Za oknem słychać już charakterystyczne dźwięki silników Diesla, które mają coraz większe problemy z odpaleniem. To niewątpliwy znak, że zima zbliża się wielkimi krokami.

Których paliw dotyczą wersje zimowe?

Wszystkie 3 najpopularniejsze paliwa w Polsce – olej napędowy, benzyna i gaz LPG występują w zimie w nieco zmodyfikowanym składzie, który pozwala na bezproblemową eksploatację pojazdu nawet przy niskich temperaturach.

Benzyna jest zdecydowanie najmniej kłopotliwym paliwem. Zimowa aura oznacza w jej przypadku pogorszenie prężności par, a tym samym słabsze właściwości rozruchowe.

Gaz LPG zimą jest droższy, a to dlatego, że mieszanka propanu i butanu jest dobierana tak, by zwiększyć zawartość propanu, który jest gazem lotnym, droższym od butanu.

Na największe problemy narażeni są posiadacze pojazdów z silnikami Diesla. W przypadku tego paliwa najważniejszym parametrem jest CFPP – temperatura zablokowania zimnego filtra. Określa on najniższą wartość, poniżej której w paliwie wytrącają się kryształy parafiny blokujące przepływ oleju napędowego przez filtr.

Zimowy olej napędowy

Zimowy olej napędowy dzięki różnym dodatkom uszlachetniającym ma CFPP na poziomie -20, przejściowy -10, a letni 0 st. Celsjusza. Oznacza to, że letnie paliwo pozostające w baku nawet przy nieznacznych przymrozkach będzie skutkowało problemami z rozruchem. Możliwość bezproblemowego stosowania zimowych paliw przy ujemnych temperaturach jest wynikiem dodania do jego składu licznych dodatków uszlachetniających, w tym środków depresujących. 

O zatankowaniu zimowego oleju napędowego pamiętajmy w sytuacji gdy spodziewamy się eksploatacji ciągnika przy ujemnych temperaturach. Ponadto, jeśli zbliża się termin wymiany filtra paliwa, warto dokonać jej przed zimą, gdyż w ten sposób poprawimy sprawność układu zasilającego silnik.

 Co ważne, zapasy paliwa zimowego mogą zostać bez obaw wykorzystane nawet w dużo cieplejszym okresie roku. Ich skład jest również w pełni bezpieczny dla najnowszych układów wtryskowych.