PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Piąty korpus w przyszłości. Pługi obrotowe typu "4+" - przegląd

Autor:

Dodano:

Tagi:

Jak pokazuje rynek, najpopularniejszą wielkością pługów w Polsce są wersje 4-skibowe. Jeśli jednak myślimy o rozwoju gospodarstwa, dobrym rozwiązaniem będzie model "4+", czyli z możliwością montażu piątego korpusu. Przyjrzeliśmy się bliżej ofercie takich narzędzi.Pługi czteroskibowe zawdzięczają swoją popularność możliwości współpracy z ciągnikami o średniej mocy. Jednak w perspektywie rozwoju gospodarstwa bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość dołożenia dodatkowego korpusu. Jakie rozwiązania proponują producenci w tej klasie pługów? Przyglądamy się pługom "4+" różnych marek.

AGRO-MASZ

W ofercie Agro-Maszu dostępne są 4 modele pługów "4+", które różnią się między sobą jedynie rodzajem zabezpieczenia. Co istotne, nie można kupić wersji "4+" bez piątego korpusu. Dostępne jest zabezpieczenie zrywalne, sprężynowe, resorowe i hydrauliczne. We wszystkich przypadkach rozstaw korpusów wynosi 100 cm, ale w wersji z zabezpieczeniem zrywalnym i sprężynowym można wybrać również wersję z rozstawem 85 cm.

Pługi z Agro-Maszu oparte są na ramie 140x140 mm, która może być obracana za pomocą zwykłego siłownika lub siłownika z pamięcią, która umożliwia automatyczny powrót do wcześniej ustawionej pozycji. Wersje z 85-centymetrowym rozstawem elementów płużnych mogą być też wyposażone w siłownik liniowania, co zdecydowanie ułatwi obrót długiego pługa i jego transport. Przed obrotem siłownik "prostuje" ramę, dzięki czemu nie tylko pług, lecz także ciągnik podlega mniejszym przeciążeniom. Wartym uwagi w pługach Agro-Maszu jest również koło podporowe dostępne w rozmiarach 10.0/80R12 i 26x12.00-12, które może być zamocowane z tyłu lub z boku i może mieć amortyzację. Można je również wykorzystywać w czasie transportu, co docenią właściciele pól oddalonych od siedziby gospodarstwa.

Interesującą opcją jest obrotnica Pro, która została wykonana z jednego kawałka stali bez stosowania połączeń spawanych. Według przedstawicieli producenta zapewnia jej to szczególnie dużą wytrzymałość i dlatego polecana jest do pracy na najcięższych glebach. Oprócz niej na liście wyposażenia dodatkowego znalazły się m.in. przedpłużki, kroje talerzowe, noże tnące oraz ramię wału doprawiającego.

AMAZONE

W ofercie Amazone’a nasze założenia spełniają trzy modele: Cayros XMS, Cayros XS oraz Cayros XS pro. Jedną z podstawowych różnic między nimi jest średnica osi obrotu obrotnicy, która wynosi 100 mm w przypadku pierwszego modelu i 120 mm w dwóch pozostałych. Różnią się one także profilem ramy, który wynosi odpowiednio: 150x100, 150x150 i 200x150 mm.

Wszystkie wspomniane pługi mogę mieć zabezpieczenie hydrauliczne lub na sworzeń ścinany. Kwestią wyboru jest również sposób regulacji szerokości roboczej: w przypadku regulacji manualnej dostępne są 4 szerokości: od 36 do 48 cm. Decydując się na wersję hydrauliczną, poza wygodą i szybkością zyskujemy większy zakres regulacji - od 32 do 52 cm w przypadku Cayrosa XMS i do 55 cm w pozostałych modelach. Na uwagę zasługuje w nich także możliwość wyboru wersji o rozstawie korpusów co 115 cm, ale dostępną, tylko jeśli zdecydujemy się na hydrauliczną regulację szerokości roboczej.

GREGOIRE BESSON

Gregoire Besson twierdzi, że stawia na prostotę. Mimo to w swoich pługach stosuje podobne wyposażenie, jak konkurenci. Cechą charakterystyczną pługów tej marki jest podwójna rama, która ma być znacznie odporniejsza na skręcanie, zginanie i uderzenia od ramy pojedynczej.

