Prasy zmiennokomorowe w najskromniejszych wersjach pozbawione są niektórych kosztownych funkcji, jak cięcie czy rozbudowane systemy sterowania. Przyjrzeliśmy się najprostszym modelom pras dostępnych w barwach 10 producentów: John Deere, Claas, Kuhn, New Holland, Krone, Sipma, Unia, Metal-Fach, Pöttinger i McHale.

JOHN DEERE

Najprostszym modelem prasy zmiennokomorowej z logo jelonka jest model 842. Ma on konstrukcję ramową i wyposażony jest w 6 pasów z romboidalnym bieżnikiem, które pozwalają na uformowanie bel o szerokości 1,17 m i średnicy od 0,6 do 1,3 m. Prasa jest kompatybilna z siatką CoverEdge, dzięki której można owinąć również krawędzie beli. Za zbiór materiału odpowiada podbieracz o szerokości 2 m. Za nim pracuje widłowy podajnik materiału HiFlow, który najlepiej sprawdza się w przypadku słomy lub siana. W podstawowej wersji do sterowania maszyną wykorzystywany jest prosty kontroler, który umożliwia zarządzanie owijaniem sznurkiem lub siatką - pozwala on także na automatyzację tego procesu. Gdy bela osiągnie zadaną gęstość, rozlega się sygnał dźwiękowy i proces owijania rozpoczyna się automatycznie.

Jedną z największych zalet małej prasy zwijającej John Deere jest niskie zapotrzebowanie na moc - producent deklaruje, że minimum w tym zakresie jest na poziomie 50 KM. Niestety, jeśli ktoś chciałby doposażyć prasę do wyższego standardu, to ma niewielkie możliwości - niedostępne jest nawet centralne smarowanie łańcuchów ani centralnie zebrane kalamitki.

CLAAS

W ofercie Claasa serię pras zmiennokomorowych otwiera model Variant 450 przeznaczony głównie do pracy z suchym materiałem. Tworzy on bele o średnicy od 0,90 do 1,55 m i szerokości 1,20 m. Maszyna wyposażona jest w rotor, ale nie ma noży. Rotor oprócz swojej głównej funkcji, czyli przekazywania materiału do komory, pełni także rolę wspomagania ruchu beli, wnikając delikatnie do komory prasowania - zdaniem producenta eliminuje to problem poślizgu materiału na taśmach. W komorze prasowania główną rolę odgrywają 4 pasy, które poruszają się z prędkością 2,9 m/s.

Za zbiór materiału odpowiada podbieracz o szerokości 2,10 m, wyposażony w regulowane beznarzędziowo koła kopiujące i podwójną rolkę dociskową. Po zakończeniu formowania beli, prasa owija ją siatką - maszyna obsługuje także szerszą siatkę w wersji pokrywającej krawędzie.

Prasa Variant może być zarządzana za pomocą czterech urządzeń sterujących. Trzy z nich to klasyczne terminale w standardzie Isobus. Najciekawsze jest jednak czwarte urządzenie - Easy on board, za pośrednictwem którego można podłączyć tablet i wykorzystując specjalną aplikację, za jego pomocą sterować maszyną. Niestety, obecnie producent przewidział możliwość wykorzystania do współpracy z prasą tylko urządzeń iPad z systemem iOS 8 lub nowszym.

NEW HOLLAND I CASE IH

Najmniejsze prasy zmiennokomorowe w ofercie koncernu CNH to bliźniacze modele Roll-Belt 150 ActiveSweep w barwach New Hollanda oraz RB 455 w barwach Case IH. Prasy te pozwalają uzyskać bele o średnicy od 0,90 do 1,50 i szerokości 1,20 m.

Pozostałe modele pras zostały omówione w najnowszym numerze miesięcznika "Farmer"!

 

Czerwcowy numer już w punktach sprzedaży!