„Yellow revolution” (żółta rewolucja) – tak holenderska firma Lely nazywa wydarzenia prezentujące najnowsze projekty. Patrząc na pracę prasy Lely Welger CB Concept, słowo „rewolucja” nie jest z pewnością nadużyciem. Prasa Lely Welger CB Concept pracuje bez zatrzymywania. Jak podaje producent, jej wydajność sięga 110-130 balotów na godzinę, co oznacza że jest to nawet dwukrotnie więcej niż w oferowanych dzisiaj maszynach. 

Podczas polowego spotkania prasowego 4 września br. przy fabryce Lely w Maassluis (Holandia), maszyna sprasowała 43 baloty siana w ciągu 22 min. z powierzchni 2,5 ha. Po przeliczeniu daje to 117 bel/godz. zestaw: ciągnik-prasa, pracował z prędkością do 20 km/h.

Prasa Lely Welger CB Concept ma komorę prasowania, w której uformowany balot jest przesuwany do tyłu gdzie jest owijany siatką. W tym samym czasie w przedniej, zasadniczej części komory zaczyna się już zwijanie kolejnej beli. Umożliwia to długi pas i odpowiednio ustawiające się wałki prowadzące pas. Balot owija wyłącznie jeden, szeroki pas. Lely Welger CB Concept jest konstrukcją zmiennokomorową, umożliwia formowanie balotów o średnicy w zakresie 1,2 – 1,8 m. Prasa wymaga do współpracy ciągnika o mocy min. 170 KM. Optymalnie jest to 200-240 KM

Oprócz ogromnej wydajności maszyn, konstrukcja umożliwiająca pracę „non stop” oszczędza paliwo ciągnika, który nie musi zatrzymywać się i ruszać. Przy takich czynnościach zużycie jest największe. Podobnie zmniejszy się zużycie sprzęgła.

Bardzo ważny jest też komfort pracy operatora, który może skupić się wyłącznie na jeździe. Nie musi się zatrzymywać, cały proces: formowania, owijania siatką i wyrzutu odbywa się automatycznie.

Na projektem prasy belującej ”non stop” Lely pracuje od 2011 roku. Lely Welger CB Concept to na razie prototyp. Firma przewiduje jego wdrożenie za 2-3 lata. Cena jeszcze nie jest znana. Ma się plasować wyżej niż prasy z aktualnej oferty, ale ma być niższa od pras kostkujących wielkogabarytowych.

Zobacz film