Dzisiejsze średnie ceny paliw (23 IV 2014) br. kształtowały się na poziomie: olej napędowy 5,35 zł/l, benzyna 95-oktanowa 5,38 zł/l; LPG 2,53 zł/l. Zważywszy na ostatnie zmiany cen hurtowych - nie są to podwyżki ostatnie - informuje Polska Izba Paliw Płynnych.

Wprawdzie napięcie polityczne wokół sytuacji na Ukrainie nie wpłynęło jakoś znacząco ani na bezpieczeństwo dostaw ropy, ani na pozycję złotówki na światowym rynku walutowym, jednak na globalnym rynku paliw gotowych trwa wyraźna spekulacja, co najbardziej widać po cenach benzyny. Jako że oferta polskich rafinerii nie może zbytnio odbiegać od cen ARA bezpośrednio przekłada się to na nasz rynek.

Stąd też ceny diesla są już wyraźnie niższe od benzyny. W cenach średnich jest to różnica 3 gr/l, jednak nierzadkie są przypadki stacji na których różnica ta sięga kilkunastu gr/l.

Najtańszy olej napędowy ma tradycyjnie woj. śląskie: średnia 5,26 zł/l (+8 gr/l od 16 kwietnia). Najdroższego diesla tankują kierowcy w woj. pomorskim: 5,43zł/l (+8 gr/l). Ceny minimalne: 5,08 zł/l (bez zmian od 16 kwietnia); maksymalne: 5,73 zł/l (+10 gr/l).