Chlewnia Ladebank, rodzinne gospodarstwo z Wrangle, na północ od Bostonu w hrabstwie Lincolnshire, zajmujące się hodowlą trzody chlewnej zakupiło pierwszą w sektorze rolniczym Wielkiej Brytanii, kompaktową ładowarkę opartą na platformie Bobcat 500. Nowa ładowarka o ślizgowym sposobie jazdy S550 została zakupiona w hrabstwie Lincolnshire, na zachodzie kraju.


- Naszą pierwszą ładowarkę o tym napędzie model Bobcat S130, zakupiliśmy pięć lat temu. Była to maszyna o kluczowym znaczeniu dla naszego gospodarstwa, kiedy chcieliśmy uzupełnić sprzęt w gospodarstwie - mówi Nigel Smith, właściciel Chlewni Ladebank.

Gospodarstwo może poszczycić się roczną produkcją około 11 tys. tuczników. Skąd wybór modelu S500? Gospodarz mówi o świetnej kompaktowości maszyny.

- Clive McQuinn z AMS Bobcat, gdzie kupiliśmy maszynę, pokazał nam w jaki sposób kompaktowa ładowarka S130 mogłaby pracować w ciasnych przestrzeniach między kojcami. W ten sposób mogliśmy zwiększyć wydajność i produktywność przy sprzątaniu - mówi farmer.

- Od tamtego czasu nieznacznie zwiększyliśmy przestrzeń między kojcami dla świń i mimo, że wciąż jest to przestrzeń ograniczona, pozwoliło to nam na zakup większego modelu, nowego S550, który, jak pokazał nam Clive, dzięki większej mocy pozwala nam szybciej ukończyć pracę. Maszyna ta doskonale sprawdza się w tej pracy - dodaje Smith.

Ładowarka o stałym napędzie na 4 koła i ślizgowym sposobie jazdy S550 została wyposażona w 68-calową łyżkę. Maszyna jest bardzo zwinna co pozwala jej na sprzątanie odchodów trzody chlewnej w ciasnych przestrzeniach między kojcami, i odkładanie tego obornika na pryzmę przed rozrzuceniem go na polach jako nawóz.

Model S550 to ładowarka o promieniowym torze podnoszenia ramienia i znamionowej ładowności roboczej (ISO 14397-1) wynoszącej 894 kg. Wysokość podnoszenia to 2,9 m.Zasila ją 4-cylindrowy silnik Kubota V2203 o mocy 61 KM przy 2800 obr./min.

Ładowarka o napędzie ślizgowym łączy w sobie świetną zwrotność w ciasnych miejscach z mocą, zasięgiem i zasypywanie wykopów lub załadunek samochodów ciężarowych z nadwoziem typu platforma.

Poza kompaktową wielkością, kluczową dla sektora rolniczego cechą ładowarek ślizgowych Bobcat jest zdolność do wykonania zawrotu maszyny na długości nie większej niż własna długość maszyny. Po za tym zaletami są krótkie czasy trwania cyklu załadunku szufli, podnoszenia ramienia i opróżnienia szufli. Dodatkowo można je wyposażyć w ponad 40 dostępnych pozycji osprzętu.

Nowa platforma ładowarek 500 obejmująca sześć modeli nowej generacji, a w tym miniładowarki S510, S530, S550, S570 i S590 oraz kompaktową ładowarkę gąsienicową T590.