PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Przegląd pługów 4-skibowych

Autor: Grzegorz Borkowski

Dodano: 27-12-2017 12:18

Tagi:

Jakie parametry mają poszczególne modele w bogatej ofercie producentów pługów? Czy do narzędzi płużnych też wkracza elektronika? Prezentujemy przegląd oferty 6 znanych producentów.Każdy pług zbudowany jest na ramie, której parametry decydują o warunkach, w jakich można stosować narzędzie płużne. Do kluczowych parametrów należą: przekrój ramy, prześwit pod nią oraz rozstawienie korpusów. Nie zawsze docenianą, a przydatną cechą ramy jest możliwość przedłużenia. W przypadku interesujących nas 4-skibowców może to być rama 4+ lub 3+1. Pierwsza w sytuacji zakupu większego ciągnika pozwala dołączyć dodatkowy korpus i zwiększyć wydajność. Druga poprzez odłączenie ostatniego korpusu może okazać się przydatna, kiedy np. będziemy chcieli popracować mniejszym ciągnikiem lub w ciężkich warunkach glebowych.

Agro-masz

W ofercie Agro-Maszu znajdują się 3 modele pługów obracalnych z 4 korpusami. Wszystkie mają taki sam prześwit – 76 cm. Najlżejszy POL ma ramę 120 x 120 mm, na której korpusy rozstawione są co 85 cm. Pozostałe modele mają ramę zbudowaną z profilu 140 x 140 mm. W modelu PO z zabezpieczeniem zrywalnym można wybrać między rozstawem 85 a 100 cm, a w pozostałych pługach dostępna jest tylko ta większa wartość. Pługi POL i PO mają 4-pozycyjną regulację szerokości, natomiast w modelu POV odbywa się ona bezstopniowo z wykorzystaniem siłownika hydraulicznego. Niezwykle szeroki jest tutaj zakres regulacji – od 20 do 50 cm. Zabezpieczenie standardowe we wszystkich modelach stanowią bezpieczniki zrywalne. W pługu POV i PO dostępne jest także zabezpieczenie resorowe, a w tym ostatnim również hydrauliczne. Za dopłatą pługi można doposażyć m.in. w siłownik liniowania, kroje lub zastępujące je noże tnące, przedpłużki czy ramię wału doprawiającego.

Kverneland

Najmniejsza seria w ofercie Kvernelanda, oznaczona symbolem 150, ma ramę o przekroju kwadratu 150 x 150 mm. Producent zachwala, że cechuje się ona bardzo dużą wytrzymałością dzięki wykonaniu jej z jednego kawałka stali i poddaniu procesowi obróbki cieplnej „heat treated”. Korpusy również wykonane są w technologii zwiększającej wytrzymałość – przez 12 h poddawane są procesowi nawęglania. Według producenta zapewnia on twardą, odporną na ścieranie powierzchnię zewnętrzną i jednocześnie elastyczny rdzeń absorbujący uderzenia. Szerokość roboczą korpusów można regulować 4-stopniowo w zakresie od 35 do 50 cm. Odległość między nimi jest równa 85 lub 100 cm. Prześwit pod ramą uzależniony jest od rodzaju zabezpieczenia i wynosi 70, 75 bądź 80 cm. Pługi serii 150 występują z dwoma rodzajami zabezpieczeń.

Wersja B ma śruby ścinane, natomiast wersja S zabezpieczenie resorowe typu non-stop – różnica ceny to 7400 zł (wszystkie podawane ceny to kwoty brutto). W przypadku resora standardową siłę aktywacji zabezpieczenia równą 900 kg na korpus można zwiększyć nawet do 1400 kg, dokładając do niego kolejne pióra.