Zabezpieczenie przeciążeniowe w pługach francuskiego producenta mogą stanowić śruby ścinane lub amortyzatory hydrauliczne. W obu przypadkach dostępne są jednak różne ich wersje. W przypadku bezpiecznika ścinanego standardowo jedna śruba przypada na jedną parę korpusów. W efekcie przy natrafieniu na kamień odchyla się do góry cały zespół podwójnego korpusu. Zamiast tego można zastosować zabezpieczenie na gleby lekkie, gdzie jeden bezpiecznik przypada na jeden korpus i w razie jego zadziałania tylko on się odchyla.

Podobnie firma nie narzuca jednego rozwiązania przy zabezpieczeniu typu non stop wykorzystującym amortyzatory hydrauliczne. Można wybierać między trzema średnicami siłowników, co pozwala dopasować ich zakres regulacyjny pod posiadane wgospodarstwie gleby.

KUHN

W przypadku Kuhna każdy 4-skibowy pług występuje w wersji umożliwiającej podłączenie piątego korpusu. Dostępne są modele z ramami o profilach: 100x100, 120x120 i 150x150 mm. Najlżejsza wersja ma prześwit pod ramą równy 70 cm, średnia - 75 cm, a najcięższa - 80 cm. Regulacja szerokości odbywa się dzięki otworom przetyczkowym albo hydraulicznie.

Korpusy pługów Kuhna dostępne są z zabezpieczeniem śrubowym lub z amortyzatorami hydraulicznymi. To pierwsze rozwiązanie różni się jednak znacznie od powszechnie spotykanych u innych producentów. Bezpiecznik nie jest zamocowany poprzecznie do działającej siły, ale równolegle. W efekcie, gdy zajdzie taka potrzeba, śruba nie zostaje ścięta, a rozerwana. Dzięki temu według przedstawicieli firmy otwór śruby nie ulega z czasem deformacji, co może mieć miejsce przy tradycyjnej śrubie ścinanej. Dodatkowo wymiana bezpiecznika jest łatwiejsza, bo się nie zakleszcza.

W przypadku zabezpieczenia hydraulicznego wartość siły wyzwalającej jest regulowana w przedziale od 600 do 1300 kg i może być dodatkowo zwiększona dzięki systemowi Maxibar do nawet 2500 kg. Za dopłatą dostępny jest również system Varibar, który pozwala ustawić siłę wyzwalającą bez opuszczania kabiny ciągnika. Ważny dla trwałości systemu jest fakt, że elementy ruchome systemu zostały schowane w korpusach, co zapobiega ich zanieczyszczeniu i dodatkowo przeciwdziała zapychaniu się pługa resztkami pożniwnymi.

K V ERNEL AND

W barwach Kvernelanda dostępnych jest 7 modeli pługów w wersji "4+". Znalazły się wśród nich 3 modele z serii 150 wyposażone w ramę 150x150 mm i obrotnicę "150" mającą oś obrotu o średnicy 110 mm. Najprostszy z nich - model 150 B - ma zabezpieczenie na kołki ścinane i skokową regulację szerokości orki w zakresie 35-50 cm. Pozostałe dwa wyposażono w hydrauliczną regulację szerokości pracy: 150 B Variomat z zabezpieczeniem zrywalnym i 150 S Variomat z resorami chroniącymi przed przeciążeniem.

Producent oferuje również pługi z jeszcze solidniejszymi obrotnicami i innymi profilami ramy. Modele ES/LS, ED/LD oraz EG/ LB (litera L na początku oznacza bezpieczniki śrubowe, a E zabezpieczenie resorowe non stop) wyposażone są w głowicę "200" z osią obrotu 120 mm. Poza pierwszym z nich mogą one mieć jeszcze większą oś obrotu równą 150 mm i oznaczoną symbolem "300". W każdym przypadku oś obrotu wykonana jest z jednego kawałka stali i podobnie jak ramy w pługach tego producenta jest utwardzona w technologii "heat treated", co ma 3-krotnie zwiększyć ich wytrzymałość.

Technologia ta polega na obróbce cieplnej stali poprzez poddanie jej dwukrotnej indukcji przy ścisłym kontrolowaniu temperatury.

