Autor: kh

Autor: kh

Ostatnie spotkanie z majowej trasy odbyło się w gospodarstwie Przemysława Laskowskiego w Żabikowie (siedziba firmy Tech-kom). Zgromadzeni goście uczestniczyli najpierw w wykładach, na których dosyć szczegółowo omówiono produkty oferowane przez Agricon i Amazone, zaprezentowano zasady działania urządzeń i podano konkretne wyliczenia, które udowadniały korzyści finansowe, jakie daje rolnictwo precyzyjne.

Po części teoretycznej każdy mógł zobaczyć i przejechać się ciągnikami wyposażonymi w urządzenia służące do zmiennego nawożenia: Yara N-Sensor ALS, który zainstalowany na dachu kabiny ciągnika skanuje łan i dawkuje azot lub regulatory wzrostu oraz rozsiewaczem ZAM, który różnicuje dawkę nawozu na podstawie wprowadzonej mapy glebowej.

Ciekawy był również przejazd ciągnika wyposażonego w Trimble Autopilot z sygnałem do prowadzenia pochodzącym ze stacji referencyjnej RTK, która została ustawiona w gospodarstwie. Sygnał pozwala na dokładność pracy maszyny z odchyleniem 2 – 3 cm. Przekonać się o tym można było podczas precyzyjnych przejazdów między wąsko rozstawionymi pachołkami ciągnika Fendt 930 na „autopilocie” z zaczepianym rozsiewaczem Amazone.

Zgromadzeni mogli również zobaczyć samojezdny opryskiwacz Amazone SX4000. Maszyna na wysokich kołach może być z powodzeniem używana do opryskiwania wysokich łanów rzepaku i kukurydzy.

Mimo iż pokazy polowe bardzo utrudniał rzęsisty deszcz, zainteresowanych nowoczesną technologią nie zabrakło. Chłodną i deszczową aurę pomagały przetrwać gorące napoje i poczęstunek zapewnione przez organizatorów.

Źródło: farmer.pl