Pługi serii 150 występują również w wersji z regulowaną hydraulicznie szerokością roboczą – Variomat. Dostępne są również ich odpowiedniki z solidniejszą obrotnicą „200”, oznaczone symbolami ES/LS. Z taką samą głowicą dostępne są też pługi serii ED z zabezpieczeniem resorowym i LD z bezpiecznikiem śrubowym przeznaczone na gleby ciężkie. W wersji z regulowaną hydraulicznie szerokością pracy noszą oznaczenie EG/LB. Standardowo zbudowane są na ramie o profilu 100 x 200 mm. Występują jednak również w wersji HD z głowicą „300” i ramą 120 x 200 mm. Dostępny jest w nich także system Vibromat, który działa w połączeniu z kołkami ścinanymi. Ma on postać amortyzatora sprężynowego umieszczonego pomiędzy korpusami stanowiącymi parę i działa na zasadzie amortyzatora samochodowego. Stanowi on pierwszą linię ochrony przed nadmiernymi obciążeniami i zużyciem pługa. Jest to system, który zdaniem producenta zmniejsza obciążenie pługa i ciągnika oraz poprawia komfort pracy operatora.

Najciekawszym pługiem w ofercie Kvernelanda jest model 2500 i-Plough, który ma całą listę innowacyjnych rozwiązań. Podstawę do nich stanowi solidna rama 120 x 200 mm z prześwitem 80 cm i głowicą „280”. Korpusy rozstawione co 100 lub 85 cm mogą pracować z szerokością od 30 do 60 cm. Zmiana tego parametru, tak jak i pozostałych nastawów, odbywa się z kabiny ciągnika za pomocą terminala Isobus lub komputera IsoMatch Tellus. System sterowania umożliwia także automatyczną kalibrację ustawienia pługa do różnych rozstawów kół ciągnika, jak też utrzymywanie prostej bruzdy z wykorzystaniem sygnału RTK-GPS. Pług ma także ciekawe rozwiązanie transportowe z dzieloną wieżyczką i skrętną belką zaczepową, które przekształcają go w narzędzie półzawieszane (koło podporowe musi być wtedy zamontowane z tyłu). Zmiana trybu z roboczego w transportowy również odbywa się z kabiny ciągnika. Co ciekawe, opcjonalnie zamiast koła transportowego można zamontować gąsienicę. Ma ona wymiary 65 x 30 cm i jest przeznaczona do pracy w mokrych warunkach.

Kuhn

Kuhn oferuje pługi z ramą o kwadratowym przekroju z bokami równymi: 100, 120 i 150 mm. Dla każdej z nich prześwit wynosi odpowiednio: 70, 75 i 80 cm. Wielkość ramy wiąże się bezpośrednio z dopuszczalną mocą ciągnika (np. od 120 do 140 KM) i możliwością montażu różnego rodzaju zabezpieczeń korpusów. Standardem jest zabezpieczenie korpusów na śrubę ścinaną, jednak różniące się od rozwiązań innych producentów, którzy umiejscawiają ją poprzecznie do działającej na nią siły. W pługach Kuhna jest ona zamontowana równolegle do płaszczyzny pracy korpusów pługa. Dzięki temu śruba nie jest ścinana, a rozrywana. Zdaniem producenta rozwiązanie to przeciwdziała deformacji otworu śruby oraz zapewnia brak ryzyka zakleszczenia się jej po zerwaniu, dzięki czemu wymiana takiego bezpiecznika jest szybka i łatwa.

Pługi Kuhna mogą być wyposażone również w zabezpieczenie hydrauliczne, którego wartość siły wyzwalającej można regulować w przedziale 600-1300 kg. Dzięki systemowi Maxibar siła ta może być zwiększona nawet do 2500 kg. Dostępny jest także system Varibar, który umożliwia zmianę siły wyzwalającej z kabiny ciągnika. Wszystkie elementy ruchome systemu zostały wbudowane w korpusy, co zapobiega ich zabrudzeniu i jednocześnie nie blokuje przepływu resztek pożniwnych.

Lemken

W ofercie Lemkena znajdziemy trzy serie pługów obracalnych dostępnych w wersji 4-skibowej. W ramach serii EurOpal dostępne są pługi o dość zróżnicowanych wielkościach ramy. Najlżejszy model ma profil 110 x 110 x 8 mm, natomiast przeznaczony na najcięższe warunki: 160 x 160 x 10 mm. Pługi tej serii pozwalają na manualną regulację szerokości skiby w zakresie od 30 do 60 cm.

