Prasy zwijające grupy Kverneland są produkowane we Włoszech, w okolicach Rawenny. Podczas wizyty w regionie Emilia-Romania mieliśmy okazję zobaczyć w jaki sposób powstają prasy zwijające i owijarki marek Vicon, Kubota oraz Kverneland.

Zakład, podobnie jak inna fabryka należąca do norweskiego koncernu, czyli ROC (producent zgrabiarek taśmowych), kładzie duży nacisk na jakość – wszystkie maszyny są dokładnie testowane, od najmniejszego elementu po całe gotowe urządzenie. W system sprawdzania są włączone najnowsze technologie komputerowe i laserowe. Właściwie żaden bubel nie wyjedzie przez bramę fabryki w Rawennie.

Oprócz tego Kverneland Ravenna stara się, aby cała produkcja odbywała się na miejscu, bez dostaw z zewnątrz. Management chwali się, że podczas pandemii nie było żadnych przerw w produkcji, a zamówienia cały czas są zaspokajane na bieżąco.

Vicon i Kverneland z TIM-em

Podczas prezentacji dziennikarze z całego świata mogli zobaczyć przy pracy niedawno ulepszoną serię pras zmiennokomorowych "Plus" marki Vicon. Ulepszenia dotknęły także produkty marki Kverneland, w tym model stałokomorowy 6500F. Wszystkie maszyny aktualnie wyjeżdżające z zakładu w Rawennie będą wyposażone w funkcję TIM, skierowaną do bardziej profesjonalnych rolników i przedsiębiorców poszukujących większej wydajności i komfortu obsługi.

Od jesieni br. prasy Vicon (na zdjęciu) i Kverneland będa obsługiwać funkcję TIM, fot. K.Pawłowski
Od jesieni br. prasy Vicon (na zdjęciu) i Kverneland będa obsługiwać funkcję TIM, fot. K.Pawłowski

W ubiegłym sezonie, zarówno Vicon, jak i Kverneland, odświeżyły swoją ofertę pras rolujących ze zmienną komorą prasowania. Nowa seria "Plus" została zaprojektowana z myślą o zwiększeniu wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów eksploatacji, dzięki mniejszym wymaganiom konserwacyjnym.

Następnym krokiem w kierunku zwiększania wydajności prasowania obu modeli, obu marek jest wprowadzenie wyższego poziomu automatyzacji procesu belowania. Obecnie, po wprowadzeniu technologii TIM (Tractor Implement Management), można uznać, że cała gama maszyn znajduje się w czołówce producentów pras rolujących. Warto zaznaczyć, że powstające w Rawennie prasy marki Kubota już wcześniej wyposażano w powyższy system.

Co to jest TIM (Tractor Implement Management)?

System Tractor Implement Management umożliwia dwukierunkową komunikację między ciągnikiem a daną maszyną, dzięki czemu oba sprzęty mogą pracować w idealnej harmonii. Oprócz zwiększenia wydajności, znacznie zmniejsza się również możliwość popełnienia błędu przez człowieka z powodu zmęczenia. Zaletą technologii TIM jest znaczne zwiększenie komfortu pracy kierowcy dzięki automatycznemu wykonywaniu wielu powtarzalnych czynności w procesie belowania.

W zakładzie pod Rawenną powstają prasy marek Kverneland, Vicon oraz Kubota, fot. K.Pawłowski
W zakładzie pod Rawenną powstają prasy marek Kverneland, Vicon oraz Kubota, fot. K.Pawłowski

Podczas pracy z włączonym systemem TIM kierowca musi się skoncentrować jedynie na prawidłowym podawaniu materiału żniwnego do podbieracza prasy, a pozostała część cyklu jest w pełni zautomatyzowana. Obejmuje to zmniejszenie prędkości jazdy ciągnika, gdy bela osiągnie pełną średnicę, automatyczne rozpoczęcie cyklu wiązania, a następnie otwarcie i zamknięcie klapy tylnej w celu wyładowania beli.