Niezastąpiona przy załadunku

Jak sama nazwa wskazuje, szufle objętościowe służą głównie do załadunku oraz rozładunku materiałów sypkich – chociażby płodów rolnych. Producenci zaznaczają również, że nadają się one doskonale do przeładunku zrębków drewna czy nawozów sypkich.

W przypadku szufli firm Pronar oraz Metal-Technik konstrukcja częściowo wykonana będzie z wysokowytrzymałej stali Hardox, która charakteryzuje się wyższą odpornością na deformacje.

Jaką łyżkę wybrać?

Dobierając szuflę, należy mieć na uwadze szerokość i możliwości ciągnika, a także rodzaj przeładowywanego materiału. Im większy ciągnik, im większa jego masa i jej korzystny rozkład, tym będzie w stanie współpracować z większą łyżką.

Istotnym elementem takiej łyżki jest jej lemiesz. Powinien być wykonany z trudnościeralnej stali np. hardox lub stali resorowej. Dla wygody późniejszej obsługi szufli warto, by była nieco szersza aniżeli rozstaw zewnętrzny przednich kół. Taka konfiguracja pozwoli na większy komfort podczas pracy.

W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę modele o szerokości roboczej około 2,4 metra. Wśród nich największą pojemnością szufli może pochwalić się Metal-Fach, gdzie wyniosła ona aż 1,3 m3. Dla porównania, najsłabiej w tej kategorii wypadł InterTech, gdzie pojemność łyżki wyniosła poniżej 1 m3 . Szufle wyprodukowane przez InterTech i Metal-Technik wyposażono we wzmocnienia wewnątrz, które powinny uchronić je przed wygięciem lub wgnieceniem.

Podstawowe dane techniczne i ceny wybranych łyżek objętościowych
Podstawowe dane techniczne i ceny wybranych łyżek objętościowych

Należy pamiętać, że pomimo swoich masywnych konstrukcji oraz dodatkowych wzmocnień, łyżki te nie będą się nadawały do ciężkich prac, takich jak chociażby niwelowanie terenu czy załadunek kamieni, a ewentualne wykorzystywanie ich do takich celów może skutkować uszkodzeniem, bądź pogięciem newralgicznych punktów. Do takich celów przeznaczone są wykonane ze znacznie bardziej wytrzymałych materiałów łyżki budowlane, co zresztą znajduje odzwierciedlenie w ich cenach.