Odpowiednikiem pługów EurOpal z hydrauliczną, bezstopniową regulacją szerokości roboczej są pługi VariOpal. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duży zakres regulacji szerokości skiby. W modelach VariOpal 5 i 6 można ustawić szerokość nawet na 22 cm i zwiększyć ją ponad dwukrotnie do 50 cm. Większe modele VariOpal 9 mają zakres regulacji od 25 do 60 cm.

Juwel to pługi oparte na ramie o profilu 140 x 140 x 10 mm. Korpusy mogą być na niej rozstawione co 90 lub 100 cm, a przestrzeń pod ramą wynosi 80 cm. W zależności od konkretnego modelu pozwalają na regulację szerokości skiby w zakresie od 30-35 do 45-60 cm. Regulacja odbywa się manualnie 4-stopniowo lub hydraulicznie. Pługi Juwel występują też ze sterowaniem w pełni elektrohydraulicznym z wykorzystaniem terminala Isobus oraz systemu TurnControl Pro i Pro Guide, co umożliwia np. idealnie proste wyoranie bruzdy.

Oprócz typowej wersji z 4 korpusami pługi Lemkena dostępne są również w wersji 3+1 i 4+, co pozwala na ich rozbudowę w razie potrzeby lub odjęcie jednej pary korpusów, gdy zajdzie konieczność pracy mniejszym ciągnikiem.

Podstawowe zabezpieczenie korpusów stanowi podwójny bezpiecznik ścinany. Za kwotę ok. 20 000 zł może być on zastąpiony przez amortyzatory sprężynowe działające w systemie tandem lub system hydrauliczny, na który trzeba przeznaczyć ok. 25 000 zł. Ten ostatni pozwala na regulację siły aktywacji zabezpieczenia poprzez zmianę ciśnienia w jego układzie w zakresie od 50 do 140 barów w przypadku systemu HydriX w pługach EurOpal i VariOpal oraz od 120 do 200 barów w przypadku systemu Hydromatic w serii Juwel.

Överum

Oferta pługów dostępnych pod marką Överum obejmuje aż 13 modeli 4-skibowych, które dodatkowo występują w wersjach różniących się rozstawem korpusów i wysokością ramy. Tę imponującą liczbę zmniejsza fakt, że sześć z tych modeli różni się jedynie sposobem zabezpieczenia – zamiast kołków ścinanych producent zastosował w nich amortyzatory hydrauliczne. Pozwalają one na regulację siły wyzwalającej zabezpieczenie, co jest bardzo przydatne, gdy ktoś ma pola o znacznie różniącej się między sobą glebie. Pługi podzielone są na dwie główne serie: Vari Flex i Xcelsior.

W serii Vari Flex szerokość robocza jest regulowana hydraulicznie, natomiast w Xcelsior proces ten odbywa się ręcznie. W większości modeli tej ostatniej serii regulacja jest trójstopniowa, jedynie w najcięższym modelu – EX dostępnych jest sześć szerokości. W pługach Xcelsior, w modelach z korpusami rozstawionymi co 90 cm, możliwe jest uzyskanie szerokości 35, 40 i 45 cm. W przypadku wersji z większym o 10 cm rozstawem korpusów wartości te są o 5 cm większe, a w modelach EX można ustawić szerokość nawet na 55 cm. Vari Flex oprócz płynnej, hydraulicznej regulacji daje też jej większy zakres niż w Xcelsiorze, który wynosi od 30 do 50 cm w przypadku modeli CX i do 55 cm w pługach EX. We wszystkich modelach wysokość ramy standardowo jest równa 75 cm – większość modeli dostępna jest również ze zwiększonym do 80 cm prześwitem.

W najlżejszych pługach BX obrót korpusów jest wykonywany pod ramą, co zdaniem producenta zmniejsza zapotrzebowanie na siłę udźwigu. W pozostałych modelach można wybierać między powyższym sposobem obrotu a obrotem nad ramą.

Modele BX to zwarte narzędzia, które umożliwiają pracę z nimi mniejszym ciągnikom. Do współpracy z modelem 4-skibowym wystarczy ciągnik o mocy od 70 do 120 KM i udźwigu podnośnika przynajmniej 1900 kg – pług waży 1150 kg.

