Badania przeprowadzone zostały na pszenicy ozimej. Zboża zasiano 3 października na trzech stanowiskach: w systemie uprawy płużnej, uprawy uproszczonej (Wave Disc) i w technologii strip till. W przypadku uprawy uproszczonej ziemia uprawiona została wcześniej kultywatorem Synkro na głębokość ok. 20 cm i tutaj otrzymano najlepsze rezultaty w kontekście równomierności wschodów i obsady.   

Na polu gdzie wykorzystano technologię strip till odnotowano zwiększoną presję chwastów ze względu na dobre doświetlenie obszarów między rzędami. Rośliny zbyt głęboko wsiane agregatem do strip tillu okazały się bardziej podatne na choroby podsuszkowe, a także gorzej się krzewiły. Wyraźnie wpłynęło to również na równomierność wschodów.

Technologia Wave Disc polega na pasowej uprawie gleby; uprawiany jest tylko wąski pas o szerokości 50 mm, a za uprawę odpowiadają pracujące pionowo (a więc nieprzerzucające gleby), falowane talerze. Taki sposób uprawy ma wpłynąć m.in. na ograniczenie parowania i ograniczyć erozję gleby. Dlatego też przeznaczona jest zarówno na suche warunki, jak i na gleby wilgotne, gdzie potrzebne jest ograniczenie ingerencji w ich strukturę.   

Jak mówi przedstawiciel firmy Pöttinger, Michał Zabost, rozstaw redlic agregatu Terrasem Wave Disc można ustawić na szerokość 12,5 lub 16,7 cm. W pierwszym przypadku uprawianych jest 36% pola, w drugim zaś niewiele ponad 25%, co obniża presję chwastów o nasionach fotoblastycznych dodatnich takich jak szczególnie groźny wyczyniec polny. Aparat wysiewający w agregacie Terrasem jest skonstruowany tak, żeby nie wysiewał nasion porcjami. Przepływ masy materiału siewnego jest płynny, dlatego nie występuje tutaj zjawisko wysiewania porcjami.

– Technologia Wave Disc może być alternatywą dla tradycyjnej uprawy i technologii strip till. Terrasem Wave Disc powstał z myślą o jak najmniejszej ingerencji w strukturę gleby, aby tym samym zapobiegać jej erozji, w wyniku czego będzie ona bardziej przyjazna roślinom w skrajnych warunkach wilgotności – mówi Michał Zabost.

Terrasem Wave Disc może uprawiać glebę wtedy, kiedy nie ma możliwości wjechania w pole tradycyjnym zestawem. Ze względu na pozytywny wpływ w powstrzymywaniu procesu erozji gleby jako jednego z elementu zrównoważonego rolnictwa, rozwiązanie tego typu może być promowane w kontekście kolejnych Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich – kontynuuje.

– Terrasem Wave Disc to maszyna która bardzo dobrze wpisuje się w uprawę pionową, bez przesunięcia ziemi w bok. Dzięki temu nie jest niszczona jej struktura. Bardzo skutecznie przecina resztki pożniwne, nawet niezbutwiałe łodygi kukurydzy. Jeśli chodzi o kwestie techniczne, na uwagę zasługuje samooczyszczająca się konstrukcja talerza, a przy równolegle ustawionych talerzach trwałość łożysk jest wyższa - twierdzi Wiesław Gryn, jeden z pionierów uprawy bezorkowej w Polsce i użytkownik maszyny.

Tak więc znane są wstępne wyniki badań dotyczące wpływu technologii Wave Disc na rośliny w pierwszych fazach ich rozwoju. To jednak nie koniec badań, a wyniki dotyczące plonów powinny być znane jesienią tego roku.