Aby po żniwach szybko przygotować glebę pod kolejne zasiewy, np. rzepak po zbożach lub pszenicę po kukurydzy, coraz więcej dużych gospodarstw, upraszczając uprawę, nie stosuje orki, a wykorzystuje złożone agregaty uprawowe, tak aby cały zestaw uprawek wykonać za jednym przejazdem. Producenci maszyn łączą w jednym zestawie przede wszystkim takie narzędzia, jak: brona talerzowa, kultywator do głębokiej uprawy oraz ciężkie wały. Przyjrzeliśmy się największym tego typu maszynom oferowanym przez firmy: Kuhn, Bednar, Horsch, Amazone i Väderstad.

KUHN

Do uprawy uproszczonej Kuhn proponuje agregaty uprawowe Performer. Największy z nich ma 7 m szerokości roboczej i waży blisko 10 t.

Z przodu maszyna została wyposażona w sekcję talerzową złożoną z niezależnie pracujących dwóch rzędów tarcz o średnicy 510 mm i grubości 6 mm. Mają one ząbkowane krawędzie i lekko wklęsły kształt, co zdaniem firmy ma zapewnić jednorodną uprawę ścierniska na całej powierzchni - taki kształt jest stosowany dość powszechnie w przypadku tego typu elementów.

Za talerzami resztki pożniwne są mieszane z glebą przez czterorzędową sekcję zębową. Według producenta rozmieszczenie zębów na czterech belkach pozwala na uzyskanie odpowiednio dużych odstępów przeciwdziałających blokowaniu resztek roślinnych. Sprężynowe zabezpieczenie o sile wyzwalania przy 900 kg skutecznie utrzymuje zęby w glebie, nawet w bardzo trudnych warunkach. Łapy kultywatora w zależności od wykonywanego zabiegu można wyposażyć w różne końcówki, m.in. dłuta o szerokości 50 lub 80 mm, które można doposażyć w lemiesze boczne, uzyskując gęsiostopkę o szerokości 35 cm. W takiej konfiguracji można pracować na głębokości od 7 do 15 cm. Gdy używamy samych dłut, zęby mogą pracować nawet na 35 cm w głąb gleby. Kuhn oferuje także dłuta powleczone warstwą z węglika spiekanego, które mają zagwarantować nawet 10-krotnie większą wytrzymałość od standardowych. Rzadsza wymiana to oszczędność czasu i pieniędzy mimo wyższej ceny, jaką trzeba zapłacić za tego typu elementy.

Za głównymi sekcjami roboczymi maszyny znajduje się pojedyncza talerzowa sekcja wyrównująca wyposażona w amortyzatory z elastomerami.

Na samym końcu zamontowano ciężki wał dogniatający HD-Liner 700 o średnicy 700 mm, który ma profil w kształcie litery "V" i zapewnia nacisk 225 kg na metr szerokości. Producent zastosował ząbkowaną krawędź pierścieni wału, która według niego poprawia właściwości toczenia także na ciężkich glebach.

Uniwersalność maszyny zwiększa możliwość pracy poszczególnymi jej sekcjami, np. wyłącznie talerzami lub kultywatorem; każda z sekcji jest niezależnie regulowana i można ją w każdym momencie unieść - zmiany dokonuje się z kabiny ciągnika. Wszystkie pozostałe funkcje maszyny również obsługiwane są za pomocą sterownika bez wychodzenia z ciągnika.

BEDNAR

Najpotężniejszy agregat w barwach Bednara to Terraland DO dostępny w wersjach o szerokościach od 4,1 do 6,4 m. Kryjąca się pod tą nazwą kombinacja talerzy i zębów może spulchniać glebę nawet na głębokość 45 cm. Odpowiadają za to hydraulicznie zabezpieczone zęby rozmieszczone w czterech rzędach, które pozostawiają ślad co 37,5 cm. Siła wyzwalająca zabezpieczenie jest fabrycznie ustawiona na 800 kg. Dostępne jest także prostsze rozwiązanie na kołki ścinane, polecane na lżejsze gleby.

Dostępne są dwa rodzaje słupic: Active-Mix do mieszania gleby oraz Zero-Mix do spulchniania jej bez jednoczesnego mieszania. W obu przypadkach można zamontować dodatkowe skrzydełka - w przypadku Active-Mix można uzyskać w ten sposób efekt podcięcia gleby na całej szerokości maszyny. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość hydraulicznego uniesienia co drugiej słupicy, co można wykorzystać, np. pracując z maksymalną głębokością i uzyskując dzięki temu efekt bliski głęboszowaniu.

