Lato to dla rolników okres szczególny – z pól zbierany jest urobek z całego roku. Intensywna praca, pośpiech, upały sprawiają, że w tym czasie zdarza się najwięcej wypadków i uszkodzeń sprzętu. Niestety, praktyka pokazuje, że nawet nowe i dobrze przygotowane do pracy maszyny ulegają różnego rodzaju zdarzeniom losowym. Ubezpieczenie sprzętu powinno zagwarantować pokrycie ewentualnych strat, warto jednak pamiętać, że niezależnie od rodzaju maszyn ich wartość w ostatnim czasie mocno wzrosła.

– W ciągu ostatniego roku odnotowaliśmy ok. 20-procentowy wzrost cen maszyn. Dotyczy to zarówno maszyn fabrycznie nowych, jak i używanych – mówi Mariusz Gilicki z Generali Agro.

Cena sprzętu to jedno, a koszty napraw to druga sprawa. Ekspert z Generali Agro zauważa, że koszty napraw wzrosły nawet o 30 proc. – chodzi zarówno o ceny części zamiennych, jak i koszty obsługi serwisowej. Warto o tym pamiętać przy wznowieniu ubezpieczenia i pomyśleć o podniesieniu sumy ubezpieczenia na polisie tak, aby w przypadku dużej szkody, np. pożaru lub kradzieży, odszkodowanie wystarczyło na zakup porównywalnego sprzętu.

Trzeba przy tym nadmienić, że nawet w trakcie bieżącej polisy można zmodyfikować sumę ubezpieczenia. Warto sprawdzić aktualną wartość maszyny i porównać ją z sumą ubezpieczenia, która widnieje na aktualnie zawartej polisie.

– Można to zrobić zarówno przy wznowieniu ubezpieczenia, jak i podczas trwania bieżącej polisy. Oczywiście, zwykle wiąże się to z potrzebą wniesienia dodatkowej składki, ale dzięki temu rolnik jest w pełni zabezpieczony w razie szkody, a odszkodowanie pokryje koszt zakupu porównywalnej maszyny – mówi ekspert z Generali Agro.

Warto pomyśleć o ubezpieczeniu drogiego osprzętu

W przypadku Generali Agro ubezpieczeniem Agro Casco może być objęty praktycznie każdy rodzaj sprzętu rolniczego, począwszy od ciągników, przyczep, przez sprzęt samobieżny, taki jak kombajny zbożowe i sieczkarnie polowe, po różnej maści maszyny towarzyszące – zarówno zaczepiane, jak i zawieszane.

Warto podkreślić również fakt, że ubezpieczeniem Agro Casco może być też objęty sprzęt używany – niezależnie od jego wieku.

– Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na to, aby pamiętać o wyposażeniu dodatkowym, np. dedykowanym rolnictwu precyzyjnemu. To często bardzo wartościowe wyposażenie, a w ostatnim roku notujemy dużą ilość kradzieży tego typu sprzętu, dlatego zachęcam do jego ubezpieczenia – zauważa Mariusz Gilicki.

Zbita szyba to częsty problem

Jedną z najczęściej występujących szkód w przypadku maszyn rolniczych są uszkodzenia szyb – szczególnie w przypadku ciągników i kombajnów zbożowych. W tym wypadku warto zwrócić m.in. uwagę, czy standardowe ubezpieczenie obejmuje takie zdarzenia i jak ubezpieczyciel podchodzi do kwestii wyceny tych elementów (np. ceny części oryginalnych i zamienników).

– W ramach produktu Generali Agro Ekspert szyby są objęte ochroną w standardzie i nie jest wymagana żadna dopłata do składki. Ponadto ochrona nie jest uzależniona od przyczyny zdarzenia, czy będzie ono wynikiem oddziaływania żywiołu, wypadku drogowego lub wandalizmu – zapewnia Mariusz Gilicki.

Zbite szyby to często spotykana szkoda. W tym przypadku uszkodzenia maszyny są o wiele większe... W nowoczesnych maszynach naprawa takich uszkodzeń może pochłonąć dziesiątki tysięcy złotych, albo i więcej, fot. Generali
Zbite szyby to często spotykana szkoda. W tym przypadku uszkodzenia maszyny są o wiele większe... W nowoczesnych maszynach naprawa takich uszkodzeń może pochłonąć dziesiątki tysięcy złotych, albo i więcej, fot. Generali

Jednocześnie dodaje, że każda szkoda jest wyceniana wg cennika serwisów maszyn rolniczych, w związku z czym klienci mogą naprawić szkodę w autoryzowanym serwisie danej marki lub w innym wybranym przez siebie zakładzie.

Uwaga na kradzieże

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zawieraniu polisy ubezpieczeniowej na sprzęt rolniczy? Chociażby na to, czy może ona objąć starszy sprzęt używany, który w przypadku np. kombajnów, sieczkarni czy dużych ciągników – nawet dwudziestoletnich – przedstawia wartość liczoną w setkach tysięcy złotych. W obecnym czasie wydaje się to szczególnie istotne ze względu na znacznie wyższą wartość maszyn „z drugiej ręki”, niż wynosiła ona jeszcze rok temu. Warto o tym pamiętać chociażby w kontekście kradzieży, które również są elementem wysokiego ryzyka w przypadku sprzętu rolniczego.

