Zaczynając od mniejszych maszyn z prostszymi rozwiązaniami technicznymi, pierwsza na liście jest seria MDS. Rozsiewacze MDS (ceny od około 15,9 tys. zł) oferowane w zależności od kraju w barwach Kuhna lub Raucha, mają jeden lej wylotowy a nawóz na tarcze kierowany jest przez dwa otwory dozujące zamykane ręcznie bądź hydraulicznie. Zalety jednego leja wylotowego najbardziej uwidaczniają się przy wysiewie jednostronnym. W tym przypadku nawóz pobierany jest z całej skrzyni nawozowej a nie tylko z jej części. Gdy są dwa leje i skrzynia jest częściowo przedzielona, w jednej jej części nawóz może skończyć się szybciej niż w drugiej. Jednorodny zbiornik to także brak przesypywania się na pochyłościach nawozów z jednej części do drugiej.

W rozsiewaczach MDS opróżnianie skrzyni nawozowej z resztek oraz przeprowadzenie próby kręconej ułatwia beznarzędziowy sposób montażu i demontażu tarcz rozsiewających, co jest konieczne przy wykonywaniu ww. czynności. Zmieniając kąt pracy łopatek lub ich długość można regulować szerokość rozrzutu. Regulacja wielkości dawki jest dość prosta. Wykonuje się ją korzystając ze skali proporcjonalnej do ilości wysiewu, dzięki czemu przy zmianie dawki nie jest konieczne wykonywanie próby kręconej. Na liście opcji znalazł się m.in. system Telimat włączany z kabiny ciągnika służący do wysiewu granicznego. Za dopłatą można także dokupić deflektor do wysiewu dwustronnego służący do pracy w sadach, gdzie rozstaw pomiędzy rzędami może wynosić od 2 do 5 m. W opcji jest także mieszadło do nawozów proszkowych takich jak wapno.


Rozsiewacze Axis (ceny od ok. 24,6 tys. zł) to dwa modele o pojemności zbiorników 1000 i 1200 l, które można powiększyć do 2300 i 3000 l. Ich szerokość roboczą można regulować w zakresie od 12 do 28 m dla mniejszego lub do 42 m dla większego modelu. Zasuwami można sterować za pomocą hydrauliki ciągnika lub elektrycznie. System regulacji dozowania nawozu wspiera równomierny rozsiew dzięki specjalnemu zygzakowatemu kształtowi wylotów w dnie skrzyni nawozowej. Dzięki temu kształtowi nawóz podawany jest na tarcze w wielu miejscach, co przyczynia się do lepszej jakości pracy rozsiewacza. Jednocześnie możliwa jest zmiana miejsc dozowania co umożliwia regulację szerokości roboczej.

Elektroniczna regulacja wysiewu, dostępna jako opcja, odbywa się za pomocą urządzenia Quantron E. Pozwala ono na dawkowanie nawozów proporcjonalnie do prędkości jazdy, modyfikacje dawki w czasie jazdy, a także śledzenie wszystkich parametrów rozsiewacza. Prędkość odczytywana jest za pośrednictwem gniazda ISOBUS z ciągnika lub w przypadku jego braku – za pośrednictwem czujnika umieszczonego przy napędzie przedniej osi lub przednim kole, ewentualnie za pomocą radaru montowanego na rozsiewaczu lub odbiornika GPS.

Axera to największy rozsiewacz oferowany przez firmę Kuhn. Łopatki rozsiewające pokryte są specjalną powłoką VXR, która zdaniem producenta przedłuża aż sześciokrotnie czas ich użytkowania. W rozsiewaczach MDS znajdują się one na liście opcji. Napęd tarcz wysiewających jest hydrauliczny dzięki czemu ich prędkość obrotowa jest niezależna od obrotów WOM. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zmiany szerokości roboczej w pełnym zakresie bez wymieniania tarcz oraz łatwy wysiew graniczny. Do wad takiego sposobu napędzania tarcz należy z pewnością skomplikowanie konstrukcji oraz wyższa cena.