Dawniej ciągniki o mocy powyżej 120 KM były klasyfikowane jako ciężkie. To kryterium jest dzisiaj oczywiście nieaktualne. Traktory o mocy 120-130 KM są przez większość producentów konfigurowane tak, aby były jak najbardziej uniwersalne i mogły zaspokoić potrzeby gospodarstw zarówno kilkudziesięciohektarowych, gdzie będą stanowiły narzędzie do głównych zadań uprawowych, jak i kilkusethektarowych i większych przedsiębiorstw, w których traktor będzie wykorzystywany do lżejszych prac polowych i pomocniczych. Czy można stworzyć serię bądź model, który będzie tak wszechstronny? W znacznym stopniu tak, przede wszystkim dzięki szerokim możliwościom konfiguracji fabrycznej ciągnika i opcjonalnego wyposażenia. W większości opisanych przez nas ciągników lista tego, co maszyny mogą zawierać, sięga kilkunastu, a czasem nawet dziesięciu pozycji. Często nawet najprostsze wersje ciągników to i tak produkt konfigurowany dla konkretnego klienta. Stąd też przy niektórych maszynach brakuje cen, bo aby je określić chociaż w przybliżeniu, potrzebna by była duża tabela z wyszczególnionymi pozycjami konfiguracji maszyny. Trzeba podkreślić, że listy wyposażenia wymienionych ciągników nie są jednakowe, a poszczególni producenci dbają o to, aby w jakiś sposób wyróżnić swój traktor spośród rzeszy konkurentów, być w czymś lepszym, bardziej innowacyjnym, a czasem po prostu zaoferować najniższą cenę, rezygnując z nowoczesnych, ale drogich rozwiązań. W przeglądzie ciągników zwróciliśmy uwagę przede wszystkim właśnie na charakterystyczne cechy danych maszyn.

Kluczem w wyborze ciągnika i jego wyposażenia powinno być pytanie: do czego go będę używał i jak intensywnie? Jeśli traktor ma ściśle określony, wąski zakres zadań do wykonania, wybór będzie łatwiejszy. Jeśli ma być „do wszystkiego”, decyzja o zakupie konkretnej maszyny, a w szczególności jej wyposażenia, powinna zostać starannie przemyślana. Czy na pewno potrzebna jest wersja „full”? Niejednokrotnie bogate dodatkowe wyposażenie może podnieść o 1/3, a nawet więcej, podstawową cenę maszyny, a trzeba pamiętać, że za większość dodatków płaci się kilkukrotnie: raz podczas zakupu, a następnie podczas eksploatacji - przy serwisowaniu i naprawach. W racjonalnym doborze modelu ciągnika i wyposażenia powinien pomóc dobry doradca handlowy, ale i tak ostatnie zdanie należy do kupującego. Nie podejmujmy więc decyzji pochopnie.

Zapraszamy do nabycia najnowszego majowego wydania miesięcznika "Farmer", w którym prezentujemy przegląd wybranych nowych ciągników o mocy od 120 do 140 KM.