Rosyjska wieś cały czas zmaga się z niedoborem nowoczesnych maszyn i technologii. Wg tamtejszego Ministerstwa Rolnictwa na 1000 ha gruntów ornych przypadają tam tylko 3 ciągniki i w większości przypadków są to stare MTZ-y 80.

Sytuację oczywiście starają się wykorzystać światowi potentaci nie tylko sprzedając swoje urządzenia, ale budując tam swoje fabryki. Przykładowo Claas posiada zakład produkcyjny w Krasnodarze. Władze tego ogromnego kraju postawiły sobie jednak za cel rozwój firm krajowych.

I tak w dużej mierze dzięki dekretowi rządowemu nr 1432, który przewidywał dopłaty na poziomie 15-30 proc. do zakupu nowych maszyn wytwarzanych na terenie Rosji, produkcja ciągników w latach 2013-19 wzrosła do 3 355 sztuk. Za granicę wysłano natomiast 432 jednostek, czyli 7 razy więcej. Zdecydowana większość z tych liczb przypada na popularne Kirowce z fabryki w Petersburgu.

Następstwem rosnących poziomów sprzedaży i dochodów z tego płynących jest wdrożenie przez producentów zza naszej wschodniej granicy wielu dużych projektów inwestycyjnych. Fabryka ciągników we wspomnianym Petersburgu opracowała i uruchomiła produkcję nowych serii przegubowców K-424 oraz K-7M, a także otworzyła centrum produkcji automatycznych skrzyń biegów.

Kolejny rosyjski potentat Rostselmash wybuduje nową fabrykę ciągników do 2021 r., rozpocznie produkcję przekładni, zmodernizuje linię lakierniczą i powiększy magazyn części zamiennych. Firma przeznaczy na te cele ponad 7,3 mld rubli (ok. 452,6 mln zł).

Na tym jednak nie koniec. Jak szacuje Rosspetsmash zdolności produkcyjne rosyjskich przedsiębiorstw umożliwiają zwiększenie produkcji ciągników rolniczych jeszcze prawie trzykrotnie. Aby osiągnąć ten cel i generalnie wesprzeć rozwój krajowych producentów maszyn rolniczych stowarzyszenie apeluje o utrzymanie programu nr 1432 (rząd zastąpił go federalnym systemem leasingowym) w latach 2020-2023 i o zabezpieczenie na ten cel co najmniej 16,5 mld rubli (ok. 1,023 mld zł) w budżecie.

Tylko taka kwota bowiem  jest w stanie zapewnić dotacje w wysokości 15 proc. ceny zakupu nowej maszyny rolniczej przez rosyjskich farmerów. Ponadto Rosspetsmash apeluje do władz państwowych o wprowadzenie ograniczeń w subsydiowaniu zakupu zagranicznych maszyn i urządzeń.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć traktorów produkowanych w Rosji.