Przy sporządzaniu kiszonki ważne jest odpowiednie uformowanie pryzmy, w tym równomierne napełnianie silosu i dokładne ułożenie i ubicie kolejnych warstw masy. Ich grubość nie powinna przekraczać 30 cm. Pomocnym sprzętem przy tego rodzaju pracy, zwłaszcza przy układaniu pryzm, mogą być maszyny do zagęszczania kiszonki Cyklon i Tornado firmy SILOSTORM.COM. Głównym elementem roboczym urządzeń jest napędzany od WOM ciągnika wał pokryty blaszanymi, profilowanymi skrzydłami. Urządzenia są zaczepiane na trzypunktowym układzie zawieszenia. Podczas pracy wał obraca się w przeciwną stronę do kierunku jazdy, miesza, rozkłada na warstwy i ugniata zielonkę. Atutem jest również możliwość równomiernego rozmieszczenia materiału także przy krawędziach pryzmy, co często sprawia problem.

Gdy do formowania pryzmy wykorzystywane są ciągniki mniejszej mocy (45–50 KM), odpowiedniejszy jest Cyklon 175 ST lub 175 HSB. Urządzenia te mają szer. roboczą 2,5 m. Masa pierwszego wynosi 340 kg, drugiego – 380 kg. Model 175 HSB można dodatkowo wyposażyć w hydrauliczny mechanizm skrętu (20 st.). Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zwiększenia masy przez napełnienie wałów wodą. Pozwala to dociążyć maszynę o 350 kg, a tym samym lepiej ugnieść kiszonkę.

Większy Tornado występuje w dwóch wersjach: 230 – o szer. 2,3 m (3 m szer. roboczej) i 280 – o szerokości 2,8 m (3,5 m szerokości roboczej). Do współpracy z pierwszym wymagany jest ciągnik o mocy co najmniej 90 KM. Do współpracy z drugim – traktor 110-konny. Maszyny ważą odpowiednio 910 i 970 kg. Dodatkowe wyposażenie to hydrauliczny mechanizm skrętu i przekładnia redukcji obrotów.

Źródło: "Farmer" 08/2008