Obecnie trwają prace nad szczegółowymi planami. Nowa lakiernia ma rozpocząć działalność w 2022 r.

– Nowa lakiernia to największa inwestycja realizowana w fabryce Valtra w Suolahti, w ciągu kilku ostatnich dekad. Popyt na wysokiej jakości ciągniki Valtra rośnie, a nowa lakiernia pomoże nam jeszcze lepiej spełniać obietnice składane klientom. Dzięki nowej lakierni cała fabryka będzie działać z dużo większą elastycznością, a także zwiększy się jej zdolność produkcyjna – przekonuje dyrektor zarządzający Jari Rautjärvi.

Zautomatyzowany obiekt o powierzchni 1500 m kw.

Nowa lakiernia będzie mieścić się w dobudowanym budynku o powierzchni 1500 m kw., który powstanie obok zakładu montażowego.

– Budujemy całkowicie nową, zautomatyzowaną lakiernię, która będzie stanowić uzupełnienie naszych obecnych wymogów wolumenowych i pomieści zwiększone ramy ciągników. Pozwoli nam ona na wykorzystanie sprawdzonych technologii. Przykładowo – od dziesięcioleci stosujemy roboty malarskie i jako pierwsi na świecie wykorzystaliśmy wirtualne środowisko 3D do ich programowania – mówi Mikko Torvelainen, który kieruje projektem.

– Proces powlekania obejmuje zautomatyzowane mycie i obróbkę wstępną, samo zrobotyzowane malowanie i wreszcie suszenie. W nowym procesie malowania warstwę bazową i wierzchnią szarej farby natryskuje się w oddzielnej komorze malarskiej. Właściwości funkcjonalne powłoki ulegają poprawie dzięki przeprowadzeniu procesu odparowania pomiędzy warstwami farby – dodaje Torvelainen.

Nowa lakiernia nie tylko sprawi, że fabryka w Suolahti stanie się jeszcze bardziej elastyczna, ale także umożliwi produkcję większych maszyn w większej liczbie niż dotychczas. Lakiernia przyczyni się do dalszej poprawy efektywności energetycznej i bezpieczeństwa zakładu, w tym bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Podczas fazy budowy lakierni, fabryka w Suolahti będzie działać bez zmian. Fundamenty pod nowy obiekt zostaną położone latem 2021 r., a w sierpniu 2022 r. nowa lakiernia rozpocznie działalność.

W ciągu kilku ostatnich lat koncern AGCO dokonał poważnych inwestycji w zakładzie w Suolahti. W styczniu 2021 r. otwarto zupełnie nowe centrum logistyczne o powierzchni 9 000 m kw. (ok. 100 000 m sześciennych). W związku z tym w zakładzie montażowym konieczne było poważne przemeblowanie, które umożliwi w przyszłości efektywną produkcję nowych serii modeli.

Części do ciągników Valtra znajdziesz na GieldaRolna.pl.