Niespełna rok po otwarciu gigantycznego centrum wystawowego obok fabryki w Siemiatyczach (woj. podlaskie) firma zakończyła kolejną inwestycję. Tym razem dotyczącą samej fabryki. W nowej hali produkcyjnej będą powstawały maszyny dotąd w firmie nieprodukowane: mobilne kruszarki i mobilne przesiewacze pokładowe, które znajdą zastosowanie w budownictwie, górnictwie i recyklingu.

Uroczyste otwarcie najnowszej inwestycji miało miejsce w maju. Wśród licznych gości obecny był Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Przybył również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz liczni przedstawiciele miejscowych władz.

Nowe inwestycja, nowe możliwości

W roli gospodarza wystąpił oczywiście prezes Pronaru Sergiusz Martyniuk. W swoim wystąpieniu nawiązywał zarówno do genezy samej fabryki w Siemiatyczach (otwartej w 2021 r.), jak również nakreślił dalekosiężne plany związane z jej przyszłością. Przemawiał stojąc obok tysięcznego egzemplarza maszyny recyklingowej. Ta rodzina produktów firmy z powodzeniem podbija świat, pracując od Korei Południowej po Kalifornię.

Sergiusz Martynik podczas otwarcia nowej hali Pronaru. fot. mat prasowe
Sergiusz Martynik podczas otwarcia nowej hali Pronaru. fot. mat prasowe

− Decyzję o budowie tej fabryki podejmowaliśmy w czasach kryzysu i wiele w nią zainwestowaliśmy – podkreślał Sergiusz Martyniuk, prezes Rady Właścicieli Pronaru.

 – Natomiast co do planów na przyszłość, to zakupiliśmy prawie dziesięć kolejnych hektarów ziemi pod następne hale, w których planujemy wytwarzać maszyny do budowy oraz remontu dróg i autostrad. Zamierzamy również zwiększyć produkcję samych maszyn recyklingowych. Do tego w sąsiedztwie fabryki powstanie infrastruktura, która będzie służyła pracownikom w postaci domków czy żłobków dodaje Martyniuk.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również wyróżnień. Prawie trzydziestu pracowników Pronaru zostało uhonorowanych Medalami za Długoletnią Służbę oraz wyróżnionych Odznaką Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z ust wręczających medale wojewody i ministra padło wiele słów uznania dla zarządu i pracowników firmy.

− Jest to dla mnie wielki zaszczyt, że mogę brać udział w kolejnym etapie rozwoju firmy Pronar – mówił Jan Krzysztof Ardanowski, były szef resortu rolnictwa, a obecnie prezydencki doradca, i dodaje – Patrząc na nią z podziwem zastanawiam się, jak to jest możliwe, że w ciągu jednego życia tyle się udało. Rolą państwa, instytucji rządowych i samorządowych jest wspieranie ludzi kreatywnych, przedsiębiorczych oraz mających pewną wizję rozwoju. Bo dzięki nim rozwija się Polska.

Uroczyste otwarcie najnowszej inwestycji miało miejsce maju 2022. Wśród licznych gości obecny był Jan Krzysztof Ardanowski. fot. mat. prasowe
Uroczyste otwarcie najnowszej inwestycji miało miejsce maju 2022. Wśród licznych gości obecny był Jan Krzysztof Ardanowski. fot. mat. prasowe

Nowa hala produkcyjna o niemal hektarowej powierzchni jest kolejnym obiektem fabryki w Siemiatyczach, gdzie są na co dzień produkowane maszyny recyklingowe i komunalne. Znajduje się ona w sąsiedztwie powstałego w ubiegłym roku centrum wystawowego, które jest największą wystawą fabryczną maszyn w Europie.

Nowa inwestycja jest zlokalizowana obok wcześniej powstałych obiektów przemysłowych. Sąsiaduje z inną halą, w której są przygotowywane komponenty maszyn, co ma przyspieszyć ich dostarczanie do montażu. Dotychczas zbudowane obiekty fabryki w Siemiatyczach zajmują powierzchnię ponad 4 ha. Nowa hala zwiększy więc powierzchnię produkcyjną o niemal 25 proc.

Otwarcie nowej hali Pronaru. fot. mat. prasowe
Otwarcie nowej hali Pronaru. fot. mat. prasowe

Mają trzy tysiące pracowników, idą po kolejny tysiąc

Uroczystość otwarcia nowej hali zbiega się w czasie z innym kamieniem milowym w rozwoju firmy. Będący największym w kraju producentem maszyn rolniczych, komunalnych i recyklingowych Pronar jest również największym pracodawcą w regionie. Liczba jego pracowników przekroczyła właśnie trzy tysiące. I na tym nie koniec, bo już w najbliższych miesiącach firma planuje pozyskać co najmniej jeszcze kilkuset.

− Tak dynamiczny wzrost zatrudnienia w ostatnim czasie wynika z tempa naszego rozwoju. Inwestycja, którą dziś otwieramy wymagała od nas rozpoczęcia działań rekrutacyjnych już wiele miesięcy wcześniej, a przed nami również wyzwania związane z rozbudową pozostałych fabryk. W pozyskiwaniu pracowników podkreślamy przede wszystkim, że fachowców umiemy docenić o czym świadczą nie tylko najwyższe stawki w regionie, ale również regularne podwyżki. Te drugie nabierają szczególnego znaczenia w dobie obecnej inflacji − podkreśla Krzysztof Lewczuk, kierownik Działu Kadr w Pronarze.

Trzytysięcznym pracownikiem Pronaru został Franciszek Pawłowski, który objął stanowisko ślusarza-mechanika. Z rąk kierującego fabryką w Siemiatyczach Igora Iwaniuka odebrał on umowę o pracę zawartą od razu na czas nieokreślony.

Poza otwartą inwestycją w Siemiatyczach, kolejne hale produkcyjne wyrastają też w Narwi, gdzie mieści się centrala firmy. Pronar planuje również rozbudowę innych spośród swoich ośmiu fabryk. Powstające w nich maszyny i komponenty są dziś obecne w ponad 80 krajach.

Otwarcie nowej hali Pronaru. fot. mat. prasowe
Otwarcie nowej hali Pronaru. fot. mat. prasowe