Już na pierwszy rzut oka zauważymy, że seria przyczep samozbierających Pöttinger Jumbo 7000 zmieniła się pod względem optycznym. Ważniejsze jednak zmiany dotyczą ich konstrukcji.

Pöttinger Jumbo 7000

O to, aby pasza pozostała czysta i była zebrana w jednym przejeździe szybko i bez strat, troszczy się 7-rzędowy, krzywkowy podbieracz o szerokości roboczej 2,3 m. Nowy, hydraulicznie regulowany napęd podbieracza automatycznie dopasowuje liczbę obrotów do prędkości jazdy.

Zdecydowana większość zielonki jest wyczesywana i podawana na rotor w ustawieniu poprzecznym, co zdaniem producenta przekłada się na perfekcyjną jakość cięcia. Prowadzenie przez dostępne na życzenie koła kopiujące, jeszcze precyzyjniej odwzorowuje ukształtowanie pola.

Seryjna regulacja ustawienia podbieracza utrzymuje przekrój otworu między podbieraczem i dyszlem na stałym poziomie i zapewnia maksymalną przepustowość podczas procesu załadunku. Sterowane nadążnie przez krzywkę palce podbierają zielonkę, łagodnie prowadzą ją w górę i odpowiednio do liczby obrotów aktywnie podają na rotor. Pasza nie jest wyczesywana w kierunku wzdłużnym, co ma pozytywny wpływ na jakość cięcia.

Aby ułatwić operatorowi wjazd na pole, gdy jest on wąski, na życzenie dostępne jest hydrauliczne składanie kół kopiujących. 

W przypadku przyczep Jumbo czas rozładunku wynosi zaledwie 1 minutę fot. mat. prasowe
W przypadku przyczep Jumbo czas rozładunku wynosi zaledwie 1 minutę fot. mat. prasowe

Opcjonalna dodatkowa rolka kopiująca zapobiega zapadaniu się kół kopiujących w śladzie ciągnika i umożliwia nieograniczone możliwości ruchu podbieracza i dopasowania się go do nierówności pola. Szeroka dodatkowa rolka koła kopiującego i obydwa koła kopiujące tworzą stabilny trójkąt podparcia, który zapewnia perfekcyjne kopiowanie nierówności terenu i przez niewielkie zanieczyszczenie paszy surowym popiołem.

Wysoka jakość paszy

Krowy dające dużo mleka potrzebują wysokiej jakości paszy o optymalnej strukturze. Krótkotnąca belka nożowa Powercut z 48 asymetrycznie uporządkowanymi nożami i teoretyczną długością cięcia 34 mm daje  zdaniem producenta gwarancję uzyskania najlepszej jakości paszy.

Wydłużone noże tną na całej swojej długości. Wiązki paszy są dokładnie i równomiernie cięte. Dzięki temu pasza uzyskuje optymalną strukturę dla przeżuwaczy. Beznarzędziowo obsługiwana blokada belki nożowej, jak również centralne zwalnianie blokady noży są obsługiwane komfortowo na panelu sterowania, który jest umieszczony na boku maszyny. 

Rotor załadunkowy

75 proc. szerokości rotora jest wykonane z nowej, bardzo wytrzymałej, nawęglanej stali, co daje jeszcze większa odporność obszarom najbardziej narażonym na obciążenia. Ich wytrzymałość i żywotność jak podkreśla producent wzrasta o 25 proc.

Jumbo 7000 może się także pochwalić znaczącą poprawą wydajności rozładunku - czas rozładunku wynosi zaledwie 1 minutę.

Włącznik dozowania jest zintegrowany w przekładni kątowej i jest uruchamiany przez aktywowanie napinacza pasków. Dzięki łagodnemu startowi, chronione są elementy napędu dozowania, napęd podłogi rusztowej i łańcuch. Nie ma momentów szczytowych i wydłuża się czas eksploatacji.

Ruchoma ściana przednia daje przyczepie o tej samej długości, większą o 4,3 m3 pojemność. Przyczepa jest też przez to bardziej kompaktowa. Zwiększa to jej zwrotność na polach o małych powierzchniach.

Inteligentna automatyka załadunku

Do załadunku może być wybrany jeden z trzech trybów pracy oraz stopień zagęszczenia: od małego, przez średnie, po duże. Możliwe jest optymalne dopasowanie do różnych rodzajów paszy, stopnia jej wysuszenia i stopnia napełnienia.

W zależności od założonego celu i wymagań, trzy tryby pracy umożliwiają wybór właściwej strategii napełnienia. Operator może ustawić wcześniej wybrane przez siebie parametry i wpłynąć w ten sposób na wzrost opłacalności pracy całego zestawu. Gdy automatyka załadunku uruchomi podłogę, ściana przednia aktywnie napiera i następnie automatycznie powraca do pozycji załadunku. Dzięki temu spiętrzona masa ma bardzo zwarty kształt.

Ponadto dwusuwowe silniki, zamontowane po obu stronach na zewnątrz, i opatentowane funkcje Boost gwarantują maksymalną wydajność rozładunku. Aby operator miał dobry widok na przestrzeń załadunkową lub przegląd sytuacji podczas pracy w trybie transportowym, klapę zagęszczającą można przechylić do przodu.