Pługi DX mają ramę w kształcie klina, zwężającą się ku tyłowi, co pozwala na zmniejszenie jej masy przy zachowaniu wystarczającej wytrzymałości. Natomiast najcięższe pługi Överum oznaczone symbolem EX oparte są na ramie o przekroju 120 x 220 mm. Oba powyższe modele mają siłownik prostowania ramy pługa, co zmniejsza przeciążenia działające na ciągnik podczas obrotu korpusów. Mechanizm ten pozwala również na transport tych narzędzi w położeniu motylkowym – pług jest wtedy prostowany i częściowo obracany tak, że korpusy znajdują się po bokach ramy. Koło podporowe może być zamontowane z tyłu lub z boku. Ten pierwszy sposób zapewnia najlepsze przenoszenie obciążeń i sterowanie głębokością orki. Koło z boku jest natomiast zamocowane na ramie w taki sposób, że w zależności od potrzeb można je zamontować w wybranym punkcie na ramie.

Pługi można rozbudować o liczne opcje, które jednak wyraźnie podnoszą cenę ich zakupu: np. dodatkowa para korpusów kosztuje 11 193 zł, siłownik prostujący pług w osi ciągnika – 8 728 zł, a hydrauliczne zabezpieczenie korpusów – 11 741 zł.

Unia

W ofercie producenta z Grudziądza znajduje się 6 modeli pługów obracalnych, dostępnych w wersji 4-skibowej. Podstawę najlżejszego z nich – Ibisa M – stanowi rama o przekroju 100 x 100 mm i grubości ścianki 8 mm. Korpusy są na niej rozstawione co 85 cm, a prześwit pod nią wynosi 70 cm. W podstawowym wyposażeniu pługa znajduje się podwójny krój tarczowy, pojedyncze, amortyzowane koło podporowe oraz zabezpieczenie korpusów wykorzystujące śruby ścinane. Producent umożliwia ustawienie szerokości pracy korpusów na 32, 37 i 42 cm.

Ibis L oraz XM z ramą o profilu 120 x 120 x 8 mm występują w dwóch wersjach. Podstawowa ma korpusy rozstawione co 90 cm i wysokość ramy równą 75 cm. W wersji Plus parametry te wynoszą odpowiednio: 100 i 80 cm, co pozwala na nieutrudniony przepływ resztek pożniwnych nawet przy ich bardzo dużej ilości. Modele te, tak jak i większe pługi Unii Group, mają dostępne trzy rodzaje zabezpieczeń przeciążeniowych. Standardowe stanowią śruby ścinane. Opcjonalnie można wybrać zabezpieczenie resorowe z 5 piórami (8 487 zł w modelu Ibis L 4+) lub amortyzatory hydrauliczne (12 300 zł), które pozwalają na zmianę siły wyzwalającej bezpiecznik w zależności od warunków pracy. Siłę wyzwalającą zabezpieczenie resorowe także można zwiększyć, ale odbywa się to poprzez dołożenie piór resora, co nie jest zbyt proste ani szybkie. Do wersji pługa L4+ można dodać dodatkową parę korpusów, co kosztuje 5166 zł.

Na najcięższe warunki przeznaczone są modele XXL, które mają ramę o profilu 140 x 140 x 8 mm i trzy możliwości zabezpieczenia korpusów, w tym resor wyposażony w 7 piór. Szerokość pracy jest regulowana trzypunktowo i równa 32, 42 i 48 cm lub 40, 48 i 55 cm (w wersji Plus). W zależności od wersji korpusy rozstawione są co 90 lub 100 cm, a prześwit pod ramą dochodzi do 85 cm.

Unia oferuje również pługi Vario z hydrauliczną regulacją szerokości roboczej w zakresie 35-50 cm. Ich standardowe wyposażenie obejmuje m.in. kroje tarczowe przy ostatniej parze korpusów oraz siłownik prostowania ramy. Za dopłatą pług można doposażyć w kroje nożowe, ażurowe korpusy, różne wersje kół podporowych, przedpłużki oraz wał doprawiający. 

