Podczas Zielonego Agro Show 2023 w pokazach wziął udział Kuhn z prasoowijarkę i-BIO+ zapewniającą wykonanie dwóch zadań -  prasowanie i owijanie beli folią w jednej komorze.

System podający paszę

Prasoowijarka i-BIO+  jest wyposażona w podbieracz o szerokości 230 mm, wyposażony w 5 rzędów palców i rolkę przytrzymującą krótki pokos, co ma pozwolić na płynne i czyste podbieranie materiału.

W maszynie znajdziemy opatentowany przez firmę Kuhn system z rotorem wyposażonym w podwójne zęby ze stali Hardox.

Dwa napinacze zamontowane na pierścieniu obracają się wokół beli z bardzo dużą prędkością (do 50 obr./min.) Owinięcie beli 6 warstwami zajmuje tylko 18 sekund.  Prasoowijarka KUHN IBIO+ podczas pokazu Zielone Agro Show 2023. fot. K. Pawłowsk
Dwa napinacze zamontowane na pierścieniu obracają się wokół beli z bardzo dużą prędkością (do 50 obr./min.) Owinięcie beli 6 warstwami zajmuje tylko 18 sekund. Prasoowijarka KUHN IBIO+ podczas pokazu Zielone Agro Show 2023. fot. K. Pawłowsk

Formowanie mocno zagęszczonych bel

Komora prasowania w modelu i-BIO+ składa się z 18 stalowych walców o żebrowanym profilu zapewniających płynne obracanie się beli. Sześć dolnych walców pracy tworzy idealny stół do owijania folii. Wbudowane w komorę płyty ze stali nierdzewnej zmniejszają tarcie i zapewniają znaczne ograniczenie zapotrzebowania na moc.

 Szybkie owijanie folią

System, w który wyposażona jest maszyna, wykorzystuje hydraulikę i elektronikę  do monitorowania procesu owijania - maszyna cały czas zarządza sposobem nakładania oraz liczbą warstw folii (4,5,6,7,8,9 itd.) w celu dostosowania do lokalnych warunków pogodowych, rodzaju materiału oraz planowanego okresu przechowywania.

Prasoowijarka KUHN IBIO+ podczas pokazu Zielone Agro Show 2023. fot. K. Pawłowski
Prasoowijarka KUHN IBIO+ podczas pokazu Zielone Agro Show 2023. fot. K. Pawłowski

Po uniesieniu górnej części komory prasowania, bela jest gotowa do natychmiastowego owinięcia, a jej przenoszenie nie jest konieczne. Za stół owijarki służy dolna część komory prasowania.

Dwa napinacze zamontowane na pierścieniu obracają się wokół beli z bardzo dużą prędkością (do 50 obr./min.) Owinięcie beli 6 warstwami zajmuje tylko 18 sekund. Zawory proporcjonalne zapewniają przyspieszanie i zwalnianie owijania nie powodując uszkodzeń folii. Po zakończeniu owijania następuje podniesienie pierścienia i obniżenie dolnej części komory, co umożliwia swobodne stoczenie się beli na podłoże.