Nowoczesna linia produkcyjna jest w pełni zautomatyzowana. Można na niej wytwarzać nie tylko profile do przyczep rolniczych, ale również do małych i średnich samochodów ciężarowych.

- Niewielka liczba producentów oraz ogromne zapotrzebowanie na ten produkt rynków europejskich przyczyniły się do podjęcia decyzji o rozpoczęciu tej produkcji
- uzasadnia powstanie inwestycji Sergiusz Martyniuk, prezes rady właścicieli Pronaru.

Profile będą wykonywane z najwyższej jakości stali pochodzącej z renomowanych hut. Grubość ścianek profili będzie się wahać od 2 do 2,5 mm, natomiast długość – od 1,25 do 6 m. Stal będzie spawana metodą laserową polegającą na stapianiu obszaru styku wiązką promieni laserowych.

Nowa linia ma wysoką wydajność, dzięki czemu będzie ona mogła zaspokoić potrzeby produkcyjne nie tylko Pronaru, ale również uruchomić sprzedaż na rynki Unii Europejskiej i Wschód.


Pronar powstał w 1988 roku. Firma, znana przede wszystkim jako producent ciągników, jest obecnie największym w Polsce producentem maszyn rolniczych i komunalnych. Pronar zajmuje się także handlem wyrobami hutniczymi oraz hurtową sprzedażą paliw i olejów silnikowych. Prowadzi na Podlasiu sieć 18 stacji paliw. Powstały w 1997 roku Wydział Kół Tarczowych Pronaru jest dzisiaj  jednym z największych producentów kół do maszyn rolniczych na świecie.

Firma jest także producentem elementów pneumatyki oraz hydrauliki siłowej, które są wykorzystywane w maszynach (nie tylko Pronaru): rolniczych, budowlanych jak też w technice transportowej. Wytwarza także elementy z tworzyw sztucznych do maszyn własnej produkcji oraz realizuje zamówienia innych firm.

Pronar posiada sieć dealerską w Polsce, krajach UE, Skandynawii, Rosji i w krajach dawnego Związku Radzieckiego. Swoje produkty firma eksportuje do 60 krajów. W ostatnich latach firma wydaje na inwestycje około 60 mln zł rocznie.