Z tyłu agregatu może być zamontowany wał kolczasty albo bardzo ciężki wał stalowy Cutpack. W tym drugim przypadku pomiędzy sekcją zębową a wałem występują jeszcze elementy wyrównujące w postaci gwiaździstych niwelatorów.

Z przodu agregatu przed zębami umieszczono sekcję złożoną z dwóch rzędów zabezpieczonych sprężynowo talerzy zębatych o średnicy 660 mm. Wyzwolenie zabezpieczenia ustawione jest na obciążenie 270 kg na pojedynczy talerz. Każdy z talerzy osadzony jest na wzmocnionym, bezobsługowym łożysku. Głębokość pracy całej sekcji jest regulowana hydraulicznie - brona talerzowa może pracować do 18 cm w głąb.

Całość zawieszona jest na ramie i oparta na kołach transportowych umiejscowionych w środkowej części maszyny. Agregat może być podłączony do ciągnika za pomocą belki zaczepowej, zaczepu tradycyjnego bądź kulowego.

HORSCH

W ofercie Horscha największym agregatem do uprawy przedsiewnej jest model Tiger MT, będący podobnie jak konkurenci kombinacją brony talerzowej i kultywatora. Dostępny jest on w wersjach od 3 do 7,5 m szerokości roboczej. W największej wersji agregat waży ponad 10 t i potrzebuje do współpracy ciągnika o mocy co najmniej 375 KM.

Podstawę narzędzia stanowi czterobelkowa rama o prześwicie 85 cm. W jej przedniej części znajdują się dwa rzędy zabezpieczonych hydraulicznie, ponacinanych talerzy o średnicy 680 mm, które zostały rozmieszczone co 40 cm. Ten zespół talerzy o nazwie DiscSystem ma za zadanie rozdrabniać i mieszać duże ilości resztek pożniwnych.

Za nim rozmieszczone są w dwóch rzędach zęby TerraGrip z redlicami MulchMix pozostawiające ślad co 45 cm. Zabezpieczone są one sprężynowo z siłą wyzwalającą na poziomie 770 kg i możliwością odchylenia po najechaniu na przeszkodę o 30 cm do góry. Umożliwiają one spulchnianie gleby na głębokość od 5 do 35 cm i dodatkowo ją mieszają. Za nimi na ramie zamontowany jest pojedynczy rząd talerzy, który wyrównuje glebę przed wałem.

Na końcu znajduje się zagęszczający wał oponowy o dużej średnicy i opcjonalny wał TopRing, który jest rodzajem odlewanego wału pierścieniowego z poprzecznymi żebrami rozmieszczonymi na zewnątrz jego obwodu. Same pierścienie są dość rzadko rozstawione, pracując pomiędzy śladami wału oponowego. Według producenta taki zestaw wałów bardzo dobrze uprawia pod siew nawet najcięższe gleby. Co ciekawe, agregat można dodatkowo połączyć z siewnikiem Pronto, uzyskując z estaw uprawowo-siewny.

AMAZONE

Producent zielonych narzędzi uprawowych oferuje zestaw do "pełnej uprawy" uproszczonej o nazwie Ceus 2TX dostępny w szerokościach roboczych od 4 do 7 m. Agregat zbudowany jest z dwóch rzędów talerzy, czterobelkowego kultywatora, talerzowej sekcji wyrównującej oraz ciężkiego, podwójnego wału pierścieniowego.

Tak jak u większości innych producentów łożyska talerzy nie wymagają smarowania. Uszczelnione są pierścieniami ślizgowymi i mają zapas smaru na cały okres użytkowania. Zabezpieczenie przeciążeniowe talerzy stanowią gumowe elementy sprężynujące, co jest bardzo prostym i dość niezawodnym rozwiązaniem. Powyższe rozwiązania dotyczą zarówno głównej, talerzowej sekcji roboczej, jak i talerzy wyrównujących. Producent zastosował również talerze krawędziowe umiejscowione z boku sekcji wyrównującej. Mają one za zadanie przeciwdziałać powstawaniu grzbietów na stykach przejazdów. Ustawiane są niezależnie na wysokość i pod kątem, co pozwala na idealne wyrównanie pola także na krawędziach przejazdów.

Sekcja zębowa ma zabezpieczenie sprężynowe. W jej przypadku warto zwrócić uwagę na elementy robocze zębów. Redlice można wymieniać niezależnie od odkładnic, co redukuje koszty eksploatacji. Zdaniem przedstawicieli firmy w zależności od warunków glebowych zużywa się zazwyczaj 3-5 redlic, zanim nastąpi konieczność wymiany odkładnicy. Odkładnice nie są proste, lecz skrętne, co poprawia efekt mieszania. Ponadto redlice są wyposażone w system szybkiej wymiany C-Mix-Clip, który umożliwia łatwe ich wyjęcie i założenie nowych elementów z użyciem przeznaczonego do tego narzędzia oraz młotka. Dostępne są dwie redlice dłutowe o szerokościach 80 i 100 mm oraz gęsiostopka o szerokości 32 cm. Redlice 80 i 100 mm można stosować łącznie z redlicą skrzydełkową o szerokości 35 cm, która pozwala na likwidację ścierniska na całej powierzchni pola.