Producent stosuje również ciekawą obróbkę termiczną korpusów, która ma im zapewnić odporną na ścieranie, twardą powierzchnię zewnętrzną i elastyczny rdzeń dający odporność na uderzenia. Wszystkie te właściwości ma zapewnić 12-godzinne nawęglanie wspomnianych elementów roboczych.

W pługach LD-HD zastosowano natomiast odmienne niż w pozostałych zabezpieczenie przeciążeniowe. Jest to system Vibromat, który współdziała ze śrubami ścinanymi jako pierwsza linia ochrony przed nadmiernym obciążeniem, poprawiając komfort pracy i zmniejszając naprężenia w pługu. Jest to po prostu amortyzator sprężynowy umieszczony pomiędzy parą korpusów.

Bardzo interesującym pługiem w barwach Kvernelanda jest model 2500 i-Plough oparty na ramie 120x200 mm z prześwitem 80 cm i głowicą "280". Bezstopniowo regulowane korpusy pracują z szerokością od 30 do 60 cm. Najciekawsze w tym jest jednak to, że zmiana tego parametru i wielu innych odbywa się z kabiny ciągnika za pomocą terminala ISOBUS albo komputera IsoMatch Tellus. Umożliwiają one ponadto łatwe dopasowanie pługa do różnych rozstawów kół ciągnika oraz wykorzystując sygnał RTK-GPS, pozwalają na automatyczne utrzymywanie prostej bruzdy.

Spośród rozwiązań mechanicznych ciekawostką jest możliwość zastąpienia koła podporowego gąsienicą o wymiarach 65 x 30 cm, która według producenta idealnie sprawdza się w grząskich warunkach. Pług oferuje także interesujące rozwiązanie transportowe wykorzystujące dzieloną wieżyczką i skrętną belką zaczepową - te dwa elementy i koło podporowe zamontowane z tyłu przekształcają pług w narzędzie półzawieszane.

ÖV ERUM/NEW HOLLAND

Bogata oferta pługów "4+" dostępna jest także w niebieskim kolorze Överuma i New Hollanda, które należą do koncernu CNH.

Pod marką Överum w wersji "4+" występują pługi CX i EX. Odpowiadają im pługi PM i PX z logo New Hollanda. Pługi Överum CX wyposażone są w głowicę o średnicy osi obrotu 125 lub 150 mm. Modele EX mogą mieć oś obrotu w rozmiarze 150 albo 180 mm.

W przypadku obu modeli jest dostępne zabezpieczenie na kołki ścinane oraz wykorzystujące amortyzatory hydrauliczne. Te ostatnie pozwalają na regulację siły uruchamiającej zabezpieczenie, co jest pożądane, gdy ktoś uprawia pola o znacznie różniącej się między sobą glebie.

Wśród pługów Överum wyróżniamy dwie serie: Vari Flex i Xcelsior. W pierwszym przypadku szerokość robocza jest regulowana hydraulicznie, natomiast w drugim ręcznie. Pługi EX standardowo są wyposażone w siłownik prostowania, co ogranicza przeciążenia podczas obracania i pozwala na transport pługa w położeniu motylkowym, czyli z korpusami ustawionymi w połowie obrotu iz wyprostowaną ramą.

METAL-FACH

W przypadku Metal-Fachu, podobnie jak w Agro-Maszu, nie jest dostępny pług "4+", a jedynie "4+1", więc jeśli w tej chwili wystarczą nam 4 korpusy, to wystarczy piąty odkręcić. Model U061/1 dostępny jest w wersji z zabezpieczeniem śrubowym oraz hydraulicznym. W tym pierwszym przypadku jego masa wynosi 1700 kg, w drugim - 2050 kg, w związku z czym producent zaleca pracę z ciągnikami o mocy odpowiednio 150 i 175 KM (przy 5 korpusach).

Pług standardowo jest wyposażony w siłownik prostujący ramę podczas obrotu. Zarówno bok kwadratowego przekroju ramy, jak i średnica osi obrotu pługa mają rozmiar 120 mm. Prześwit pod ramą jest równy 80 cm, a korpusy znajdują się w odległości 95 cm od siebie. Regulacja szerokości roboczej odbywa się s kokowo w zakresie od 35 do 50 cm.

