Producent z Narwi nie zwalnia pracowników, nie zmniejsza produkcji i nie odnotowuje spadku zamówień. Jak to możliwe?

Samodzielna produkcja podzespołów

Pronar w dużym stopniu bazuje na podzespołach, które sam wytwarza we własnych fabrykach. Na przykładzie przyczep rolniczych można oszacować iż nawet 90 proc. części składowych wytwarzanych jest w jednej z 8 fabryk producenta. Dzięki niskiemu udziałowi komponentów z zewnątrz możliwa jest względna stabilność pracy, nawet przy braku bieżących dostaw.

Szeroki asortyment wyrobów

Oprócz przyczep i innych maszyn rolniczych, Pronar zajmuje się także produkcją maszyn komunalnych, a także zaawansowanych technicznie maszyn recyklingowych i linii zagospodarowania odpadów.

W 8 fabrykach produkowane są też liczne komponenty takie jak chociażby: ramy, koła tarczowe, burty, przekładnie, układy jezdne, pneumatyczne i hydrauliczne, osie, tworzywa sztuczne, itd.

Szeroka oferta daje producentowi większą stabilność i niezależność od koniunktury rynkowej w poszczególnych branżach.

Zaopatrzenie w stal i polityka magazynowa

Stal wykorzystywana w produkcji pochodzi z własnej hurtowni Pronaru, dzięki czemu dostawy tego surowca są stabilne, oczywiście dopóty, dopóki będzie on wytwarzany w hutach.

Firma zadbała także o utworzenie składów buforowych u swoich dostawców, co zabezpiecza płynność produkcji i dostaw.

Polityka magazynowa firmy polega na utrzymywaniu stanu zapasów, dzięki czemu bieżąca produkcja jest przez jakiś czas możliwa, nawet w przypadku wstrzymania bieżących dostaw komponentów.

To właśnie problemy z dostawami są czynnikiem, który w głównym stopniu ogranicza produkcję w innych zakładach produkcyjnych krajowych producentów maszyn rolniczych. O tym temacie pisaliśmy niedawno:

Produkcja idzie pełną parą

Produkcja w 8 fabrykach. Pronaru póki co realizowana jest bez żadnych opóźnień. Naturalnie na terenie zakładów obowiązują restrykcyjne normy bezpieczeństwa, które mają za zadanie uniemożliwić przeniknięcie wirusa do którejś z fabryk.

Dobra wiadomość jest również taka, że póki co producent nie odnotowuje spadku zamówień, a także nie przewiduje zwolnień pracowników, a wręcz przeciwnie zatrudnia nowych.