VÄDERSTAD

Skandynawski producent do intensywnej uprawy ścierniska i jednoczesnego przygotowania łoża siewnego proponuje agregaty wielozadaniowe TopDown. Ogólna koncepcja ich budowy nie odbiega od innych narzędzi prezentowanych w artykule. TopDown łączy w sobie cechy agregatu intensywnie uprawiającego glebę z wykorzystaniem talerzy oraz trzybelkowego kultywatora zębowego. Talerze w dwóch rzędach zamontowane są indywidualnie do ramy z zachowaniem odstępów równych 12,5 cm. Wykonane są ze stali narzędziowej o twardości 55 HRC (HRC to skala 100-stopniowa, w ramach której najtwardsze istniejące stale osiągają twardość o wartości ok. 70 HRC) i zabezpieczone za pomocą elastomerów. Ich ustawienie można regulować na panelu w kabinie ciągnika.

Zęby kultywatora spulchniają glebę co 27 cm, mieszając z nią resztki pożniwne do głębokości 30 cm. Producent oferuje wiele nakładek i odkładni, które pozwalają dopasować elementy robocze do warunków polowych, aby uzyskać pożądane efekty pracy. Można m.in. zwiększyć głębokość roboczą zębów do 40 cm, stosując nakładki DeepLoosening. Standardowo we wszystkich kultywatorach Väderstad stosowane są odkładnie MixIn, które wypychają glebę nie w górę, ale przed siebie. Gdy tak wypchnięta gleba spadnie, znów zostaje wprawiona w ruch przez ten sam ząb, co zapewnia dużą intensywność rozdrabniania brył i mieszania gleby. Zęby zabezpieczone są hydraulicznie i mają ustawioną siłę nacisku uruchamiającą bezpiecznik na poziomie 700 kg.

Ostatnią strefę roboczą stanowią talerze wyrównujące oraz wał uprawowy, które pozostawiają przygotowaną do siewu powierzchnię pola. Aby zapewnić odpowiedni stopień konsolidacji gleby w zależności od warunków wilgotnościowych, wał może pracować z różnym naciskiem na glebę. W suchych warunkach może być on dociążony przez agregat, natomiast w wilgotnej glebie wał powinien naciskać na podłoże jedynie własnym ciężarem. Gdy jest bardzo mokro, można go unieść albo zdemontować.

Dostępne są trzy rodzaje wałów: podwójny i pojedynczy SteelRunner, który jest pełnym wałem pierścieniowym z ostrą krawędzią, oraz SoilRunner zbudowany z ażurowych pierścieni mających brzeg roboczy wykonany z profilu U-kształtnego - profil ten jest zwrócony otwartą stroną w kierunku n a zewnątrz (do podłoża).

PODSUMOWANIE

Schemat budowy wielofunkcyjnych agregatów do uprawy uproszczonej w barwach czołowych jest zbliżony. Największe różnice dotyczą rozstawienia zębów kultywatora na dwóch, trzech bądź czterech belkach, rodzajów i sposobu pracy końcówek zębów kultywatora oraz regulacji pracy poszczególnych sekcji. Zaprezentowane agregaty zostały stworzone do pracy w bardzo trudnych warunkach. Czy kosztujące kilkaset tysięcy złotych maszyny rzeczywiście sprawdzają się w przygotowaniu gleby pod siew za jednym przejazdem? Jak twierdzą niektórzy użytkownicy tego typu sprzętu - z reguły tak. Wiele zależy od przebiegu pogody. W skrajnych warunkach suszy lub nadmiaru wody bywają przede wszystkim problemy z kruszeniem brył czy pracą kultywatora na większych głębokościach i zdarza się, że potrzebny jest jeszcze wjazd na pole z dodatkowymi narzędziami. Trzeba też pamiętać, że masywna, złożona konstrukcja takich agregatów sprawia, iż mają one ogromne zapotrzebowanie na moc i uciąg współpracującego ciągnika. Na ciężkich glebach trzeba liczyć się nawet z potrzebą 100 KM w przeliczeniu na metr szerokości roboczej.

 

Artykuł ukazał się w sierpniowym wydaniu miesięcznika "Farmer"