PÖT TINGER

Oferta firmy Pöttinger obejmuje aż 13 modeli pługów "4+" różniących się parametrami wytrzymałościowymi i wyposażeniem. Pługi serii Servo 35 oparte są na ramie 120 x 120 mm, natomiast serii Servo 45 na ramie 140 x 140 mm. W obu przypadkach dostępne są dwa rozstawy korpusów: 95 i 102 cm. Standardem jest wysokość ramy równa 80 cm, choć w przypadku Servo 45 opcjonalnie może być ona o 10 cm większa.

Pługi występują w wersji z zabezpieczeniem ścinanym i hydraulicznym. Regulacja szerokości roboczej odbywa się skokowo z regulacją ręczną lub bezstopniowo hydraulicznie. W obu przypadkach jest to powiązane z rozstawem korpusów. Przy rozstawie 95 cm można uzyskać szerokości od 30 do 50 cm zmieniane co 5 cm ręcznie lub od 30 do 49 cm przy regulacji hydraulicznej. Przy korpusach rozstawionych co 102 cm zakres ten wynosi od 32 do 54 cm niezależnie od sposobu regulacji.

Jednym z interesujących rozwiązań w pługach Pöttinger są szyny przykręcane w miejscu największych obciążeń ramy. Zdaniem producenta zwiększają one odporność na zgięcie ramy o 25 proc.

Inną ciekawostką jest lemiesz tnący. Od zwykłego lemiesza różni się przyspawaną na środku "płetwą grzbietową", która dzieli wał ziemi dostający się na korpus, co w efekcie ma zapewnić uzyskanie gruzełkowatej struktury gleby.

UNIA

Producent z Grudziądza oferuje 3 modele pługów obracalnych w wersji "4+". Należą do nich pługi Ibis L, XM oraz XXL. W pierwszym z nich zastosowano połączenie obrotnicy z ramą za pomocą układu pantografu. W dwóch pozostałych zastosowano suwak, który według producenta zapewnia bardzo dużą trwałość połączenia.

Wszystkie modele dostępne są z trzema wersjami zabezpieczenia przeciążeniowego: bezpiecznikowe przeznaczone jest na gleby z niewielką ilością kamieni, resorowe - na jednorodne gleby kamieniste i hydrauliczne - na zakamienione gleby, ale gdzie właściciel musi się mierzyć z różnymi warunkami na poszczególnych polach. Pługi Ibis standardowo mają korpusy rozstawione co 90 cm, ale dostępne są także w wersji Plus, gdzie odległość między elementami roboczymi wynosi 100 cm. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wysokości pod ramą. Standardowe 75 cm w modelach L i XM w wersji plus zamieniają się w 80 cm, a w modelu XXL w 85 cm.

Ibis L i XM oparte są na ramie o profilu 120x120 mm, natomiast podstawę modelu XXL stanowi rama 140x140 mm. We wszystkich powyższych modelach szerokość robocza ustawia się skokowo, co pozwala uzyskać szerokość roboczą pojedynczego korpusu: 35, 40 i 45 cm, a w modelu XXL: 40, 48 i 55 cm.

PODSUMOWANIE

Czteroskibowe pługi z możliwością domontowania dodatkowego korpusu są dość powszechne. Jedynie Metal-Fach i Agro-Masz wymagają zakupu od razu także piątego korpusu. Jednak dzięki znacznie niższej cenie niż w przypadku konkurentów nie powinno to stanowić nadmiernego obciążenia dla portfela nabywcy. Wszyscy producenci pozwalają na dość swobodną konfigurację swoich narzędzi płużnych. Dostępne są wersje z ręczną zmianą szerokości roboczej oraz z hydraulicznym jej ustawieniem. Najtańsze wersje zawsze wyposażone są w bezpieczniki ścinane. Za dopłatą można zamówić zabezpieczenie typu non stop. Najczęściej rolę tę pełnią amortyzatory hydrauliczne, których zaletą jest też możliwość regulacji siły wyzwalającej zabezpieczenie. Dodatkowo na kamienistych glebach zmniejszają one wibracje pługa powodowane przez mniejsze przeszkody. Co może nieco dziwić, najwięcej opcji w tym względzie oferują polscy producenci: Unia i Agro-Masz, którzy pozwalają wybrać także wersję resorową, a w przypadku tego ostatniego producenta - także sprężynową.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.