Przyczepy tandemowe wypierają powoli konstrukcje dwuosiowe. Powodów jest kilka; po pierwsze są one tańsze od przyczep dwuosiowych, po drugie łatwiej nimi manewrować. Są także bardziej stabilne, ponieważ część masy ładunku znajdującego się na przyczepie, a także masy samej przyczepy przenoszona jest na koła ciągnika, co zwiększa jednocześnie jego uciąg.

Nie sposób tu jednak nie wspomnieć o ich wadach względem konstrukcji ze skrętnym dyszlem: ze względu na stopę podporową nieco więcej czasu wymaga ich zaczepianie i odczepianie, a ponadto przyczepy tandemowe bardziej "zachodzą" na zakrętach, przez co ich tor jazdy podczas manewrowania zdecydowanie bardziej się różni od toru jazdy ciągnika.

Pronar

W ofercie lidera sprzedaży przyczep w naszym kraju można znaleźć kilka modeli tandemowych. Te o ładowności 10 t reprezentują modele T663 w różnych wariantach. Jeśli chodzi o zawieszenie, wykorzystano tutaj konstrukcję na czterech resorach piórowych z wahaczami wyrównawczymi. Przyczepę wyposażono w pneumatyczne hamulce bębnowe, zaś dyszel to konstrukcja sztywna, z możliwością łączenia z górnym lub dolnym zaczepem ciągnika. Podpora dyszla jest tutaj podnoszona i opuszczana hydraulicznie.

Przyczepy Pronaru dysponują systemem trójstronnego wywrotu, a wybór kierunku wywrotu ustalany jest za pomocą sworzni. W wyposażeniu standardowym przyczep znajdziemy m.in. dwa kliny kół, drabinkę do skrzyni ładunkowej i błotniki kół tylnych, a także okno do wysypu materiałów sypkich umiejscowione w tylnej burcie. Opcjonalnie przyczepa może zostać wzbogacona o nadbudowę Silo, zwiększającą jej pojemność z 11,8 m3 do 15,7 m3, a dzięki wykorzystaniu dodatkowych nadstaw środkowych można jeszcze ją zwiększyć do 17,6 m3. Wersja Silo powstała przede wszystkim z myślą o przewożeniu ładunków objętościowych, np. zielonki. Ponadto przyczepy te dysponują hydraulicznym systemem otwierania tylnej burty. W wyposażeniu opcjonalnym znajdziemy również m.in. rynnę do szybra zsypowego, sprężyny wspomagające otwieranie ścian bocznych, ślimak wyładowczy do ziarna czy plandekę ze stelażem.

Metaltech

Ofertę tandemowych przyczep o ładowności 10 t stanowią dwa modele; pierwszy z nich - TB 10 - to konstrukcja burtowa, zaś drugi - TS 10 - to przyczepa skorupowa. W zawieszeniu zastosowano resory paraboliczne z ogranicznikiem z dwoma siłownikami membranowymi na każdej osi. Jeśli chodzi o konstrukcję skrzyni ładunkowej, wykorzystano tutaj burty niemieckiej firmy Bowa. Jej pojemność to standardowo 13 m3, jednak dzięki wykorzystaniu nadstaw i nadstawy siatkowej do przewozu materiałów objętościowych można ją zwiększyć aż do 22 m3.

W wyposażeniu standardowym przyczepy TS 10 znajdziemy m.in. pneumatyczny dwuobwodowy układ hamulcowy z automatyczną regulacją siły hamowania, hamulec ręczny, hydrauliczną stopę podporową, otwór zsypowy w tylnej burcie, kliny pod koła i błotniki nad tylnymi kołami, zaś wyposażenie opcjonalne obejmuje m.in. nadstawę siatkową, plandekę ze stelażem, pomost roboczy z balustradą (do obsługi plandeki), hydraulicznie unoszoną ścianę tylną, hydrauliczne otwieranie burt, automatyczne zaczepy tylne, skrzynkę narzędziową czy różne rodzaje przenośników ślimakowych montowanych na tylnym oknie, a także różne warianty ogumienia.

Drugą z proponowanych przez Metaltech przyczep jest przyczepa skorupowa TB 10. Chociaż w standardowej wersji dysponuje ona tylko wysypem tylnym (po otwarciu otworu zsypowego lub hydraulicznie otwieranej burty), to opcjonalnie można ją wyposażyć w boczne otwory zsypowe (po lewej lub prawej stronie) umożliwiające boczny rozładunek materiałów sypkich np. do koszy zasypowych. Pozostałe dodatkowe opcje wyposażenia są tożsame do tych dostępnych dla przyczepy TB.

Metal-Fach

W swojej ofercie tandemową przyczepę o ładowności 10 t ma również Metal-Fach w postaci modelu T730/2. W podstawowym wariancie dysponuje ona pojemnością 6,5 m3. Przyczepę wyposażono w centralny system ryglowania ścian i spinającą je linkę. Do wyposażenia standardowego należą ponadto szyber z rynną do rozładunku materiałów sypkich, drabinka, kliny pod koła i cztery plastikowe błotniki. Podwozie przyczepy to konstrukcja oparta na resorach parabolicznych.

Przyczepę T730/2 można niemal dowolnie konfigurować za sprawą długiej listy wyposażenia opcjonalnego, na której znajdują się m.in. nadstawki pełne (600 mm wysokości) i siatkowe (350 i 500 mm), sprężyny dociskające burty, plandeka ze stelażem, regulator siły hamowania, barierka antyrowerowa czy różne warianty ogumienia.