– Kradzieże to drugie bardzo ważne ryzyko, od którego chronimy w ramach naszego produktu. Najważniejszą cechą tej ochrony jest to, że obejmuje ona sprzęt nie tylko na terenie gospodarstwa, ale również w trakcie przejazdów i na polu. Ochrona jest udzielana na terenie całego kraju – podkreśla ekspert z Generali Agro.

Uszkodzenia ciałem obcym maszyn samojezdnych takich jak kombajny czy sieczkarnie podlegają ubezpieczeniu w Generali Agro, fot. Generali
Uszkodzenia ciałem obcym maszyn samojezdnych takich jak kombajny czy sieczkarnie podlegają ubezpieczeniu w Generali Agro, fot. Generali

W odniesieniu do ubezpieczenia od kradzieży istotne są też techniczne warunki, jakie muszą być spełnione przez właściciela sprzętu – czy np. wystarczy fabryczne zabezpieczenie ciągnika lub kombajnu albo jeśli sprzęt znajduje się w gospodarstwie, czy plac musi być ogrodzony lub np. wiata mieć drzwi zamknięte na kłódkę. W przypadku Agro Casco w Generali nie są wymagane dodatkowe zabezpieczenia – wystarczy po prostu zamknąć kabinę fabrycznym kluczykiem.

Ważnym aspektem jest także możliwość ubezpieczenia dodatkowego osprzętu, w który coraz częściej doposażone są nie tylko nowe pojazdy. Chodzi przede wszystkim o urządzenia rolnictwa precyzyjnego, takie jak: monitory, anteny z odbiornikami GPS czy specjalistyczne czujniki. Niestety, nie są rzadkością sytuacje, że to właśnie one, a nie cała maszyna, padają łupem złodziei. Tego typu urządzenia powinny być wpisane w polisę, a gdy są dokupione w trakcie jej trwania, warto pomyśleć o zgłoszeniu tego ubezpieczycielowi i aneksowaniu umowy. Osprzęt dla rolnictwa precyzyjnego może kosztować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i stanowić znaczącą część wartości danej maszyny.

Pożary zdarzają się nie tylko w żniwa

Okres żniw jest szczególny pod względem ryzyka niebezpieczeństwa związanego z pożarami sprzętu. W ubezpieczeniu Agro Casco w ramach Generali Agro Ekspert nie ma znaczenia, czy maszyna ulegnie spaleniu na terenie gospodarstwa czy podczas pracy na polu. I nie ma tutaj znaczenia przyczyna pożaru. Ubezpieczenie obejmuje również samozapłony. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku kradzieży wystarczy, aby sprzęt był zabezpieczony standardowym wyposażeniem wymaganym normami bezpieczeństwa dla danego sprzętu, a więc najczęściej gaśnicę o odpowiedniej wielkości i rodzaju.

Pożary maszyn niestety zdarzają się coraz częściej nie tylko latem, fot. Generali
Pożary maszyn niestety zdarzają się coraz częściej nie tylko latem, fot. Generali

– Tutaj chciałbym zauważyć jeszcze jedną rzecz. Od dwóch lat notujemy pożary nie tylko w czasie żniw, lecz także w pozostałym okresie roku, np. jesienno-zimowym. Zachęcam zatem rolników, aby uwzględnili w swoich planach ubezpieczenie całoroczne – zauważa Gilicki.

– Życie człowieka jest najważniejsze. Dlatego w razie pożaru nie bierzemy pod uwagę tego, że np. operator nie podjął próby gaszenia sprzętu. Często nowoczesne maszyny wyposażone są w mnóstwo układów, które trudno ugasić i ryzyko utraty zdrowia czy życia jest tutaj duże – dodaje.

Nowa oferta szyta na miarę

W czerwcu br. Generali wprowadziło nową ofertę ubezpieczenia Agro Casco w ramach programu Generali Agro Expert. Oprócz wspomnianych powyżej ryzyk i klarownych zasad ubezpieczenia sprzętu wprowadzono szereg udogodnień, które świetnie wpasowują się w specyfikę prowadzonych działalności. Jednym z ważniejszych jest włączenie do podstawowego zakresu ubezpieczenia usługowego wykorzystania maszyny. Sprzęt będzie więc chroniony pracują również na cudzych polach. Do tego dochodzi wspomniane już ubezpieczenie szyb w podstawowym pakiecie ubezpieczenia.

Rozcięta opona. Taka awaria też może być przedmiotem ubezpieczenia, fot. Generali
Rozcięta opona. Taka awaria też może być przedmiotem ubezpieczenia, fot. Generali

Istotną zmianą – zwłaszcza w kontekście wysokich cen maszyn i części zamiennych – jest dodanie opcjonalnego ubezpieczenia od ryzyka awarii powstałych w wyniku wciągnięcia ciała obcego – dotyczy to kombajnów zbożowych i innych maszyn samobieżnych, na kwotę do 100 tys. zł. Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo ludzi, dostępne jest ubezpieczenie NNW obejmujące zarówno operatorów, jak i inne osoby znajdujące się w obrębie danej maszyny.

Dużym udogodnieniem dla posiadaczy wielu maszyn będzie też możliwość zbiorczego ubezpieczenia sprzętu na niezmiennych warunkach i w tym samym terminie, co zaoszczędzi czasu na formalności.