Przekrój cenowy i mocowy traktorów jest tym razem ogromny, a to zwiastuje dopasowanie ciągników do preferencji niemal każdego rolnika. Jest w czym wybierać.

Co nowego w kategorii ciągników?

Nasze zestawienie otwiera poczciwa „trzydziestka”, wystawiona na sprzedaż w Sandomierzu. Ten konkretny egzemplarz został wyprodukowany w 1981 r., a jego cena wynosi 26 tys. zł brutto.

A może Ursus C-330 z 1981 r.? fot. GR
A może Ursus C-330 z 1981 r.? fot. GR

Z treści ogłoszenia dowiadujemy się, iż traktor wykorzystywany był jedynie w pracach sadowniczych i jego stan określony jest jako idealny. Sprzedawca podkreśla także, iż w 2019 r. ciągnik przeszedł kapitalny remont silnika. Na jedynym zdjęciu zamieszczonym w ofercie Ursus prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Warto pamiętać, iż większa ilość zdjęć w ogłoszeniu wpływa na jego atrakcyjność, a tym samym zwiększa szansę maszyny na szybką sprzedaż.

Na Giełdzie Rolnej znajdziemy nie tylko ciągniki używane, ale także nowe. Ciekawą opcją w tej kategorii może być traktor Solis o mocy 90 KM. Jest on wyposażony w 4-cylindrowy silnik o pojemności 4,1 l i generuje maksymalny moment obrotowy na poziomie 375 Nm.

Ciągnik posiada zsynchronizowaną skrzynię biegów Carraro oferującą po 12 przełożeń w obu kierunkach. Za sprawą dodatkowego siłownika wspomagającego udźwig tylnego TUZ wynosi 3 t, a komfort pracy operatora podnosi klimatyzacja. Fabrycznie nowy Solis w takim wyposażeniu został wyceniony na 147 tys. zł brutto.

Jaki ciągnik powyżej 150 KM?

Jeśli jednak poszukujemy traktora o dużo większej mocy, wówczas warto rozważyć poniższego New Hollanda oraz Massey Fergusona. Oba dysponują mocą ok. 160 KM, oba zostały wyprodukowane w 2002 r. oraz oba mają przepracowane ponad 8 tys. godzin.

Już na pierwszy rzut oka zauważymy, iż New Holland jest dużo lepiej wyposażony – posiada m.in. amortyzowaną przednią oś, przedni WOM oraz TUZ z kompletem obciążników. Aby stać się właścicielem tego atrakcyjnie prezentującego się ciągnika należy zapłacić prawie 136 tys. zł brutto.

Nieco bardziej budżetową propozycją w tym przedziale mocowym będzie wspomniany wcześniej Massey Ferguson 8220.  Traktor ten ma przepracowane 8,7 tys. godzin i w kwestii wyposażenia dodatkowego nie posiada zbyt wielu dodatkowych opcji.

Za cenę niespełna 100 tys. zł brutto możemy nabyć m.in. tego 160-konnego Massey'a fot. GR
Za cenę niespełna 100 tys. zł brutto możemy nabyć m.in. tego 160-konnego Massey'a fot. GR

Za to jego niekwestionowaną zaletą jest cena, która w stosunku do powyżej opisywanego New Hollanda jest sporo niższa i wynosi niespełna 100 tys. zł brutto.

W kategorii ciągników o mocy powyżej 300 KM bardzo ciekawą propozycja jest Case IH Magnum 335. Został on wyprodukowany w 2009 r. i do dzisiaj przepracował łącznie 6,2 tys. godzin.

Magnum ten zasilany jest silnikiem o pojemności 8,8 l generującym 309 KM mocy maksymalnej oraz ponad 1500 maksymalnego momentu obrotowego – te wartości robią wrażenie.

Na zdjęciach ciągnik prezentuje się dobrze i trzeba przyznać iż ponadczasowy design tego kolosa pomimo upływu lat wciąż może się podobać. Cena? 246 tys. zł brutto.