Wielton

Producent z Wielunia oferuje dwa modele o ładowności 10 t. Pierwszy z nich to konstrukcja burtowa o oznaczeniu PRC-2B/W10 przeznaczona przede wszystkim do transportu materiałów sypkich. Wyposażono ją w system centralnego otwierania każdej burty, a także system uszczelnienia, szyber do rozładunku czy błotniki nad tylnymi kołami. Opcjonalnie przyczepę można wyposażyć m.in. w ramkę z plandeką i automatyczny zaczep. Zawieszenie przyczepy opiera się na resorach parabolicznych, a osie przyczep dostarczane są przez firmę ADR. Pojemność przyczepy to 13,2 m3.

Drugą z propozycji jest przyczepa skorupowa PRC-2HP/W10, przeznaczona przede wszystkim do transportu okopowych. Jeśli chodzi o podwozie, ma ono podobną konstrukcję jak przyczepy burtowe. Skrzynia ładunkowa to konstrukcja gładka o zmiennej geometrii, ułatwiająca rozładunek. Tylna klapa wyposażona w szyber, otwierana i zamykana jest hydraulicznie. Skrzynia o pojemności 13 m3 może być również chroniona plandeką.

Zasław

Model D-762-10 to przyczepa typu tandem o ładowności 10 t. Wyposażono ją w regulowane ucho dyszla w zakresie 350-850 mm (możliwość agregowania na górnym i dolnym zaczepie). Dyszel jest progresywnie resorowany na tulejach gumowych. Ramę przyczepy wykonano z dwuteownika, a podłogę skrzyni z jednego arkusza o grubości 5 mm. Dźwignie ryglowania centralnego burt dysponują regulacją siły docisku.

Przyczepa już w standardzie dysponuje bogatym wyposażeniem, w skład którego wchodzą m.in. okno inspekcyjne, składane stopnie na przedniej ścianie, dwuobwodowy układ hamulcowy z regulacją siły hamowania, hamulce bębnowe, gniazda: pneumatyczne, hydrauliczne i elektryczne dla kolejnej przyczepy i hydrauliczna stopa podporowa. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że przyczepy wyposażono w system bezuszczelkowy, gwarantujący szczelność bez konieczności stosowania zużywających się przecież uszczelek. Opcjonalnie przyczepa może być wyposażona w plandekę ze stelażem, koło zapasowe, automatyczny zaczep czy skrzynkę narzędziową.

Za dopłatą przyczepy mogą być również cynkowane i malowane w niestandardowym kolorze

Cynkomet

Również w ofercie producenta z Czarnej Białostockiej znajdziemy tandemowe przyczepy o ładowności 10 t. Co prawda, przyczepy z otwieranymi burtami zaczynają się od wyższego pułapu (na najmniejszy model T617/5 można załadować do 12 t materiału), jednak ciekawą propozycję stanowi przyczepa N-221/3-8, będąca tak naprawdę rozrzutnikiem w wersji transportera objętościowego. Nie jest więc przeznaczona do transportu zbóż. W zawieszeniu przyczepy wykorzystano resory paraboliczne, a jej elementy metalowe (co charakterystyczne dla tego producenta) są ocynkowane (metodą cynkowania ogniowego). Wyładunek odbywa się z wykorzystaniem podwójnego przenośnika taśmowego. W wyposażeniu standardowym modelu N-221/3-8 znajdziemy m.in. hydraulicznie otwieraną tylną ścianę, drabinkę i stopnie burtowe, hydrauliczny posuw taśmy i kliny pod koła. Opcjonalnie przyczepę można doposażyć m.in. w hydrauliczną instalację hamulcową.

Ursus

Propozycją Ursusa jest przyczepa skorupowa T-083/A, przeznaczona przede wszystkim do transportu okopowych. Jej tylna burta otwierana i zamykana jest hydraulicznie; wyposażono ją również w zasuwany szyber. Podwozie przyczepy oparte jest na resorach parabolicznych. Wyposażono ją w bębnowe hamulce pneumatyczne i hamulec postojowy. Nie dysponuje ona zbyt bogatym wyposażeniem standardowym; takie elementy jak tylny zaczep i przyłącza do agregowania drugiej przyczepy, podpora hydrauliczna, a także błotniki i kliny pod koła dostępne są w opcji. Ponadto w wyposażeniu opcjonalnym znajdziemy m.in. plandekę i hydrauliczne hamulce.

106930.jpg
106930.jpg

POZOSTAŁE OFERTY

Wyżej przedstawiliśmy oferty najbardziej popularnych producentów przyczep, jednak na tym rynek się nie kończy. Znajdziemy na nim również przyczepy mniej popularne, jednak często nieco tańsze i solidnie wykonane. Przykładem takowej może być model MT1001 firmy Mar-Pol z tandemowym zawieszeniem na resorach wyposażony już w standardzie w pneumatyczny układ hamulcowy z regulacją siły hamowania czy szyber do wysypu zboża. Opcjonalnie burty mogą zostać ocynkowane. Przyczepę można również wyposażyć w nadstawy.

Przyczepy zarówno burtowe, jak i skorupowe ma w swojej ofercie firma Auto-Tech. Te drugie, podobnie jak w przypadku konstrukcji Metaltechu, można wyposażyć w burty do wysypu bocznego. Wyposażenie dodatkowe przyczep Auto-Techu obejmuje ponadto m.in. plandekę ze stelażem i pomost roboczy oraz drewniane nadstawy burt. Przyczepę o ładowności niespełna 10 t (9590 kg) ma w swojej ofercie Gomar. Chodzi mianowicie o model GPT109. Może być ona wyposażona m.in. w drabinkę i plandekę.