Podsumowanie

Duża liczba oferowanych na rynku pługów oraz elementów ich wyposażenia i związane z tym ceny mogą przyprawić kupującego o ból głowy. Z drugiej jednak strony pozwalają na wybór narzędzia jak najbardziej optymalnie skonfigurowanego na potrzeby danego gospodarstwa, choć i to może okazać się nie do końca trafne ze względu na fakt, iż nawet w obrębie jednego, kilkudziesięciohektarowego gospodarstwa gleby i warunki pracy bywają mocno zróżnicowane. Na pewno w pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na ramę: wielkość i solidność jej wykonania, co m.in. pozwoli na bezpieczną pracę z ciągnikiem – bez obawy o jej uszkodzenie w ciężkich warunkach – oraz możliwość jej doposażenia w dodatkowe elementy. Kolejnym krokiem powinien być wybór rodzaju zabezpieczenia i rodzaju korpusów, których mogą być dziesiątki. Jeszcze tylko listwy ścinające lub przedpłużki, kroje i koła podporowe oraz kilka innych dodatków i pług mamy skonfigurowany. Osobnym zagadnieniem jest zastosowanie elektronicznych układów sterujących, pozwalających m.in. na zarządzanie narzędziem z poziomu komputera kabinowego czy automatyczne prowadzenie równoległe z możliwością automatycznego dopasowania szerokości pracy korpusów. Czy warto zainwestować w takie dodatki? Wszystko zależy od tego, jak intensywnie narzędzie będzie wykorzystywane. Na razie na najbardziej zaawansowane opcje decydują się przede wszystkim usługodawcy i gospodarstwa specjalistyczne.

 Artykuł ukazał się w listopadowym numerze miesięcznika "Farmer"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (34)

 • Mateusz 2018-01-02 20:22:22
  Vogel&Noot to bardzo przyzwoity pług. Szkoda, że po przeniesieniu produkcji z Austrii do fabryki na Węgrzech, jakość drastycznie spadła. Teraz te same maszyny oferowane są w barwach Amazone. Miał może ktoś już z nimi do czynienia? Jak z jakością i przede wszystkim z ceną?
 • e 2018-01-02 18:25:46
  najtańszy w eksploatacji jest Vogel&noot
 • Mateusz 2017-12-28 23:29:03
  Panowie, kilka ważnych kwestii przy wyborze pługa:
  1) rodzaj zabezpieczenia: jeśli są kamienie to niezbędne jest zabezpieczenie non-stop; moim zdaniem hydraulika ma swoje zalety (łatwiejsza regulacja "twardości" zabezpieczenia) ale resor jest prostszy i bardziej trwały ( twardość regulujemy dokładając pióra resora np. KV dopuszcza dołożenia nawet 5 piór) pamiętać należy także o ich odpowiednim napięciu
  2) prześwit pod ramą: zależy od rodzaju zabezpieczenia ale im więcej tym lepiej; moim zdaniem 75 cm to absolutne minimum
  3) rozstaw korpusów: minimum 100 cm
  4) koło podporowe: jak najszersze (warunki wilgotne) i raczej tylne niż boczne (wiem że nie dooramy do miedzy ale stabilność pracy i utrzymanie głębokości jest o wiele lepsza); w przypadku dalszych dojazdów - koło transportowe
  5) w przypadku pługa 5-skibowego koniecznie siłownik wspomagający obrót (memorycylinder); do pługów 4 skibowych zalecany w przypadku ciągników o słabszym udźwigu TUZ
  6) elementy doprawiające: ogólnie jestem zwolennikiem przedplużków mimo że ich zakup i eksploatacjia jest droższa niż listew scinających; w przypadku krótkich odkładnic warto zastosować listwy dokładające ( niby nic a swoje robi)
  7) zmiana szerokość roboczej: raczej mechaniczna niż płynna hydrauliczna (im mniej ruchomych połączeń tym pług będzie trwalszy)
  8) przed zakupem pługa sprawdźcie koszt elementów roboczych; jest spora różnica w zależności od producenta.
  W razie pytań - służę pomocą. Pozdrawiam
 • Mateusz 2017-12-28 22:58:16
  @miki: to Ty podaj proszę swój e-mail, odezwę się ale dopiero po Nowym Roku.
 • typ 2017-12-27 21:30:52
  Jak ten gregorie besson wygląda cenowo?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.85.115
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.