Pierwszy Monarch Tractor zaczął pracę w najdłużej funkcjonującej rodzinnej wytwórnia win w USA, czyli Wente Vineyards zlokalizowanej w kalifornijskim Livermore. Przekazanie maszyny miało miejsce pod koniec ubiegłego tygodnia w trakcie Dnia Ziemi 2021.

– Cieszymy się, że możemy ogłosić wcześniejsze wdrożenie pierwszego z kilku ciągników Monarch – powiedział Praveen Penmetsa, dyrektor generalny Monarch Tractor. – Nasz ciągnik przeszedł wyczerpujące testy w warunkach rzeczywistych i jest teraz gotowy do pracy i spełnienia obietnicy bardziej zrównoważonej i wydajnej pracy w rolnictwie – dodał.

Pierwszy na świecie w pełni funkcjonalny elektryczny ciągnik

Monarch Tractor to pierwszy na świecie w pełni elektryczny, opcjonalnie autonomiczny, inteligentny ciągnik. Kalifornijskim producentem już zainteresował się i zainwestował w niego potentat CNH Industrial (New Holland, Case IH, Steyr). Ma być to początek współpracy, która rozpowszechni elektryfikację rolnictwa na całym globie.

Wielokrotnie nagradzany Monarch Tractor łączy w sobie elektryfikację, automatyzację, uczenie maszynowe i analizę danych, aby ustanowić nowy standard w technologii i możliwościach ciągników.

Monarch Tractor i winnica Wente byli partnerami w całej fazie projektowej beta. Obie firmy znalazły synergię pomiędzy tradycyjnymi cechami rolnictwa, najnowocześniejszą technologią i zrównoważonymi możliwościami, łącząc region winiarski Livermore z technologią Doliny Krzemowej.

– Widzieliśmy na własne oczy zalety traktora Monarch w trakcie pracy w naszych winnicach – mówił Niki Wente z Wente Vineyards. – Monarch Tractor reprezentuje przyszłość ciągników i uczestniczenie w pierwszym wdrożeniem u klienta jest szczególnie ekscytujące, gdyż rozpoczynamy nową erę zrównoważonego rolnictwa – podsumował.

Ciągniki pomogą na długim dystansie uratować planetę?

Żeby unaocznić jaki to ważny moment dla amerykańskiego stanu Kalifornia, który wyjątkowo dba o ochronę środowiska przeznaczając miliardy dolarów na działania związane z ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, wzmacnianiem gospodarki i poprawą zdrowia publicznego, warto napisać, że Monarch Tractor otrzymał grant finansowy na dalszy rozwój zaawansowanych technologii od Kalifornijskiej Rady ds. Zasobów Powietrza.

– Monarch okazał się być liderem w branży produkcyjnej, pomagając zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza i chronić klimat dzięki innowacyjnemu bezemisyjnemu sprzętowi rolniczemu – powiedział Jack Broadbent, dyrektor wykonawczy Rady.

– Z przyjemnością przyznaliśmy Monarch Tractor ten grant na dalsze prace – podsumował.

Jak poinformowali przedstawiciele Monarch jeden ich ciągnik elektryczny pracujący przez przeciętny rok eksploatacji może zaoszczędzić 53 t emisji CO2.