Program modernizacji gospodarstw rolnych cieszył się w ubiegłym roku ogromnym zainteresowaniem rolników. Napływ chętnych był tak duży, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwiększyła ostatecznie limit środków aż o 60 proc., z początkowych 364 do 583,46 mln euro. Dziś ARiMR szacuje, że wsparcie z ubiegłorocznego naboru może uzyskać 13 tys. rolników. Obecnie nie są prowadzone prace zmierzające do zmiany rozporządzenia i zwiększenia limitu środków dla obszaru "D" w ramach naboru wniosków przeprowadzonych w 2016 r.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 jeszcze się nie kończy i mimo, że w tym roku harmonogram PROW nie przewiduje naboru wniosków do obszaru D, to rolnicy wciąż mają szanse na zdobycie środków z tego programu – w następnych latach.
 
Agencja napisała redakcji, że „kwota 583,46 mln euro, do której zwiększono limit środków dla naboru przeprowadzonego w 2016 r., stanowi ok. 49 proc. wszystkich środków przeznaczonych na inwestycje w obszarze D "Modernizacji gospodarstw rolnych" w ramach PROW 2014 - 2020. Do wykorzystania pozostało więc 51 proc. środków, które zostaną przeznaczone na pomoc rolnikom w kolejnych naborach wniosków”.

To oznacza, że w przyszłych naborach do programu „Modernizacji” obszar D trafi 607,27 mln euro. Według dzisiejszego kursu walut jest to ok  2,62 mld zł. 

Obszar D programu "Modernizacja gospodarstw rolnych" dotyczy dofinansowania zakupu maszyn i urządzeń rolniczych. Ten obszar cieszył się największym zainteresowaniem rolników, w ubiegłym roku informowaliśmy, że o środki z niego ubiegało się ok. 97 proc. rolników zainteresowanych programem modernizacji. 

Agencja informowała w listopadzie, że  średnia wartość udzielonej pomocy w naborze z obszaru D wyniesie ok. 202,5 tys. zł. Rozpatrzenie wszystkich kompletnych wniosków ma potrwać do maja.

>>> Czytaj też: Rusza modernizacja gospodarstw rolnych. Średnio po 200 tys. zł na wniosek