Prasy Roll-Belt są dostępne w wariantach o średnicy bel wynoszącej 1,5 i 1,8 metra. Maszyny zostały skonstruowane z myślą o dużych gospodarstwach specjalizujących się w hodowli zwierząt oraz prac związanych z uprawą i zbiorem pasz, siana i słomy.


Firma New Holland, pionier w dziedzinie technologii formowania bel okrągłych, wyprodukowała ponad 225000 pras do formowania bel w kształcie okrągłym o zmiennej komorze, znanych ze swoich niezrównanych osiągów i cieszących się niebywałą popularnością w świecie rolników.

-Prasa Roll-Belt daje możliwość dostosowania maszyny do indywidualnych wymogów w zakresie formowania bel. Standardowy wariant wirnika SuperFeed oraz profesjonalny wariant CropCutter umożliwiają formowanie bel na miarę potrzeb - przekonuje Bob Hatz, dyrektor ds. zarządzania produktami, odpowiedzialny za maszyny do zbioru siana i pasz.

- Całkiem nowy mechanizm zbierający, podwójny system gęstości i projekt „niekończącego się" pasa przekładają się na znaczne zyski pod względem wydajności- dodaje Hatz.

W prasach zastosowano m.in. na nowo zaprojektowany mechanizm podbierający. W porównaniu do poprzedniego, wydajność pobierania materiału wzrosła nawet o 20 proc. Zespół jest dostępny w w konfiguracji 1,8 i 2 m.

Standardowy mechanizm zbierający z listwą 4-zębową polecany jest przede wszystkim do słomy. Do eksploatacji w trudnych warunkach służy mechanizm 5-zębowy ze wzmocnionymi zębami amortyzowanymi gumą, które charakteryzują się o 10 proc. większą sztywnością boczną oraz pięciokrotnie dłuższą trwałością. Opcjonalna rolka wspomaga podawanie materiału z podbieracza na wirnik.

W celu zwiększenia elastyczności formowania bel teraz użytkownicy mają do wyboru standardowy wirnik SuperFeedTM opracowany przez firmę New Holland ze słynnymi palcami w kształcie litery "W", którego średnica wynosząca 455 mm. Rozdrabniacz CropCutter z 15 wbudowanymi nożami tnie mariał zapewniając duże jego zagęszczenie.

Jeśli przenośnik materiału zapcha się, pomoże funkcja „DropFloor", czyli opuszczana podłoga, obsługiwana z kabiny ciągnika.

Za formowanie balotów odpowiada komora opasana czterema pasami o szerokości 273 cm, charakteryzującymi się udoskonalonym prowadzeniem. Większa stabilność pasa zapewnia szerszą powierzchnię kontaktu z plonem, co przekłada się na lepszą niezawodność i formowanie bel. Pasy nie mają łączeń, przez co są mocniejsze.

Zmiany w maszynie znajdziemy również w systemie zagęszczania balotu. Podwójny system hydrauliczny zwiększa gęstość materiału do 5 proc.

Istnieje możliwość wyboru pomiędzy systemem zawijania w sam sznurek, samą siatkę oraz systemem łączonym w zależności od indywidualnych potrzeb. System owijania w siatkę typu „kaczy dziób" jest teraz bardziej zbliżony do rzeczywistej beli, co oznacza, że całkowite jej pokrycie zajmuje mniej czasu.

Nowoczesności konstrukcji dodaje kompatybilność z magistralą ISOBUS, co umożliwia kontrolę za pomocą pojedynczego monitora. Oznacza to, że właściciele maszyny mają do wyboru obszerny, kolorowy ekran dotykowy IntelliView IV lub dotychczasowy monitor używany w ciągniku. Monitor Bale CommandTM Plus II jest standardowym wyposażeniem i umożliwia operatorom kontrolowanie nawet czterech wzorów owijania oraz zapamiętanie nawet 20 indywidualnych rejestrów licznika bel.

Duży nacisk postawiono na bezpieczeństwo użytkowania pras. Jednoczęściowe, samonośne osłony boczne otwierają się szeroko, aby ułatwić konserwację i można je otworzyć tylko przy pomocy specjalnego narzędzia, co zapobiega przypadkowemu otwarciu podczas pracy. Wyłącznik bezpieczeństwa znajdujący się na belce zaczepowej umożliwia operatorom odcięcie prasy od zasilania elektrycznego, zapewniając w razie potrzeby jej całkowite wyłączenie.

Nowa prasa może być wyposażona w szerokie opony 500/55/R20, dzięki którym zmniejsza się ugniatanie gleby.