W tym roku razem – wystawy Polskie Zboża i Zielone Agro Show odbywają się równolegle na terenie lotniska w Kąkolewie. Organizatorami wspólnej imprezy są Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) i Polska Izba Maszyn i Urządzeń dla Rolnictwa (PIGMiUR).

Zielone Agro odbywa się już po raz dziesiąty. Polskie Zboża miały premierę w 2009 roku, były kopią targów angielskich „Cereals” i były organizowane przez Anglików. Teraz impreza, za sprawą Izby i naszą, wróciła na polskie pola i jest robiona przez Polaków. Mam nadzieję, że ta duża impreza organizowana w Wielkopolsce, będzie interesowała tak jak poprzednio w swoich dwóch odsłonach, Polaków z całego kraju – powiedział podczas oficjalnego rozpoczęcia wystawy Andrzej Byrt, prezes zarządu MTP.

Tegoroczna powierzchnia ekspozycyjna liczy 45 ha, w tym 22 ha stanowi pole pokazowe dla 50 maszyn do zbioru i konserwacji zielonek. – W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła liczba wystawców – ze 122 na 152. Jest to w głównej mierze wynik połącznia się dwóch imprez: Polskich Zbóż z Zielonym Agro Show – komentuje Aleksandra Gralik, prezes PIGMiUR.

Po raz pierwszy w Kąkolewie pojawiła się arena opryskiwaczy, na której można zobaczyć 8 maszyn, w tym 2 samojezdne. Na torze przejazdu opryskiwaczy ułożono przeszkody, dla zaprezentowania jakości stabilizacji belek polowych opryskiwaczy.