Nowe siewniki Pöttinger Aerosem 1002 są oferowane w AEROSEM serii 1002 są oferowane w szerokościach roboczych 3 i 4 m. urządzenie zostało osadzone na wale maszyny towarzyszącej, na przykład krótkiej kombinacji Fox, bronie wirnikowej Lion lub bronie talerzowej Terradisc-Multiline.

Zbiornik na ziarno ma pojemność 1250 l. Duży otwór, szerokości 2,2 m ma umożliwić łatwe i szybkie napełnianie, także z bigbaga. Dzięki mieszadłu pracującemu nad systemem dozowania możliwy jest stały, równomierny przepływ ziarna do dozowania.

Maszyna jest seryjnie wyposażona w hydrauliczny napęd dmuchawy, który jest napędzany przez ok. 25 litrów oleju przy blisko 4.000 obr/min. W ten sposób zostało zminimalizowane zużycie oleju i dokładnie dopasowane do koniecznej ilości powietrza. Obudowa dmuchawy jest wykonana z mocnego, grubościennego aluminium. Dmuchawa pracuje bardzo cicho.

System dozowania Pöttinger umożliwia wysiew od 1,5 kg do 340 kg przy prędkości do 12 km/h. Zmiana dawki wysiewu przy różnych rodzajach nasion jest korygowana przez zmianę kół dozowania. Ich wymiana jest beznarzędziowa.

Równie prosta jest próba kręcona. Z jednej strony siewnika jest zamontowany „wózek do próby kręconej" jeżdżący po szynie. Próba jest przeprowadzana przy pomocy korby, a bezstopniowa przekładnia w kąpieli olejowej umożliwia precyzyjne ustawienie wysiewu.

Napęd aparatu wysiewającego może być mechaniczny lub elektryczny. Włącznik ścieżek technologicznych stanowi wyposażenie seryjne.

Przy mechanicznym napędzie dozowania napęd jest przekazywany z koła gwiaździstego po lewej stronie maszyny. Koło gwiaździste pozostaje przy tym w obrębie 3 m szerokości roboczej.

Ścieżki technologiczne są włączane przez naciśniecie przycisku na zafoliowanej klawiaturze prostego i przejrzystego sterownika Compass. Przy pomocy sterownika obsługiwane są również opcje próby kręconej, wskaźnik prędkości, licznik hektarów częściowych i całkowitych, jak również kontrola wałka wysiewającego i stanu wypełnienia zbiornika.