Technologia magazynowania ziarna w rękawach foliowych jest w Polsce znana od jakichś 10-15 lat. Początkowo jednak wykorzystywana była głównie do przechowywania paszy.

Ziarno w rękawie

Od mniej więcej 4-5 lat rozwiązanie to zyskuje na popularności głównie w kontekście magazynowania zarówno mokrego, jak i suchego ziarna kukurydzy.

Dzieje się tak dlatego, że często suszarnie do kukurydzy w gospodarstwach mają dużo mniejszą wydajność dobową, aniżeli wydajność kombajnu. Aby więc nie rozciągać żniw kukurydzianych w czasie, istnieje możliwość zebrania całego posiadanego areału, a następnie zapakowanie w rękawy foliowe mokrego ziarna.

Na dalszym etapie możemy stopniowo otwierać rękawy, a ich zawartość suszyć. Dzięki temu suszarnia może być efektywnie wykorzystywana w dużo dłuższym horyzoncie czasowym.

W pojedynczym rękawie zmieścimy ok. 200 t kukurydzy fot. mat. prasowe
W pojedynczym rękawie zmieścimy ok. 200 t kukurydzy fot. mat. prasowe

Przy tym sposobie przechowywania ziarna może pojawić się specyficzny zapach, który zdaniem przedstawiciela firmy nie jest wadą, a cechą tego typu rozwiązania. Jak dodatkowo zapewnia nasz rozmówca, zapach ten w żaden sposób nie wpływa negatywnie na samo ziarno. Co więcej, w trakcie suszenia w bardzo dużym stopniu zapach ten zanika. Oznacza to, że ziarno nie traci przy tym na jakości.

Zobacz preferencyjne warunki ofert finansowania maszyn!

Pakowaczka to podstawa

Podstawowym urządzeniem, bez którego cały proces nie mógłby się odbyć się pakowaczka. Jednym z producentów tego typu maszyn jest firma Agripak z miejscowości Stary Drzewicz, w woj. mazowieckim.

- Pakowaczki produkujemy od ok. 7 lat, a w skali roku sprzedajemy ich ok. 60-70 sztuk – wyjaśnia Łukasz Sobota, przedstawiciel handlowy firmy Agripak.

Szukasz maszyn rolniczych? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

Jak działa pakowaczka?

Ziarno zasypywane jest do kosza załadunkowego, skąd za pomocą przenośnika ślimakowego trafia do tunelu, gdzie jest ubijane i pakowane w rękaw foliowy, skąd dodatkowo wyprasowywane jest powietrze.

- Cała technologia polega na tym, aby ten rękaw jak najszybciej zamknąć i odciąć dopływ tlenu do ziarna. W warunkach beztlenowych ziarno się niejako konserwuje i zostaje zmagazynowane nawet do 2 lat – dodaje Sobota.

Sprawny operator ładowarki teleskopowej jest w stanie zasypać 200 t rękaw w czasie od 2 do 4 godzin fot. mat. prasowe
Sprawny operator ładowarki teleskopowej jest w stanie zasypać 200 t rękaw w czasie od 2 do 4 godzin fot. mat. prasowe

Jeśli zaś chodzi o wydajność pakowaczek, to jest ona w dużym stopniu uzależniona od sposobu załadunku. Najczęściej stosowanym sposobem jest w tym wypadku wykorzystanie ładowarki teleskopowej, która przy udziale sprawnego operatora jest w stanie załadować 200 t rękaw w czasie od 2 do 4 godzin.

Pakowaczka Agripak R9 jest w zależnie od wyposażenia wyceniana na 55-60 tys. zł netto. Zapotrzebowanie na moc ciągnika napędzającego urządzenie z WOM-u wynosi 60-80 KM.

Na rynku pojawiają się także firmy, które świadczą tego typu usługi. W zeszłym sezonie trzeba było za taką usługę zapłacić ok. 25 zł netto za zapakowanie tony ziarna.

W drugiej części artykułu napiszemy o metodach rozpakowywania rękawów, o samych rękawach, ich cenach, a także o problemach, jakie mogą spotkać rolników zainteresowanych tą technologią.