Zgodnie z podpisaną umową Iseki & Co. udostępni firmie TAFE ((Tractors and Farm Equipment Limited) technologię niezbędną do produkcji i sprzedaży ciągników kompaktowych w Indiach. Pierwsze egzemplarze nowych ciągników powinny zjechać z linii produkcyjnych zakładów w indyjskim mieście Maduraj przed 2020 r. TAFE z kolei zobowiązało się do sprzedaży ciągników Iseki o mocy 35 - 54 KM w kraju Bollywood.

Dzięki zawartemu porozumieniu TAFE otrzyma dostęp do nowoczesnych technologii, a Iseki wkroczy na największy rynek ciągników na świecie. Jak podkreśla prezes japońskiego przedsiębiorstwa Akio Kikuchi obie firmy na początek skupią się na działalności w Indiach, ale długoterminowa strategia współpracy obejmuje rynek globalny. Słowa o ambicjach ogólnoświatowych zdaje się potwierdzać przejęcie w kwietniu br. przez TAFE serbskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych IMT.

>> Indyjskie TAFE przejęło serbskiego producenta ciągników IMT

Firma TAFE została założona w 1960 r. i od początku swojej działalności powiązana była z Massey Fergusonem (obecnie AGCO). Na dzień dzisiejszy AGCO posiada udziały w TAFE, ale co ciekawe, hindusi również posiadają udziały w amerykańskim gigancie i są największym pojedynczym udziałowcem koncernu z Ameryki Północnej.

Przedsiębiorstwo Iseki & Co. Ltd., trzeci co do wielkości producent maszyn rolniczych w Japonii,  zostało założone w 1926 r. w mieście Matsuyama. Produkuje ciągniki o mocach do 120 KM, kosiarki, glebogryzarki, maszyny do uprawy i zbioru ryżu. Maszyny Iseki mają silną pozycją rynkową w Japonii, Azji Południowo-Wschodniej, Australii i USA. Cieszą się dużą renomą wynikającą z wysokiej jakości i zaawansowanych rozwiązań technicznych.

>> Iseki: nowe produkty i przedstawicielstwo w Polsce

Iseki podobnie jak TAFE powiązane jest z koncernem AGCO. Produkuje dla Amerykanów ciągniki, m.in. Massey Ferguson serii 4600 dostępne na rynku północnoamerykańskim. AGCO natomiast oferuje swoje ciągniki wysokich mocy na rynku japońskim pod nazwą Iseki.

>> Nadciągają nowi, globalni gracze