W porównaniu do poprzednich modeli w nowych maszynach z serii SB poprawiono wydajność i stopień zgniotu bel. Seria SB obejmuje łącznie cztery modele z podwójnym aparatem wiążącym wytwarzające trzy różne rozmiary kostek.

Nowa seria obejmuje łącznie cztery modele: SB 890, SB 1270 X, SB 1290 oraz SB 1290 iD, dzięki którym można tworzyć bele o wymiarach odpowiednio 80x90 cm, 120x70 cm i 120x90 cm. Prasy serii SB w stosunku do poprzednich modeli z serii wyposażone są w ulepszony system podawania materiału. Zwiększony moment obrotowy rotora i układu napędowego widełek podających według zapewnień producenta zapewnia do 15 proc. większą wydajność oraz zwiększoną wytrzymałość.

Opatentowany przez firmę Kuhn system regulacji momentu obrotowego we wszystkich modelach serii SB ma zapewnić równowagę między wydajnością maszyn a gęstością beli. W tym celu wykorzystano m.in. czujnik kąta obrotu wału korbowego i sworznie obciążeniowe tłoka, które mierzą całkowite obciążenie maszyny. Precyzyjne pomiary obciążenia są wykonywane przez cały cykl pracy tłoka. Dzięki temu rozwiązaniu ciągnik może poruszać się z najwyższą prędkością możliwą dla danego obciążenia maszyny (ilości materiału i stopnia zgniotu).

– W nowych prasach przede wszystkim zmieniliśmy przekładnie, koło zamachowe i elektronikę. Aby stworzyć jak najlepiej sprasowaną kostkę, napędy muszą być monitorowane, aby nie zniszczyć ciągnika lub maszyny. Na korbowodzie prasy mamy zamontowany specjalny czujnik, który mierzy obciążenie maszyny. Dodatkowo dostępny jest czujnik wilgotności, aby jakość kostki była jak najlepsza – powiedział Artur Szymczak, dyrektor zarządzający w Kuhn Maszyny Rolnicze.

W nowych prasach w stosunku do poprzednich modeli lepszy jest też dostęp serwisowy; producent zastosował m.in. nowe, bardziej solidne poręcze i schody na podest do aparatów wiążących.

W mechaniźmie napełniania komory wstępnej (Power Density) na nowo zaprojektowano system sterowania widełek podających, które mają wpłynąć na tworzenie jeszcze bardziej równomiernie ukształtowanych bel.

Wszystkie modele SB są w pełni kompatybilne ze standardem ISOBUS; można nimi sterować poprzez terminal ISOBUS ciągnika lub przez terminale CCI 50 lub CCI 1200 firmy Kuhn.

Prasa VB 1290 może pracować z ciągnikami o mocy już od 200 KM i tworzyć bele o masie od ok. 450 do 550 kg.