewielkie urządzenie przeznaczono zwłaszcza do wysiewu drobnych nasion, roślin jak: rzepak, gorczyca, facelia, rzodkiew oleista. Oprócz siewu poplonów Super Vario można wykorzystać do wsiewek w zboże i pielęgnacji terenów zielonych. Pozwala na to uchwyt do mocowania na frontowej części ciągnika. Dzięki temu z tyłu można podczepić dowolne urządzenie, na przykład siewnik rzędowy przy wsiewce czy walec, włókę lub bronę zgrzebłową przy zabiegach na łąkach i pastwiskach.
Stożkowy zbiornik na nasiona ma pojemność 105 l. Ma pokrywę, a w dolnej części znajduje się otwór spustowy do dokładnego opróżniania. Dla nasion traw stosuje się dodatkowo specjalne mieszadło. Szerokość roboczą można ustawiać przez regulację prędkości obrotowej (200–3000 obr./min) tarczy wysiewającej w zakresie 2–24 m. Tarcza jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 180 zasilanym ze zwykłej 12-voltowej instalacji pojazdu. Wszystkie elementy instalacji elektrycznej są wodoszczelne. Głównymi funkcjami operator steruje z ciągnika za pomocą panelu. Można m.in. włączać i wyłączać siewnik, bezstopniowo ustawiać otwarcie zasuwy i ilość wysiewanego materiału. Komputerowy system sterowania wykrywa również zacięcie mieszadła w wypadku zbicia materiału siewnego lub dostania się ciała obcego, a następnie powiadamia o tym kierującego sygnałem i komunikatem na wyświetlaczu.
W wyposażeniu dodatkowym znajdują się m.in. różne typy mocowań rozsiewacza, na przykład do quada czy samochodu terenowego, zamiast tylnego koła zapasowego.

POPLON
Siewnik do poplonów ma w swojej ofercie także polski producent – firma Akpil z Pilzna. Poplon ma zamykany pojemnik z tworzywa, który mieści 110 l nasion. Siewnik może pracować na szerokości 2,4–24 m. Elementem roboczym jest tarcza wysiewająca napędzana 150-watowym silnikiem z instalacji elektrycznej ciągnika. Pracuje z prędkościa 300–3000 obr./min. Zarówno tarczę, jak i zasuwę wykonano ze stali nierdzewnej. Aby zwiększyć precyzję wysiewu, stosuje się specjalną przysłonę, dzięki której nasiona kierowane są na ziemię pod większym kątem.
Poplon przystosowano do pracy z urządzeniami uprawowymi Akpilu, a także na TUZ ciągnika. Sterowanie odbywa się za pomocą konsoli doprowadzonej przewodem do kabiny. Można regulować m.in. szerokość roboczą i dawkę wysiewu. Na panelu wyświetlane są także komunikaty o błędach. 

VERTSEM
Innym typem urządzeń do wysiewu poplonów są siewniki rzędowe. Mają prostą budowę, mniejsze zasobniki na nasiona i większe odstępy między rzędami. Można je znaleźć m.in. w ofercie firmy Fiona Polska. Vertsem SH/SG dostępny jest w sześciu szerokościach roboczych: 2–4,7 m. Zależnie od szerokości znajduje się 17–33 przewodów wyprowadzających nasiona, a zbiorniki mają pojemność 70–140 l. Do wyboru są wersje z mieszadłem wyrównującym poziom nasion w zbiorniku. Napęd na oś z wałkami wysiewającymi może być przekazywany przekładnią łańcuchową z oddzielnego, metalowego koła napędowego lub doczepionego z tyłu wału, na przykład rurowego. Vertsem VH/VG to podobny siewnik, ale wyłącznie w wersjach z napędem od wału. Firma oferuje go w czterech szerokościach roboczych: 2, 2,5, 3 i 4 m.
Ich cechą wspólna to możliwość dopasowania i nadbudowania na maszynie uprawowej, jak też instalacja na tylnym sprzęgu maszyny lub TUZ ciągnika. Popularny zestaw to łączenie Vertsem z tradycyjnym siewnikiem przy wsiewce.

ALFA
Firma Kraj z Kutna (Unia Group) oferuje siewnik Alfa. Do wyboru jest sześć wersji. Najmniejszy siewnik ma 2,1 m, 6 rzędów i skrzynię o pojemności 150 l. Największy zajmuje pas o szerokości 4,1 m, ma 11 przewodów wysiewających i pojemnik na 280 l materiału siewnego. Siewniki mogą być montowane na maszynach uprawowych, takich jak: agregaty podorywkowe, agregaty i brony talerzowe. Za równomierny wysiew odpowiadają roweczkowe aparaty wysiewające. Regulacja polega na odpowiednim wysunięciu wałka z aparatami. Obraca się on dzięki napędowi od metalowego kółka kopiującego z przeciwpoślizgowymi ostrogami. Zbiornik na nasiona wykonano ze zwykłej blachy i pokryto lakierem. Z wierzchu zabezpieczono go wodoszczelną plandeką.

Źródło: "Farmer" 17/2008