Nowy rozsiewacz, zaprezentowany podczas targów Agrotech 2015, jest wyposażony w skrzynię o pojemności 2000 l. Niewielka maszyna ma niskie zapotrzebowanie na moc - wystarczy już 30-40 KM.

Przedstawiciele producenta przekonują, że Pomot UPR 2 to ciekawa alternatywa dla oddzielnego zakupu rozsiewacza nawozu i wapna. Atutem rozsiewacza jest bowiem możliwość wysiewu zarówno wapna, jak i nawozów mineralnych. Aparat wysiewający umożliwia wysiew w dawce już od 36 kg/ha.

Precyzyjne dawkowanie nawozu umożliwia m.in. hydrauliczny napęd tarcz z regulacją obrotów i możliwością spowolnienia jednej z nich (zawór wysiewu granicznego przy prawym silniku hydraulicznym napędu tarczy). Z przodu maszyny znajduje się licznik obrotów tarcz (obok regulatora obrotów tarcz).

Do zmiany wysiewu między wysoką dawką nawozu sypkiego np. wapna, a mniejszą dawką nawozów granulowanych, służy również przystawka, która zmienia punkt padania nawozu na tarczę.

Nawóz w skrzyni jest przemieszczany za pomocą przenośnika łańcuchowego. Łańcuch jest posadowiony na teflonowych ślizgach, które mają zapewnić bardzo długą żywotność łańcuchów. Napęd przenośnika jest przekazywany od koła jezdnego maszyny.

Rozsiewacz UPR 2 w wersji ze skrzynią lakierowaną kosztuje około 32 tys. zł, natomiast ze skrzynią wykonaną ze stali nierdzewnej trzeba zapłacić 39 tys. zł (ceny katalogowe netto).